بیسوادانی که با عناوین جعلی تخصص از آمریکا خدمات روانشناسی می دهند

بیسوادانی که با عناوین جعلی تخصص از آمریکا خدمات روانشناسی می دهند به گزارش جوان بین معاون انتظامی و رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور درباره عرضه خدمات غیر مجاز روانشناسی از جانب برخی افراد بدون پروانه اشتغال در سایت ها و کانالهای مختلف، اظهار داشت: این افراد عموما فاقد تحصیلات ابتدایی روانشناسی اند و گاها با عناوین جعلی نظیر «فوق تخصص از آمریکا» درحال عرضه خدمات به مردم هستند. در بعضی موارد بالاترین مدرکی که فرد متخلف توانسته به سازمان عرضه نماید، ˮفوق دیپلم الکترونیکˮ بوده است. در حالی این افراد خودشان گرفتار اختلالات روانی و بیمارند که گاها نظام های نظارتی را دور زده و سر از رسانه های رسمی و ملی در می آورند.


دکتر محمد باقر حبی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: متاسفانه افرادی که فاقد مجوز فعالیت و پروانه اشتغال هستند از راه فضای مجازی و با تبلیغ فعالیتهای خود از نیاز مردم برای دریافت خدمات روانشناسی و مشاوره سوءاستفاده کرده و خویش را با عناوین جعلی و ساختگی و کذب تحت عنوان «متخصص» و یا «فوق تخصص» این حوزه و یا استاد دانشگاه در کانالها و شبکه های اجتماعی معرفی کرده و درحال فعالیت اند. مردم هم متاسفانه به آنها رجوع می کنند و عموما از این افراد نتیجه ای نگرفته و وضعیت روانی آنها تشدید می شود. در بعضی موارد هم روابط غیر حرفه ای میان مراجعین و عرضه دهندگان غیر قانونی خدمات روانشناسی و مشاوره برقرار شده و مراجعین مورد سوءاستفاده قرار می گیرند.

این روانشناس با اشاره به اینکه عرضه خدمات روانشناسی و مشاوره از جانب غیر متخصصان صدمه های جبران ناپذیری به مردم وارد کرده و عمده افراد عرضه دهنده این خدمات غیر قانونی، تحصیلات عالیه ندارند، افزود: بیشتر از ۵۰۰۰ سایت و کانال عرضه دهنده خدمات روانشناسی و مشاوره غیر قانونی در کشور شناسایی شده است که عموما با عناوین جعلی خویش را معرفی کرده اند. در این میان اما بعضی از این افراد نظام های نظارتی را دور زده و سر از رسانه های رسمی و ملی در می آورند و در رسانه های رسمی گفتگو می کنند و ضریب نفوذ خویش را در جامعه می افزایند و مردم هم در دام این افراد می افتند.

معاون انتظامی و رسیدگی به تخلفات حرفه ای سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، ضمن اشاره به برخورد این سازمان با عرضه دهندگان خدمات غیر قانونی حضوری روانشناسی و مشاوره هم اضافه کرد: پرونده خیلی از این افراد به مراجع قانونی و نظارتی و دادسرای جرائم پزشکی ارجاع شده و در خیلی از موارد درخواست پلمب مراکز صادر و دفاتر مسدود و حکم محکومیت برای این افراد در شعب مختلف صادر گردیده است اما چون این افراد بی هویت اند هر روز در چارچوب اسمی جدید خویش را معرفی کرده و مکان عرضه خدمات خویش را دائما تغییر می دهند و تا وقتی که مردم به آنها رجوع کنند، ترجیح می دهند با هویت مجازی خدمات خویش را عرضه کنند. خیلی از این افراد با مدرک دیپلم حتی کارگاه های روانشناسی برگزار می کنند. با گرفتن مبالغ بالا هزینه های بسیاری را به مردم تحمیل و اسرار آنها را فاش کرده و آنها را مورد سو استفاده و اخاذی قرار می دهند.
وی ضمن اشاره به نظام نامه "اخلاق حرفه ای" عرضه خدمات روانشناسی و مشاوره سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور و با اشاره به اینکه سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور مسئولیت صنفی و حرفه ای روانشناسان و مشاوران و وظیفه حفظ و ارتقاء سلامت روانی جامعه را بر عهده دارد، افزود: افرادی که وارد این حرفه می شوند باید صلاحیت حرفه ای، مدارک مشخص و دوره کارورزی تخصصی را طی کرده باشند. سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور هم همواره بر رفتار روانشناسان و مشاوران نظارت دارد تا روانشناسان و مشاوران در حیطه تشخیص، صدمه شناسی، توانمند سازی و درمان مراجعین بر مبنای نظام نامه اخلاق حرفه ای رفتار کنند. ازاین رو تخلفات این حیطه به دو گروه تقسیم می شود. یک گروه در ارتباط با افراد روانشناس و مشاوری که مجوز دارند و گروه دیگر در ارتباط با افرادی که بدون داشتن پروانه اشتغال مشغول به عرضه خدمات غیر قانونی هستند، می شود.

به گفته حبی، تمام فعالیتهای افرادی که دارای مجوز و پروانه اشتغال از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره هستند و مرتکب تخلفاتی شده اند مورد ارزیابی قرار گرفته و بر مبنای قوانین و دستورالعمل ها و نظام نامه اخلاق حرفه ای با آنها برخورد شده و مورد بازخواست قرار می گیرند و در این راستا احکام گوناگونی نظیر "تذکر" تا "تعلیق" چند ماهه و چندساله و گاها "ابطال" کامل پروانه اشتغال توسط هیات های رسیدگی به این تخلفات صادر می شود.
این روانشناس بخش اعظم تخلفات خدمات روانشناسی و مشاوره واصله به سازمان نظام روانشناسی و مشاور کشور را به افراد بدون پروانه اشتغال معطوف دانست و تصریح کرد: بخش اعظم مشکلات ما در این عرصه به تخلفات افراد بدون پروانه اشتغال باز می گردد چونکه صلاحیت حرفه ای افراد دارای مجوز توسط کمیته های تخصصی سازمان نظام بررسی شده است و علاوه بر بازرسی های معاونت انتظامی سازمان، شکایات مراجعین هم بررسی و طی یک فرایند دقیق و علمی این تخلفات رسیدگی شده و احکام لازم صادر و ابلاغ می شود. به صورت کلی بالغ بر صدها پرونده در مورد تخلف روانشناسان و مشاوران پروانه دار تشکیل شده است اما مشکل اصلی ما در حیطه تخلفات به افراد بدون پروانه اشتغال باز می گردد و تعداد شکایات واصله از روانشناسان و مشاوران دارای پروانه بسیار کمتر ازشکایات واصله از عرضه دهنگان خدمات روانشناسی و مشاوره بدون پروانه اشتغال است.
معاون انتظامی و رسیدگی به تخلفات حرفه ای سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، همینطور این را هم اظهار داشت که پرونده های تشکیل شده پیرامون تخلفات روانشناسی و مشاوره به شعب قضایی مختلف ارسال شده که خیلی از آنها در دست بررسی و احکام بسیاری دیگر هم صادر گردیده است.
حبی در پاسخ به این سؤال که آیا احکام صادره در مورد تمامی افراد خاطی هم اجرا می شود؟ افزود: مطابق قانون سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، روانشناسان متخلف از سه ماه تا پنج سال تعلیق می شوند و حق فعالیت حرفه ای و کار را نخواهند داشت و حتی امکان دارد در مواردی پروانه آنها باطل شود، اما افرادی که بدون داشتن پروانه اشتغال فعالیت نموده و خدماتی را به صورت غیر قانونی عرضه کرده اند مرتکب جرم شده و هر فردی که جرمی مرتکب شود به مراجع قضایی ارجاع و احکام سنگینی نظیر دو تا سه سال حبس تعزیری و گاها شش سال حبس برایشان صادر می شود و بخش اعظم این پرونده ها در بخش جرائم کامپیوتری دادسرای رسیدگی به جرائم پزشکی در دست بررسی می باشد. شرایط قضایی رسیدگی به این تخلفات هم مسیر خویش را دارد، گاها مسیرهای قضایی و نظارتی در دستورالعمل های خود گرفتار محدودیت ها و موانعی هستند و افراد متخلف و مجرم از خلاء های موجود سوءاستفاده می کنند.

وی در انتهای سخنان خود با اشاره به اینکه گاها افراد عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، شماره عضویت خویش را مجوزی برای فعالیت حرفه ای و عرضه خدمات روانشناسی و مشاوره می دانند و این تخلف است؛ به مردم سفارش کرد که حتما شماره پروانه روانشناس یا مشاوری که به او رجوع می کنند را از سایت سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور استعلام گرفته و یا در این راستا با معاونت انتظامی این سازمان تماس بگیرند تا از صحت شماره پروانه روانشناس یا مشاوره مربوطه مطمئن شوند.

منبع:

1400/08/04
21:54:10
5.0 / 5
241
تگهای خبر: پزشك , جامعه , خدمات , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان