فراخوان چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ۱۴۰۰ منتشر گردید

فراخوان چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ۱۴۰۰ منتشر گردید به گزارش جوان بین چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، بهمن ماه سال ۱۴۰۰ در تهران و استانهای کشور در بخش های طوبای زرین، ایثار و فداکاری، آینه در آینه (موزه هنرهای معاصر) و ویژه نظامی گنجوی در ۱۰ رشته هنری برگزار می ­شود.


به گزارش جوان بین به نقل از ایرنا از ستاد خبری جشنواره هنرهای تجسمی فجر؛ بعد از تشکیل شورای سیاست گذاری و انتخاب سیدعباس میرهاشمی بعنوان دبیرکل، فراخوان جشنواره به شرح زیر انتشار یافته است.
رویکرد جشنواره، هنرمتعالی برای مردم؛ هنری خلاق، وحدت بخش، امید آفرین، هویتمند و زمینه ساز تمدن نوین اسلامی است. مبحث جشنواره آزاد است و در رشته­ های: تصویرسازی، خوشنویسی، سرامیک، عکاسی، کارتون و کاریکاتور، طراحی گرافیک، مجسمه، نقاشی، نگارگری و هنرهای جدید در رسانه های ویدئوآرت و چیدمان و پرفورمنس آرت برگزار می گردد.
شرکت در جشنواره برای تمامی هنرمندان و علاقه مندان آزاد است و ارسال آثار به دبیرخانه به معنای پذیرش ضوابط و رای هیئت داوران است.
ثبت نام و تقاضای شرکت و ارسال تصویر آثار، فقط از راه سایت جشنواره امکان پذیر است. مسئولیت اصالت آثار برعهده ی هنرمند است و هنرمندان در اجرای تکنیک و شیوه خلق آثار، آزاد هستند. هر هنرمند می تواند فقط در دو رشته و حداکثر با ۳ اثر هنری در هر رشته شرکت نماید و آثار ارسالی نباید در جشنواره های پیشین هنرهای تجسمی فجر، به نمایش درآمده باشند. حجم هر فایل ارسالی در تمامی رشته ها، حداقل یک و حداکثر شش مگابایت و در چارچوب jpg است. شرکت­ کنندگان می توانند گزیده ای از سوابق هنری (حداکثر تا ۳۰۰ کلمه) و تصویر سه اثر از آثار قبلی خویش را در سایت بارگذاری نمایند.
در این فراخوان آمده است؛ برگزار کننده جشنواره، حق استفاده از تمامی آثار ارسالی به جشنواره را در رسانه ها، انتشارات، تبلیغات و نمایش در داخل و خارج از کشور با ذکر نام هنرمند خواهد داشت.
دبیرخانه چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر اعلام نموده است: جشنواره مسئولیتی در برابر هرگونه صدمه (شکستن قاب، شکستن شیشه، صدمه به اصل اثر و...) به آثاری را که از راه پست، پیک و... ارسال می شوند، نخواهد داشت و تصمیم گیری درباره ی مسائل پیشبینی نشده، بر عهده دبیرکل جشنواره است.
نحوه ی برگزاری جشنواره نیز، تابع دستورالعمل های وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا خواهد بود.
شرایط تخصصی شرکت در جشنواره به شرح زیر است
۱ـ تصویرسازی: هنرمندان فایل jpg در اندازه ی حداکثر ۵۰×۷۰ سانتی متر را به سایت جشنواره ارسال نمایند. آماده سازی آثار منتخب برای ارائه، بر عهده جشنواره است. پذیرش و انتخاب آثار این رشته، از فایل های ارسال شده به سایت جشنواره انجام می شود و احتیاج به ارسال اصل آثار نیست. هنرمندان در صورت تمایل می توانند بعد از انتخاب نهایی، اصل آثار خویش را در ابعاد دلخواه به دبیرخانه ی جشنواره ارسال کنند.
۲ ـ عکاسی: هنرمندان می توانند با آثاری در چارچوب تک عکس یا مجموعه عکس و در شاخه های عکاسی مستند و عکاسی هنری در این رشته شرکت نمایند. آماده سازی آثار منتخب برای ارائه، بر عهده ی جشنواره است. فضای قابل عرضه برای مجموعه عکس در نمایشگاه، حداکثر ۳۰۰ × ۳۰۰ سانتی متر است. ارسال بیانیه (استیتمنت)، در چارچوب مجموعه عکس الزامی است. (حداکثر تا ۳۰۰ کلمه). هر عکاس می تواند حداکثر سه اثر (سه مجموعه عکس یا سه تک عکس و یا تلفیقی از هردو) ارسال نماید (هر مجموعه عکس شامل حداقل سه و حداکثر ده عکس است). هر عکاس می تواند تصویر نحوه ی عرضه ی مجموعه عکس خویش را همراه آثار ارسال نماید. اطلاعات اضافی شامل نام، امضاء، لوگو، تاریخ و.... نباید روی تصاویر ارسالی باشد. پردازش و ویرایش آثار ارسالی می بایست با رویکرد انتخابی عکاس (عکاسی مستند و عکاسی هنری) در ارتباط باشد؛ در تصاویر مستند اعمال هرگونه حذف و اضافه که استناد و اصالت عکس را مخدوش نماید مجاز نیست، اما در تصاویر هنری هرگونه ویرایش آزاد است.
۳ ـ کارتون و کاریکاتور: هنرمندان فایل png یا jpg در اندازه ی ۲۵۰۰ پیکسل و ۳۰۰dpi را به سایت جشنواره ارسال نمایند. آماده سازی آثار منتخب برای ارائه، بر عهده ی جشنواره است. پذیرش و انتخاب آثار این رشته، از فایل های ارسال شده به سایت جشنواره انجام می شود و احتیاج به ارسال اصل آثار نیست.
۴ ـ طراحی گرافیک: در این رشته فقط پوستر پذیرفته می شود. هنرمندان فایل jpg در اندازه ۷۰×۱۰۰ سانتی متر را به سایت جشنواره ارسال نمایند. آماده سازی آثار منتخب برای ارائه، بر عهده ی جشنواره است.
پذیرش و انتخاب آثار این رشته، از فایل های ارسال شده به سایت جشنواره انجام می شود و احتیاج به ارسال اصل آثار نیست.
۵ ـ مجسمه: ارسال بیانیه (استیتمنت) در این رشته، (حداکثر تا ۳۰۰ کلمه) الزامی است. پذیرش و انتخاب آثار این رشته در دو مرحله انجام می پذیرد. در مرحله اول، فایل آثار ارسال شده به سایت جشنواره بررسی می شود و در مرحله دوم، اصل آثار منتخب به دبیرخانه ی جشنواره ارسال و انتخاب نهایی برای حضور در نمایشگاه صورت می پذیرد. ارسال و حمل اثر به نمایشگاه و دریافت آن بعد از آخر نمایشگاه، بر عهده ی هنرمند است.
رسانه های هنری جدید (پرفورمنس آرت، ویدئوآرت و چیدمان):
استفاده بدیع از محیط و خلق آثار هنری با خصوصیات تعاملی از امکاناتی است که رسانه های هنرهای جدید در اختیار هنرمندان قرار می دهد. فن آوری های نوین دیجیتال و ترکیب رسانه های متنوع هنر به خلق آثاری معاصر و هم خوان با زمانه و زیست هنرمند کمک می نماید. ازاین رو در این بخش تناسب ایده خلق اثر با مدیوم های هنری انتخابی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. به هر یک از هنرمندانی که آثارشان در این بخش انتخاب می شود، با نظر هیئت داوران و دبیران مربوطه، مبلغی به­عنوان کمک هزینه ی آماده سازی و عرضه اثر، پرداخت می شود. پذیرش و انتخاب آثار این رشته، در دو مرحله انجام می پذیرد: در مرحله اول، فایل های آثار ارسال شده به سایت جشنواره، بررسی می شود و در مرحله دوم، اصل آثار منتخب به دبیرخانه ی جشنواره ارسال و انتخاب نهایی برای حضور در نمایشگاه صورت می پذیرد. ارسال بیانیه (استیتمنت) در این رشته (حداکثر تا ۳۰۰ کلمه) الزامی است. ارسال و حمل اثر به نمایشگاه و دریافت آن بعد از آخر نمایشگاه، بر عهده ی هنرمند است. در بخش ویدئوآرت، آثار ویدئویی باید حداکثر پانزده دقیقه و حجم هر ویدئو حداکثر ۲۰مگابایت باشد. برای ارسال فایل های با حجم بالاتر با دبیرخانه تماس گرفته شود. در بخش ویدئوآرت، فرمت ویدئو باید یکی از فرمت های mp۴. و mpeg. باشد. در بخش پرفورمنس آرت ارسال شرحی از اجرا الزامی است که شامل: مشخص کردن اجراگر/ها، (پرفورمر/ها) مکان و زمان اجرا، نقش و کنش مخاطب، مدت زمان اجرا، شرح کلی اثر از ابتدا تا انتها، وسائل و امکانات خاص.
۶ ـ رشته ­های خوشنویسی، سرامیک، نقاشی و نگارگری:
پذیرش و انتخاب آثار این رشته ها، در دو مرحله انجام می پذیرد: در مرحله اول، فایل آثار ارسال شده به سایت جشنواره بررسی می شود و در مرحله دوم، اصل آثار منتخب به جشنواره ارسال و انتخاب نهایی برای حضور در نمایشگاه صورت می پذیرد. ارسال و حمل اثر به نمایشگاه و دریافت آن بعد از آخر نمایشگاه، بر عهده هنرمند است.
بخش جنبی با مبحث ایثار و فداکاری (رقابتی)
هنرمندان تمامی رشته ها می توانند در این بخش شرکت کنند. شرکت کنندگان می توانند علاوه بر ارسال آثار در بخش طوبای زرین، در این بخش هم حداکثر ۲ اثر در سایت جشنواره ارسال کنند. انتظار می رود در این بخش آثاری از تمامی رشته ها با مضامین ایثار و فداکاریِ اقشار مختلف جامعه مانند: آتش نشانان، کادر درمان، گروههای جهادی، ازخودگذشتگی نوجوان ایذه ای (علی لندی) و... در سایت جشنواره ارسال گردد.
جوایز
• در بخش طوبای زرین، در هر رشته، بر مبنای رای هیئت داوران، یک نفر برگزیده و تندیس طوبای زرین، لوح افتخار، و مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال جایزه نقدی به ایشان اهدا می شود.
• ۱۰ هنرمند برگزیده با در نظر گرفتن امتیازات مربوطه برای سفر مطالعاتی به شهرک هنرمندان فرانسه (Cite des Arts) به شورای انتخاب هنرمندان معرفی می گردند تا برپایه ضوابط و شرایط و زمان بندی اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این سفر مطالعاتی اعزام شوند.
• در بخش طوبای زرین، در رشته خوشنویسی ۳ نفر، در رشته نگارگری ۳ نفر و در سایر رشته ها از دو نفر تقدیر شده و به هر هنرمند، لوح تقدیر و مبلغ ۵۰ میلیون ریال جایزه نقدی اهدا می شود.
• در بخش جنبی (ایثار و فداکاری)، از تمامی آثار رسیده، یک اثر برگزیده و تندیس طوبای زرین، لوح افتخار و مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال جایزه نقدی اهدا می شود و ۲ اثر هم مورد تقدیر قرار خواهد گرفت.
• به تمامی هنرمندان راه یافته به نمایشگاه، گواهی شرکت و کتاب جشنواره اهدا خواهد شد.
• هنرمندان راه یافته به جشنواره، به عضویت مؤسسه ی توسعه‌ی هنرهای تجسمی معاصر درخواهند آمد.
ارکان چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر عبارتند از؛ رئیس شورا: هادی مظفری، مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. اعضاء شورا: منیژه آرمین، محسن حسن پور، امیر راد، پریسا شادقزوینی، سیدمسعود شجاعی طباطبایی، طاهر شیخ الحکمایی، حبیب الله صادقی، مینا صدری، علی اشرف صندوق آبادی، جاسم غضبان پور، سیدعباس میرهاشمی و مسعود نجابتی. دبیرکل جشنواره سیدعباس میرهاشمی است. دبیری هنری جشنواره به عهده امیر راد خواهد بود و دبیر اجرایی جشنواره هم عبدالرحیم سیاهکارزاده است.
بخش های جشنواره: چهاردهم عبارتند از:
• نمایش آثار منتخب بخش طوبای زرین (رقابتی)
• بخش جنبی با مبحث ایثار و فداکاری (رقابتی) • بخش کیوریتوریال (غیر رقابتی) • بخش مقالات (غیر رقابتی) • بخش ویژه ی نظامی گنجوی (غیر رقابتی) • بخش ویژه ی استان ها (غیر رقابتی)
• برگزاری نمایشگاه آثار استادان با عنوان آئینه در آئینه (از گنجینه ی موزه ی هنرهای معاصر تهران و حوزه هنری) • تجلیل از مفاخر هنرهای تجسمی
گاه شمار چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به این شرح است:
• اعلام فراخوان و شروع ثبت نام از راه سایت: سه شنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۰
• آخرین فرصت ثبت نام در سایت: یکشنبه ۱۲ دی ۱۴۰۰ (حداکثر تا ساعت ۱۷ )
• انتخاب اولیه آثار: ۱۵ تا ۲۵ دی ۱۴۰۰
• اعلام نتایج انتخاب اولیه (در رشته های خوشنویسی، سرامیک، مجسمه، نقاشی، نگارگری و هنرهای جدید): ۲۵ دی ۱۴۰۰
• دریافت آثار انتخاب شده از هنرمندان: ۲۶ دی تا ۲ بهمن ۱۴۰۰
• انتخاب نهایی آثار: ۳ تا ۵ بهمن ۱۴۰۰
• اعلام نتایج نهایی راه یافتگان به نمایشگاه (در تمامی رشته ها): ۱۴ بهمن ۱۴۰۰
• آماده سازی نمایشگاه، چیدمان و نصب آثار: ۲۶ دی تا ۱۴ بهمن ۱۴۰۰
• افتتاحیه: جمعه ۱۵ بهمن ۱۴۰۰
• آخر نمایشگاه: شنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۰
• اختتامیه: جمعه ۱۳ اسفند
محل های برگزاری
فرهنگستان هنر، موسسه فرهنگی و هنری صبا، ـموزه هنرهای معاصر تهران، خانه هنرمندان ایران و سایر استانها
دبیرخانه دائمی جشنواره هنرهای تجسمی فجر واقع در تهران، خیابان کارگر شمالی، بالاتر از بلوار کشاورز، خیابان صدوقی، پلاک ۱۷ است و شماره تلفن­ ها عبارتند از: ۶۶۹۴۶۹۱۰ و ۶۶۹۴۶۹۱۱
چهاردهمین دوره جشنواره به همت اداره کل هنرهای تجسمی، با همکاری مؤسسه ی توسعه‌ی هنرهای تجسمی معاصر و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها، موزه هنرهای معاصر و با حضور هنرمندان، دانشگاهیان، پژوهشگران، نگارخانه ها، انجمن ها، مراکز و مؤسسات هنری، برگزار می گردد.منبع:

1400/08/12
12:12:06
5.0 / 5
212
تگهای خبر: بهداشت , جامعه , جوان , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان