تصویری هولناک از سونامی لطمه های اجتماعی با شیوع ویروس کرونا بر طبق آمارها

تصویری هولناک از سونامی لطمه های اجتماعی با شیوع ویروس کرونا بر طبق آمارها به گزارش جوان بین رییس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی با اشاره به این که با افزایش روند واکسیناسیون در کشور و کاسته شدن از میزان مبتلاشدن و مرگ و میر ناشی از کرونا (اگر چه کماکان تعداد بیش از 100 مرگ در روز، آمار تکان دهنده ای است) می توان پیش بینی نمود که با ادامه این روند تا حدودی از نگرانی های حوزه سلامت کاسته شود اظهار داشت: اما هشدار مهم آنست که باید منتظر تاثیرات اجتماعی و اقتصادی گسترده ای آن هم نه در بین مدت و دراز مدت که در کوتاه مدت باشیم.


روزبه کردونی در گفت و گو با ایسنا، در این زمینه اظهار نمود: لازم است دراین زمینه بطور جدی تدبیر نماییم. کرونا در همه جوامع نه فقط منجر به شوک برون زای اثرات گسترده اجتماعی_اقتصادی شده است، بلکه شواهد نشان میدهد عدم تدوین و اجرای سیاست های کارآمد در قبال اثرات اقتصادی اجتماعی، خود اثر تشدیدکننده بر تاثیرات اجتماعی ناشی از کرونا دارد.


دو برابر شدن «جمعیت زیر خط فقر» کشور طی سه سال اخیر

وی در امتداد روشن تر شدن آثار اجتماعی- اقتصادی کرونا به چند گزارش و خبر که توسط نهادهای رسمی و افراد مسئول در ماه های گذشته ارائه و اعلام شده اشاره نمود و اظهار داشت: طبق مطالعه انجام شده در موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی، به طور متوسط در سال قبل ۳۰.۶ درصد از جمعیت کل کشور زیر خط فقر مطلق اند، این در حالیست که جمعیت زیر خط فقر مطلق در سالهای ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ به ترتیب ۱۵.۵ و ۲۱.۶ درصد بوده است. البته تبیین و تحلیل دلیلهای دو برابر شدن جمعیت زیر خط فقر کشور در یک بازه زمانی سه ساله نیازمند یک گفت و گوی ملی و فراگیر است، اما با توجه به این که کرونا در همه جوامع موجب افزایش گسترده فقر شده است می توان انتظار داشت در ایران هم یکی از فاکتورهای مهم، افزایش جمعیتِ فقیر باشد. (البته حتما باید سهم سایر عوامل هم در نظر گرفت).


«نرخ تورم» خانوارهای روستایی به حدود ۵۰ درصد رسید

جمعیت «زیر خط فقر مطلق» در مناطق شهری ۳۱.۸ و در مناطق روستایی ۵۴ درصد

افزایش ۴ درصدی طلاق

رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی اضافه کرد: همین طور بر اساس گزارش مرکز ملی آمار نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به مهرماه برای خانوار روستایی به عدد ۴۹.۶ درصد رسیده است. این رقم در سال ۱۳۹۷، ۲۰.۶ درصد بوده است. این در حالیست که جمعیت زیر خط فقر مطلق در مناطق شهری برابر با رقم ۳۱.۸ درصد است و در مناطق روستایی به رقم ۵۴ درصد می رسد. از طرف دیگر طبق اعلام سازمان ثبت احوال کشور در سال ۹۹ تعداد ۱۸۳ هزار و ۱۸۲ طلاق در کشور به ثبت رسید، این آمار در سال ۹۸، ۱۷۶ هزار و ۸۱۲ طلاق در کشور بوده و به مفهوم افزایش چهار درصدی طلاق است.


افزایش ۷۷ درصدی «خشونت خانگی» در کلان شهرها با شیوع ویروس کرونا

افزایش ۳۵ درصدی «خودکشی» با قرص برنج نسبت به سال قبل

کردونی همین طور به آماری از افزایش ۷۷ درصدی خشونت خانگی در کلان شهرهای ایران در زمان شیوع ویروس کرونا مستند به پژوهش دانشگاه علوم پزشکی ایران اشاره و عنوان کرد: طبق اعلام پزشکی قانونی ما با افزایش ۳۵ درصدی خودکشی با قرص برنج نسبت به سال قبل هم روبرو می باشیم.
مقوله بازماندگی از تحصیل کودکان از دیگر مواردی بود که رییس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی به آن اشاره نمود و اظهار داشت: آنگونه که سرپرست وزارت آموزش و پرورش اعلام نموده است امسال ۹۷۰ هزار تارک تحصیل داریم. همین طور عدم دسترسی بیش از سه میلیون و ۲۰۰ هزار دانش آموز به ابزار هوشمند و آموزش های مجازی از دیگر نگرانی های مهمی است که وجود دارد.


افزایش حمل سلاح، نزاع و اختلاس

وی اضافه کرد: افزایش حمل سلاح در پایتخت همزمان با شیوع ویروس کرونا(طبق اعلام فرمانده پلیس)، افزایش نزاع و سه برابر شدن اختلاف میان زوجین در زمان شیوع ویروس کرونا (طبق اعلام سازمان بهزیستی) و افزایش پرونده های اختلاس در کشور طبق اعلام رییس پلیس امنیت اقتصادی در خصوص آنکه اختلاس در شش ماهه امسال از جهت پرونده ای ۶۱ درصد، از جهت تعداد متهم ۹۴ درصد و از نظر ارزش ریالی ۳۳۳ درصد نسبت به شش ماهه سال قبل افزایش داشته، همین طور رشا و ارتشا ۳۵۷ درصد نسبت به سال قبل از نظر ارزش ریالی افزایش داشته است.


گسترش «کودک آزاری» و «فقر» در گروههای لطمه پذیر

کردونی در ادامه اصرار کرد که باید به موارد فوق، گزارش های دیگری درباب گسترش کودک آزاری، افزایش فقر در گروههای لطمه پذیری نظیر سالمندان، زنان سرپرست خانوار از یک سو و اشتغال های از بین رفته همراه با تاثیرپذیری شدید کارگران غیررسمی از کرونا را اضافه کرد.


آمارهایی که تصویری هولناک از وضعیت آسیبها ارائه می دهد و...

اگر تدبیر نکنیم «سونامی» در پیش است

رییس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی با اعلان اینکه همین طور باید دقت داشت با توجه به این که هنوز نتایج هیچ پژوهش مبتنی بر شواهدی درباب تاثیرات اجتماعی - اقتصادی کرونا دیده نشده و آنچه در موارد فوق مستند به گزارش ها و مصاحبه های رسمی و علنی نهادها و مسئولین بیان شد، می تواند تنها تصویری از هولناک بودن وضعیت پیش رو را عرضه نماید اظهار داشت: از طرف دیگر نباید فراموش کرد وضعیت لطمه های اجتماعی قبل از شیوع ویروس کرونا هم آنقدر نگران کننده بود که منجر به مداخله مستقیم رهبری نظام و تشکیل جلسات با حضور سران قوا در این خصوص شده بود.
وی اشاره کرد: وضعیت لطمه های اجتماعی و آثار اجتماعی کرونا را باید جدی گرفت و فارغ از منازعات سیاسی معمول در کشور برای شناخت ابعاد، کنترل و کاهش آن تدابیری اتخاذ نمود. در گام اول باید توجه داشته باشیم که اگر تدبیر نکنیم سونامی آثار اجتماعی کرونا و تشدید لطمه های اجتماعی در پیش است.
منبع:

1400/08/24
23:29:09
5.0 / 5
142
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بهزیستی , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان