ضمن اعلام تخصیص بودجه جدید برای تسویه معوقات داروخانه ها تشریح شد

چگونگی دریافت چند باره دارو بدون احتیاج به ویزیت مجدد

چگونگی دریافت چند باره دارو بدون احتیاج به ویزیت مجدد جوان بین: مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی ضمن اعلام آخرین وضعیت تسویه مطالبات داروخانه های طرف قرارداد با این سازمان، توضیحاتی پیرامون روند اجرای طرح دارویاری عرضه و تصریح کرد که قیمت دارو برای بیمه شدگان، قبل و پس از اجرای طرح ثابت مانده است.


دکتر شهرام غفاری در گفت و گو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت پرداخت مطالبات داروخانه های طرف قرارداد با سازمان تامین اجتماعی اظهار نمود: مطالبات داروخانه های سرپایی و مستقل تا آخر سال ۱۴۰۰ را تسویه کردیم.
وی ادامه داد: همین طور اسناد الکترونیک داروخانه ها را در ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد سال جاری پرداخت کرده ایم.
مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به این که آیا مقرر است به زودی بودجه جدید دیگری برای این امر تخصیص دهند؟ اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه مبلغ ۱۲۰۰ میلیارد تومان از محل طرح دارویاری برای ما تخصیص داد و قول دادند که طی امروز و فردا نیز یک اعتبار ۱۲۰۰ میلیاردتومانی دیگر تخصیص دهند که در این صورت مطالبات مربوط به داروهای مراکز بستری را هم پرداخت می نماییم.
غفاری همین طور درباره توسعه پوشش بیمه ای داروهای جدید در مراحل بعدی اجرای طرح دارویار عنوان کرد: هر تصمیمی که دبیرخانه شورای عالی بیمه اتخاذ کند، اجرا می نماییم. بیمه ها به طور معمول راسا و مستقل برای پوشش دارو یا خدمتی اقدام نمی کنند، بلکه پیشنهادات به شورای عالی می رود و آنجا مطالعه هزینه اثربخشی انجام می شود و اگر پوشش یک دارو، هزینه اثربخش بوده و مزایا و سودش برای سلامت مردم بیش از هزینه اش باشد تحت پوشش قرار می گیرد.
وی درباره مشکلات مربوط به تمدید نسخ دارویی برخی بیماران مزمن نیز توضیح داد و اظهار داشت: وقتی پزشک نسخه الکترونیک می نویسد می تواند گزینه یک، دو یا سه بار مرتبه دریافت دارو بدون ویزیت پزشک را فعال کند. در حقیقت به شرطی که پزشک این اجازه را در نسخه بدهد، امکان دریافت دارو وجود دارد.
مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی اضافه کرد: یک ملاحظاتی وجود دارد، برخی داروها بعد از یک ماه مصرف نیاز به بررسی اثربخشی و عوارض احتمالی از طرف پزشک دارند و بیمار باید باردیگر به پزشک مراجعه کند اما برخی بیماریهای مزمن هستند که بیمار سال ها دارویی را مصرف می کند و پزشک نگرانی ندارد و گزینه تمدید نسخه را فعال می کند. به هرصورت، این امکان در نسخه الکترونیک از طرف پزشک وجود دارد و مشکلی نیست.
غفاری پیرامون چالش ها و مشکلات تامین اجتماعی در طرح دارویاری بعد از گذشت کمتر از یک ماهه از اجرای این طرح اظهار نمود: در اجرا گرفتار مشکل و چالش جدی نشدیم و خوشبختانه مشکلی در اجرا نبوده است. قیمت دارو برای بیمه شدگان، قبل و پس از اجرای طرح ثابت مانده است.
وی ادامه داد: منتها بعضی اتفاقات و رویه ها را نباید به حساب طرح دارویاری گذاشت. به عنوان مثال ممکنست پزشک، دارویی بنویسد، شما به داروخانه بروید و داروخانه آن دارو را نداشته باشد و داروی برند که گران تر از داروی تحت پوشش بیمه است را بدون این که به بیمار توضیح دهد به او بدهد. در این صورت پرداخت از جیب بیمار بالا می رود که چنین رویه هایی قبلاً هم وجود داشته و الان هم ممکنست اتفاق بیفتد و ارتباطی به طرح دارویاری ندارد.
مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی افزود: قیمت ها را به شکلی تغییر دادیم که پرداخت از جیب بیماران قبل و پس از طرح ثابت مانده است. جبران افزایش قیمت دارو را دولت تقبل کرده است. دولت پول را به بیمه ها و ما به داروخانه ها می دهیم و طرح تا کنون خوب بوده است.
منبع:

1401/05/11
11:48:36
5.0 / 5
39
تگهای خبر: بیمه , پزشك , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان