در سمینار كودك آزاری در سكونتگاه های فقیرنشین عنوان شد

تاراج كودكی در فقر

تاراج كودكی در فقر به گزارش جوان بین مدیرعامل جمعیت امام علی با تاكید بر اینكه مبحث كودك آزاری باید تبدیل به دغدغه همه آحاد مردم شود، از رونمایی ۱۱۷۵ تحقیق میدانی این جمعیت از موارد كودك آزاری در مناطق حاشیه ای اطلاع داد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، زهرا رحیمی در سمینار «كودك آزاری در سكونتگاه های فقیرنشین» با اشاره به اینكه كودكان مناطق حاشیه نشین به علت فقر با تاراج كودكیشان رو به رو هستند اظهار داشت: این كودكان توقع بهره مندی از غذا، تحصیل، خانه و...را ندارند بلكه تنها توقعشان این است كه كمتر مورد توهین، صدمه بدنی و آزار قرار بگیرند.

وی با اشاره به اینكه رونمایی از ۱۱۷۵ مورد تحقیق میدانی از كودك آزاری به مثابه شنیده شدن صدای فریاد این كودكان از پس نمودارها و آمارهای بدست آمده است اضافه كرد: باید ذینفعان استمرار وضعیت حاشیه نشینی شناسایی شوند. افرادی وجود دارند كه از این وضعیت، تغییر قیمت مسكن این مناطق و بازار مواد مخدر آن سود می برند.

رحیمی در ادامه با انتقاد از اینكه برخی مسئولان از پشت میزهایشان نسبت به این مناطق واقف هستند، خاطرنشان كرد: مردم باید همواره نسبت به این مسائل دغدغه مند باشند این درحالیست كه همزمان با وقوع حوادثی مانند « بنیتا» و « آتنا» نسبت به این مسائل حساس می شوند و بعد از مدتی باز هم آن را فراموش می كنند.

وی با اشاره به اینكه هم اكنون ایران كنوانسیون حقوق كودك را پذیرفته است، ادامه داد: اگر وضعیت كودكان به همین منوال باقی بماند، در آینده از جامعه ای شاد و سالم محروم خواهیم بود. وجود این كودكان در مناطق حاشیه ای زنگ خطری برای گسترش این وضعیت در بافت و متن شهر است اگر به این شرایط رسیدگی نشود همه جامعه چوب آن را خواهد خورد.

به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، در ادامه این سمینار فیروز محمودی جانكی، رئیس موسسه تحقیقات علم جزایی و جرم شناسی دانشگاه تهران با اشاره به اینكه مناطق حاشیه ای در اولویت برنامه ریزی قرار ندارند اظهار داشت: بزه دیدگی كودكان در این مناطق ناشی از ساختار مناطق فقیر نشین و اجتماعی و اقتصادی این مناطق است.

وی با اشاره به اینكه به علت ساختار این مناطق تصویب لایحه پشتیبانی از كودكان و نوجوانان هم كاری از پیش نمی برد، اضافه كرد: این لایحه تنها به بخشی كه در صدمه های اجتماعی سقوط كرده تند كمك می نماید، این درحالیست كه جمعیتی كه به این مناطق وارد می گردد در حال افزایش می باشد.

محمودی جانكی با اشاره به دلایل افزایش جمعیت مناطق حاشیه نشین اظهار نمود: خشكسالی های پی درپی، كمبود منابع آبی، تغییرات اقلیمی و بخصوص سیاست های اجتماعی ـ اقتصادی، سبب مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها شده است.

رئیس موسسه تحقیقات علم جزایی و جرم شناسی دانشگاه تهران با اشاره به اینكه در اوایل انقلاب نسبت جمعیت روستایی به شهری ۳۰ درصد به ۷۰ درصد بود، خاطرنشان كرد: این نسبت هم اكنون معكوس شده است و بنابراین حاشیه نشینی شهرها نه تنها كم نمی گردد بلكه رو به توسعه است.

وی در ادامه با تاكید بر اینكه لایه های ابتدایی خشونت ضد كودكان باید پیش از لایه های حاد آن مورد توجه قرار بگیرد، اظهار نمود: فراتحلیل های موارد كودك آزاری نشان داده است كودك آزاری در سطح قوانین عموما بر زمان وقوع حوادث و برانگیختن احساسات متمركز شده است.موضوع كودك آزاری در قوانین كیفری ما وجود دارد و تحقیقات دانشگاهی گاهی بر تشدید مجازات ها تاكید دارند درحالیكه این اقدامات مشكلی را حل نمی كند.

محمودی جانكی در ادامه خاطرنشان كرد: صدمه های اجتماعی اصولاً در لایه های زیرین پوست شهر هستند و برای دیده شدن نیاز به تیزبینی دارند، بنابراین باید زیرپوست شهر را به مردم نشان داد، جامعه ما باید با علایم و نشانه های صدمه پیش از وقوع آن آشنا شود. 

1396/11/28
13:45:16
5.0 / 5
4765
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان