دور زدن قانون با قانونی دیگر یافتن ضامن مشکل مددجویان برای دریافت وام دانشجویی

دور زدن قانون با قانونی دیگر یافتن ضامن مشکل مددجویان برای دریافت وام دانشجویی به گزارش جوان بین، مهرماه سال جاری درحالی تمام می شود که ۱۳۲ هزار و ۴۷۶ بسته نوشت افزار برای تأمین مایحتاج تحصیلی فرزندان زیر پوشش بهزیستی تهیه و توزیع شد و از طرفی مبالغی تحت عنوان کمک هزینه تحصیلی به دانش آموزان و دانشجویان زیر پوشش این سازمان پرداخت شده است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، قبل از شروع سال تحصیلی سازمان بهزیستی خدماتی را به دانش آموزان و دانشجویان زیر پوشش عرضه می کند که همچون آنها میتوان به پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانش آموزان و دانشجویان دانشگاه های دولتی تحت پوشش، پرداخت شهریه مددجویان دانشجوی شهریه بگیر (دانشگاه غیردولتی) و راه اندازی پویش مشق مهربانی اشاره نمود.
از آنجاییکه این سازمان ۸۳ هزار دانش آموز را زیر پوشش دارد که ۴۰ هزار نفر از آنها پسر و ۴۳ هزار نفر از آنها دختر هستند، سال جاری ۱۲ میلیارد تومان به صورت مستقیم از اعتبارات دولتی برای کمک هزینه تحصیلی دانش آموزان زیر پوشش در نظر گرفته شده است که به قول معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور، کمک هزینه های دانش آموزی سال جاری نسبت به سال قبل با ۲۰ درصد رشد همراه بوده است.
البته میزان پرداختی کمک هزینه برای هر دانش آموز برپایه نیاز و شرایط او متفاوت می باشد.
از سویی دیگر باتوجه به این که قبل از شروع سال تحصیلی ۱۴۰۱- ۱۴۰۲ و در جهت تأمین مایحتاج تحصیلی فرزندان زیر پوشش بهزیستی شامل نوشت افزار، البسه، کیف و کفش جهت بهره مندی از ظرفیت مشارکت آحاد مردم، سازمان ها و نهادهای دولتی و غیردولتی پویش «مشق مهربانی» از اول شهریورماه به مدت ۲۰ روز شروع به کار کرد، "امیرحسین عرب زاده"، معاون مشارکت های مردمی، توانمندسازی و موسسات غیردولتی و امور مجلس بهزیستی کشور هم از جذب بیشتر از ۵۶ میلیارد تومان کمک های نقدی و غیرنقدی در پویش «مشق مهربانی» اطلاع داد و اظهار داشت: همزمان با بازگشایی مدارس مشارکت های مردمی خرد و کلان در چارچوب ۱۳۲ هزار و ۴۷۶ بسته نوشت افزار برای تأمین مایحتاج تحصیلی فرزندان زیر پوشش بهزیستی تهیه و توزیع شد.
یکی دیگر از خدمات این سازمان کمک هزینه تحصیلی مشمول دانشجویان دانشگاه های دولتی زیر پوشش بهزیستی است که بررسی تعداد این دانشجویان نشان داده است که ۲۰۰۰ نفر از دانشجویان زیر پوشش این سازمان در دانشگاه دولتی تحصیل می کنند که به قول معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی، هم اکنون برای ۲۰۰۰ دانشجوی دانشگاه دولتی ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان کمک هزینه تحصیلی در نظر گرفته شده است.
البته برپایه میزان تحصیلات، رشته تحصیلی و شرایط و وضعیت اقتصادی مبلغ پرداختی برای آنها هم متفاوت بوده اما حداقل پرداختی بعنوان کمک هزینه دانشجویی ۲۰۰ هزارتومان و حداکثر پرداختی پنج میلیون تومان است.
از دیگر خدمات سازمان بهزیستی مبحث شهریه دانشجویان دانشگاه های غیردولتی زیر پوشش است که سال جاری ۲۴ هزار مددجوی دانشجوی شهریه بگیر (دانشگاه غیردولتی) زیر پوشش سازمان بهزیستی هستند. به قول حسینی- معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان در شهریورماه ۳۸۰ میلیاردریال شهریه دانشجویی به حساب مددجویان واریز شد.
اما باتوجه به این که در این حوزه دو ماده قانونی در خصوص ماده ۹ قانون پشتیبانی از حقوق افراد دارای معلولیت و بند "ر" ماده ۶۴ قانون برنامه ششم مطرح است؛ حسینی به ایسنا اظهار داشته بود: بر مبنای آئین نامه اجرایی هیأت دولت در مورد ماده ۹ قانون پشتیبانی از حقوق افراد دارای معلولیت، افراد جامعه هدف سازمان بهزیستی که دارای معلولیت متوسط، شدید و خیلی شدید هستند و در هفت دهک پایین درآمدی قرار دارند، برپایه بودجه تخصیص یافته به سازمان بهزیستی مشمول قانون تحصیل رایگان می شوند. از طرفی در بند "ر" ماده ۶۴ قانون برنامه ششم اشاره شده که برپایه بودجه کمیته امداد و بهزیستی، این نهادها باید بخشی از شهریه دانشجویی مددجویان خویش را پرداخت کنند و مابه التفاوت آن از راه صندوق های رفاه دانشجویی به صورت تسهیلات قرض الحسنه پرداخت گردد که بازپرداخت این تسهیلات پس از اشتغال به کار مددجویان شروع می شود.
حسینی افزود: سازمان بهزیستی به صورت کلی برای اجرای قانون پشتیبانی از حقوق افراد دارای معلولیت امسال نیازمند ۶۰ هزار میلیارد تومان اعتبار است تا بتواند قانون را پیاده سازی کند و این در حالیست که اعتبار در نظر گرفته شده برای اجرای قانون توسط سازمان بهزیستی ۲۸۷۰ میلیاردتومان است که این مبلغ کمتر از ۵ درصد اعتبار مورد نیاز برای عرضه خدمات است، بنابراین باتوجه به این که بودجه برای اجرای قانون به صورت کامل پرداخت نمی گردد باید مبنای کار خویش را بند "ر" ماده ۶۴ قانون برنامه ششم قرار دهیم. از این طریق سازمان بهزیستی از صندوق های رفاه دانشجویی و دانشگاه ها پیگیری کرده تا مابه التفاوت شهریه اصلی دانشجویان با شهریه ای که سازمان بهزیستی به دانشجویان پرداخت می کند را از راه تسهیلات قرض الحسنه با بازپرداخت بعد از شاغل شدن را به دانشجویان پرداخت کند.
اما وی یکی از چالش های دانشجویان زیر پوشش برای دریافت تسهیلات از صندوق های رفاه دانشجویی را «ضمانت با کسر از حقوق و محضری کردن ضمانت جهت استفاده از تسهیلات این صندوق ها» عنوان نمود و اظهار داشت: این صندوق ها برای عرضه تسهیلات به عموم دانشجویان کشور ضمانتی تحت عنوان گواهی کسر از حقوق کارمند دولت می خواهند که بخشی از مددجویان زیر پوشش به علت پیدا نکردن ضامن با مشکل مواجه می شوند. در این خصوص درخواست سازمان بهزیستی از صندوق های رفاه دانشجویی این بوده که بدون دریافت ضمانت مابه التفاوت شهریه دانشجویان مددجو را پرداخت کنند.
منبع:

1401/07/29
14:23:17
5.0 / 5
562
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان