بیمه بیکاری به زندانیان و مشمولان حبس تعلق می گیرد؟

بیمه بیکاری به زندانیان و مشمولان حبس تعلق می گیرد؟ به گزارش جوان بین، مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی با معرفی بیمه بیکاری بعنوان یکی از خدمات و حمایت های مهم حوزه بیمه اجتماعی، به بعضی از پرتکرارترین پرسش ها در زمینه مقررات بهره مندی بیمه شدگان تأمین اجتماعی از این حمایت بیمه ای پاسخ گفت.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، بیمه بیکاری، یکی از خدماتی است که سازمان تأمین اجتماعی به بیمه شدگان حائز شرایط عرضه می کند. از نظر قانون بیمه بیکاری، "بیکار" کسی است که خارج از اراده خود و تحت تاثیر برخی عوامل بیکار شده و در عین حال آماده به کار است. تشخیص ارادی بودن یا غیرارادی بودن بیکاری بیمه شده، برعهده کمیته ای متشکل از نمایندگان سازمان تأمین اجتماعی و اداره کار، تعاون و اموراجتماعی محل اشتغال بیمه شده است.
این افراد درصورت معرفی توسط واحدهای مربوطه و احراز شرایط قانونی به نسبت سوابق پرداخت حق بیمه، می توانند از حمایت بیمه بیکاری برخوردار شوند. همینطور اگر بیمه شده ای به دلیل تغییرات ساختار اقتصادی کارگاه مربوطه و به تشخیص وزارت خانه ذیربط و تائید شورایعالی کار، بیکار موقت شناخته شود، در کنار بیمه شدگانی که به دلیل حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، جنگ، آتشسوزی بیکار می شوند، می توانند از حمایت قانون بیمه بیکاری بهره مند شده و متناسب با مدت بیمه پردازی از سازمان تأمین اجتماعی مقرری بیمه بیکاری دریافت کند.
مهدی شکوری، مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی، به برخی پرسش ها در ارتباط با مشمولان بیمه بیکاری و نحوه پرداخت مقرری بیکاری پاسخ داد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا مدیران عامل شرکت ها هم می توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند، با استناد به دادنامه های هیات عمومی دیوان عدالت اداری، اظهار داشت: با عنایت به تبصره ۵ الحاقی به ماده ۴ قانون تأمین اجتماعی و تبصره ذیل ماده ۵۱ قانون اصلاح قانون نظام صنفی(مصوب سال ۹۲ مجلس شورای اسلامی) ماهیت بیمه مدیران اشخاص حقوقی و حقیقی غیردولتی شامل مدیرعامل، رئیس و نایب رییس و اعضای هیأت مدیره جنبه اختیاری دارد، و این قبیل بیمه شدگان به استناد بند ۲ تبصره ماده یک قانون بیمه بیکاری، مشمول این قانون نمی شوند.
شکوری، با تاکید بر این که برقراری بیمه بیکاری بانوان بیمه شده ای که در زمان مرخصی زایمان و ایام شیردهی با عدم تمدید قرارداد یا اخراج از جانب کارفرما رو به رو شده اند، با رعایت قانون بیمه بیکاری، آئین نامه اجرایی آن و سایر شرایط و مقررات قانونی بلامانع است، در رابطه با بیمه بیکاری شاغلان قراردادهای پیمانکاری اظهار داشت: مطابق بند یک تفاهمنامه مشترک سال ۸۴ فیمابین سازمان تأمین اجتماعی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کارگران قراردادی شاغل در کارهای با ماهیت دائمی که کار آنها جنبه مستمر دارد، درصورتی که مدت سابقه آنها در آخرین کارگاه کمتر از یک سال نباشد، با دارا بودن سایر شرایط مندرج در قانون، از مزایای بیمه بیکاری بهره مند خواهند شد.
درصورتیکه کارگران شاغل در پروژه یا کارگران فصلی در اثنای قرارداد کار منعقده با کارفرما، بیکار شوند و مبحث به تایید هیات تشخیص اداره کار و کمیته بیکاری رسیده باشد، با احراز سایر شرایط قانونی امکان دریافت بیمه بیکاری را خواهند داشت.
مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی با تاکید بر این که مطابق تبصره ۳ ماده ۷ قانون بیمه بیکاری، دریافت مقرری بیمه بیکاری مانع از دریافت مستمری جزئی نمی گردد، در رابطه با روند پرداخت بیمه بیکاری برای شاغلینی که به صورت دسته جمعی اخراج شده اند، اضافه کرد: به منظور جلوگیری از بیکاری و بررسی راهکارهای بازگشت به کار، در مواردی که تعداد کارگران اخراجی یک کارگاه بیشتر از ۱۰ نفر باشد، مبحث در کمیته استانی مطرح می شود تا بررسی و در رابطه با آن اظهارنظر شود و در صورت احراز سایر شرایط قانونی، برقراری بیمه این افراد بلامانع است.
شکوری همینطور تاکید کرد که بیمه بیکاری فقط به مشمولان قانون تأمین اجتماعی که تابع قانون کار هستند، تعلق می گیرد و بر این اساس برقراری بیمه بیکاری برای کسانی که تابع این قانون نیستند، موضوعیت ندارد.
به گزارش روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی؛ مدیرکل بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی در مورد استمرار یا قطع پرداخت بیمه بیکاری به زندانیان و مشمولان حبس، اظهار داشت: پرداخت مقرری بیمه بیکاری به فردی که در حین دریافت مقرری، بازداشت یا زندانی شود، متوقف نخواهد شد.1401/08/25
08:20:17
5.0 / 5
130
تگهای خبر: اقتصاد , بیمه , خدمات , شاغل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان