سازمان تامین اجتماعی اعلام كرد

ضوابط برقراری مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان

ضوابط برقراری مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان به گزارش جوان بین، کلیه مراحل برقراری مستمری بازنشستگی عادی، ازکارافتادگی و بازماندگان بیمه شدگان تأمین اجتماعی، در صورت احراز شرایط قانونی مقرر در قانون تأمین اجتماعی، به صورت کاملا غیرحضوری و از راه سامانه خدمات غیرحضوری تأمین اجتماعی به نشانی Es.taimn.ir قابل انجام و پیگیری است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، برقراری تعهدات بلندمدت ازجمله پرداخت مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان از مهم ترین خدمات و حمایت های بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی است که بیمه شدگان و بازماندگان حائز شرایط آنان می توانند درصورت احراز شرایط قانونی، از این حمایت ها بهره مند شوند.
برپایه این گزارش، مجتبی طهماسبی سرپرست اداره کل مستمری های سازمان تأمین اجتماعی در تشریح مقررات و ضوابط برقراری تعهدات بلندمدت این سازمان اظهار داشت: بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی در صورت احراز شرایط عام بازنشستگی، می توانند درخواست بازنشستگی خویش را از راه سامانه خدمات غیرحضوری به نشانی es.tamin.ir ثبت و تمامی مراحل بازنشستگی خویش را تا صدور حکم بازنشستگی، از همان طریق پیگیری کنند.
وی در تشریح انواع برقراری مستمری بازنشستگی اظهار داشت: سن۵۰ سالگی برای آقایان و سن ۴۵ سالگی برای خانم ها به شرط داشتن حداقل ۳۰ سال سابقه‌ی پرداخت حق بیمه، یکی از شرایط برقراری مستمری بازنشستگی است که مستمری بازنشستگی این دسته از افراد، با لحاظ متوسط دستمزد آخرین دو سال مبنای کسر حق بیمه محاسبه و پرداخت می شود.
طهماسبی همینطور اظهار داشت: داشتن ۶۰ سال برای آقایان و ۵۵ سال برای خانم ها و داشتن ۲۰سال سابقه پرداخت حق بیمه، یکی دیگر از شرایط قانونی بازنشستگی به حساب می آید و بیمه شدگان واجد این شرایط می تواند با ۲۰ روز حقوق بازنشسته شوند که البته اگر مستمری استحقاقی این افراد کمتر از حداقل مزد کارگر عادی مصوب شورایعالی کار در سال برقراری مستمری باشد، با رعایت ماده ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی، میزان مستمری پرداختی آنان تا رقم مزبور افزوده می شود.
وی ادامه داد: بیمه شده مرد در صورت داشتن ۶۰ سال تمام و بیمه شده زن با داشتن ۵۵ سال تمام، در صورت داشتن کمتر از ۲۰ سال سابقه بیمه پردازی هم می تواند مشمول دریافت مستمری بازنشستگی شود با این تفاوت که حقوق بازنشستگی به این افراد متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه آنان خواهد بود، ضمن آنکه درصورتیکه بیمه شده پس از احراز این شرایط سنی، کمتر از ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد، می تواند با پرداخت حق بیمه در ارتباط با مدت کسری سابقه تا ۱۰ سال از مزایای این نوع بازنشستگی بهره مند گردد.
‏ سرپرست اداره کل مستمری های سازمان تأمین اجتماعی در مورد بازنشستگی زنان کارگر با ۲۰ سال سابقه بیمه هم اظهار داشت: خانم هایی که در مشاغل کارگری اشتغال به کار دارند، با ۲۰ سال سابقه‌ی کاری و دارا بودن ۴۲ سال سن هم مشمول حقوق بازنشستگی شده و می توانند با ۲۰روز حقوق بازنشسته شوند. همینطور همه بیمه شدگانی که دارای ۳۵ سال سابقه‌ی پرداخت حق بیمه هستند، بدون هیچ گونه محدودیت سنی، می توانند بازنشسته شده و حقوق بازنشستگی دریافت نمایند.
‏طهماسبی در مورد شرایط برقراری مستمری ازکارافتادگی اظهار داشت: بیمه شده ای که بنا بر نظر کمیسیون های پزشکی مبحث ماده ۹۱ قانون تأمین اجتماعی، در اثر حادثه ناشی ازکار، ازکارافتاده کلی، ازکارافتاده جزیی یا مشمول دریافت غرامت مقطوع شناخته شود، بدون در نظرگرفتن مدت پرداخت حق بیمه و بیمه شده ای که ظرف ده سال پیش از وقوع حادثه غیرناشی از کار یا مبتلا شدن به بیماری، حداقل حق بیمه یک سال کار را متضمن حق بیمه نود روز کار ظرف یک سال پیش از وقوع حادثه یا بیماری منجر به ازکارافتادگی پرداخته باشد، در صورت ازکارافتادگی کلی، حسب مورد، استحقاق دریافت تعهدات قانونی متناسب با آنرا خواهد داشت. افراد واجد این شرایط، می توانند از راه سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین اجتماعی به نشانی es.tamin.ir منوی مستمری بگیران‏/ مستمری ازکارافتادگی، درخواست برقراری مستمری ازکارافتادگی خویش را به صورت غیرحضوری ثبت و پیگیری کنند.
به گزارش روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، او همینطور در تشریح مقررات برقراری مستمری بازماندگان اضافه کرد: کلیه بازماندگان حائز شرایط مستمری بگیران ازکارافتاده کلی، بازنشسته یا بیمه شدگان متوفی، در صورت احراز شرایط مقرر در اصلاحیه بند ۳ ماده ۸۰ قانون تأمین اجتماعی و تبصره های ذیل آن شامل دارا بودن یک سال سابقه در ده سال آخر که حداقل ۹۰ روز آن در آخرین سال حیات باشد یا دارابودن ۲۰ سال تمام سابقه پرداخت حق بیمه قبل از فوت؛ از مستمری و سایر مزایای جنبی مستمری بگیران، بهره مند می شوند.
همینطور در صورتیکه بیمه شده متوفی دارای بیشتر از یک سال سابقه پرداخت حق بیمه باشد، لیکن به نحوی واجد شرایط مقرر در قانون مذکور نشود، بازماندگان وی متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه از مستمری، بهره مند خواهند شد.
منبع:

1401/08/29
15:21:06
5.0 / 5
376
تگهای خبر: بازنشستگی , بیمه , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان