مدیرعامل تامین اجتماعی اعلام كرد

۷۳ درصد جامعه زیر پوشش بیمه های اجتماعی

۷۳ درصد جامعه زیر پوشش بیمه های اجتماعی جوان بین: به گزارش جوان بین، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: در حالیکه پیش از انقلاب اسلامی تنها ۲۰ درصد مردم زیر پوشش بیمه اجتماعی و درمانی بودند، امروز بیشتر از ۷۳ درصد جامعه ما زیر پوشش بیمه اجتماعی قرار گرفته اند و با طرح اخیری که دولت سیزدهم دنبال کرده، صددرصد جامعه زیر پوشش بیمه درمانی قرار گرفته اند و اینها دستاورد کمی نیست.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، میرهاشم موسوی در همایش بسیج خدمتگزار ملت ایران با عنوان «حکمرانی تأمین اجتماعی، پدافندشناختی و امید به آینده» که به مناسبت هفته بسیج با حضور سردار حسین نجات، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معاونان، مدیران و کارکنان بسیجی این سازمان برگزار شد، با اشاره به این که تأمین اجتماعی در رویکرد دینی، دنبال تحقق عدالت است و این همان دال مرکزی حاکمیت و حکمرانی کلان ما هم هست، تاکید کرد: در حکمرانی تأمین اجتماعی در نظام جمهوری اسلامی، از ایده تا عمل به تفکر بسیجی نیاز داریم.

وی افزود: در حکمرانی تأمین اجتماعی باید از تسلیم شدن در مقابل وضعیت موجود فاصله بگیریم و با تفکر بسیجی و با رویکرد تحولی، خویش را به مرز دانش و کار آمدی برسانیم. اگر با تفکر و مکتب بسیجی مسیر خویش را ادامه بدهیم، هیچگاه ناامیدی را در این راه نخواهیم دید، چون این مکتب پویا است و ذاتاً امیدآفرین است. در حوزه تأمین اجتماعی، بهترین منشور امیدآفرینی برای 45 میلیون نفر افراد زیر پوشش این سازمان، تحقق سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب است.

به گزارش روابط عمومی روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، موسوی اظهار داشت: امیدوارم به برکت این ایام و با درس گرفتن از الگوهای این ایام چه در عرصه بسیج و چه در قسمت های مختلف خدمات رسانی شامل بخش درمان و عزیزانی که در حوزه زیرساختی مجاهدانه تلاش می کنند و در رویارویی سخت افزاری و نرم افزاری با دشمن نقش دارند، ما هم به تکالیف خود به شکل کامل عمل نماییم.

وی با تکیه بر این که باید خداوند را بابت نعمت ولایت شاکر باشیم، اظهار داشت: رهبر انقلاب در همین چند هفته اخیر با بیاناتشان بخصوص در دیدار اخیر با بسیجیان دلاور و حاضر در صحنه، مطالبی را فرمودند که حجت را بر ما تمام کرد. اگر برای کسی در افق حرکتی که امام(ره) آغاز کردند و هندسه قدرت در عالم را تغییر دادند و با رویکرد دین مداری، قدرت را در عالم وجود و برای قرن های آینده در مکتب دینی خودمان ترجمه کردند، تردیدی برایش بوجود آمده بود، اگر به همین بیانات اخیر رجوع کرده و در آن تأمل نماید، پاسخ خویش را به نحو کامل می گیرد.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی اضافه کرد: برداشت کلی من از بیانات رهبر انقلاب اینست که این مکتب و این تفکر، آغازی است بر پایان هایی که امروز به تلاطم افتاده اند. آغازی برای هموار شدن مسیر اعتلای بشریت نه فقط پیشرفت به معنای مادی، بلکه اعتلا برای بشریتی که در منجلاب غرق شده بود. مکتبی که با تفکر بسیجی این تغییرات را به سمت اعتلای بشریت رقم زده تا روز موعود ظهور حضرت صاحب الزمان (عج) فرا برسد که کمال دین در عالم وجود مستقر شود و این یعنی امید. این که بنا به فرمایشات رهبر انقلاب، دشمن با همه ظرفیت های خود در رویارویی با این امید می خواهد ناامیدی بوجود آورد، حاکی از بزرگی این تغییر و اعتلایی است که برای بشر درحال رخ دادن است.

وی افزود: این امید را از آغاز انقلاب داریم در تفکر بسیجی مشاهده می نماییم. برای کسانی که گرفتار خطای تحلیلی شده اند و برای آن سیاست مدارانی که در سکوت با جریان نفوذ روبرو شده و تبعات آنرا در القای ناامیدی می بینیم، ترجمه این امید را ما در تفکر بسیج می بینیم که در همین سازمان تأمین اجتماعی و در جریان اغتشاشات، کارمند ما بامداد در محل کار حضور پیدا می کند و مشغول خدمت می شود و بعدازظهر هم در دفاع از امنیت مردم، جانش را تقدیم این مکتب می کند.

موسوی در قسمت دیگری از سخنانش با تکیه بر این که تا این مکتب هست، هیچ دسیسه ای برای تزریق ناامیدی مؤثر نخواهد بود، اظهار داشت: این امید را در کلام مادر همین شهید هم می بینیم. در دیداری که بعد از شهادت شهید امیراحمدی با خانواده ایشان داشتیم، هیچ نشانی از غم، ناامیدی و ضعف در این مادر ندیدم و این مادر بزرگوار تاکید داشت که شهید امیراحمدی و برادر شهید دیگرش با افتخار فدای رهبری و انقلاب شدند. این مورد برای سی سال پیش نیست، برای همین یکی دو ماه پیش است. ازاین رو اگر با تفکر و مکتب بسیجی مسیر خویش را ادامه بدهیم، هیچگاه ناامیدی را در این راه نخواهیم دید، چون این مکتب پویا است و ذاتاً امیدآفرین است. از این جهت، آنهایی که نتوانستند در جمهوریت و اسلامیت نظام خویش را پیدا کنند، بیایند به همین برادران و خواهران ما در سازمان تأمین اجتماعی رجوع و خویش را پیدا کنند. آن خانواده ای که جانانه پای ملت در مبارزه با کرونا ایستاد، وقتی در جمع خانوادگی شان حضور پیدا کردم نه تنها رخوت، سستی و تألم را در آنها ندیدم، بلکه می گفتند فرزند این شهید سلامت را هم آماده می نماییم تا راه پدرش را ادامه دهد. اگر به اینها تأسی پیدا نماییم و خویش را درست و به معنای واقعی به آن نگاه راهبردی رهبر انقلاب در این مکتب نزدیک نماییم، همه مشکلات امروز حل می شود و در جنگ شناختی و ایجاد ناامیدی هم پیروز خواهیم شد. آن جاهایی که از این رویکرد فاصله گرفتیم، محل صدمه ما شد.

وی ادامه داد: تأمین اجتماعی در رویکرد دینی، دنبال تحقق عدالت است. این همان دال مرکزی حاکمیت و حکمرانی کلان ما هم هست. به همان اندازه که امروز دستاوردهای ما هندسه قدرت را تغییر داد، به همان اندازه داریم در جهت تحقق عدالت کار می نماییم. در واقع امروز سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب منشور فعالیت من و شماست. سیاست های ابلاغی که در مقدمه آن برپایه توجه به اصول مصرح قانون اساسی و با تمرکز بر عدالت، به من و شما ابلاغ گردیده است. اگر امروز از من بپرسند منشوری که می تواند برای جامعه ۴۵ میلیونی زیر پوشش تأمین اجتماعی بعنوان منشور امیدآفرینی انتخاب شود، کدام است می گویم تحقق سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب بهترین منشور است.

او همینطور تاکید کرد: چهل و اندی سال از حکمرانی تأمین اجتماعی در جمهوری اسلامی گذشته و امروز دیگر چالش های این حوزه نقطه زنی شده و چاره مواجهه با چالش ها هم در سیاست های رهبر انقلاب مشخص و ابلاغ گردیده است.

وی ادامه داد: طی این سال ها ما دستاوردهای خوبی در تأمین اجتماعی داشته ایم که کمتر از آن صحبت می شود. بخشی از این به خاطر ضعف تبیین ما بوده و قسمتی دیگر هم به خاطر صدای بلند بوق جریانات معاند است که نگذاشته این صداها را به گوش مردم برسانیم. اعداد و ارقامی که دستاوردهای ما در حکمرانی تأمین اجتماعی را نشان میدهد برای خود مجموعه ما و برای حاکمیت در سطوح مختلف تصمیم گیری و تصمیم سازی هم جا نیافتاده است. در حالیکه پیش از انقلاب اسلامی تنها ۲۰ درصد مردم زیر پوشش بیمه اجتماعی و درمانی بودند، امروز در حکمرانی تأمین اجتماعی با رویکرد تحقق عدالت امیدآفرین، با همه نقصان هایی که هست، بیشتر از ۷۳ درصد جامعه ما زیر پوشش بیمه اجتماعی قرار گرفته اند و با طرح اخیری که دولت سیزدهم دنبال کرده، صددرصد جامعه زیر پوشش بیمه درمانی قرار گرفته اند و اینها دستاورد کمی نیست. البته مشکلاتی داریم و کژکارکردی های برخی سیاست های اقتصادی که اتفاقا چون در چارچوب گفتمان اقتصادی ما نبوده گرفتار مشکل شدیم، باید اصلاح شوند. هر چقدر ما به سمت الگوی مکتبی خود برویم در محتوای کیفی این کژکارکردی تغییر ایجاد می شود.

موسوی با اشاره به سفر اخیرش برای حضور در مجمع اتحادیه بین المللی تأمین اجتماعی – ایسا- گفت: در نشست اخیر ایسا افتخار برخی از کشورها این بود که از جمعیت ۳ میلیونی آنها ۳۰ درصد زیر پوشش بیمه های اجتماعی قرار دارند. ازاین رو پوشش 73 درصدی دستاورد کمی نیست اما نقطه مطلوب ما هم نیست و با رویکرد بسیجی و عمل به سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب باید به پوشش ۱۰۰ درصدی بیمه های اجتماعی برسیم. در همین سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری برای اولین بار بحث توسعه کیفیت زندگی در چارچوب مطرح کردن سطوح مختلف بیمه از سطح پایه تا سطح تکمیلی مورد توجه قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به این که تأمین اجتماعی یعنی امنیت، آسایش، امید و سرمایه اجتماعی اظهار داشت: ما می توانیم امیدی که دشمن مورد هدف قرار داده را به جامعه برگردانیم و با دستاوردهای مان آثار آنرا در افزایش اعتماد عمومی ببینیم. پدافند غیرعامل ما این است، چون امروز تهدید دشمن روی سرمایه اجتماعی است. زمانی که ما مسئولیت قبول کردیم، برخی گفتند اگر بتوانید یک ماه حقوق بدهید هنر کرده اید، اما ما در ۱۳ ماه گذشته هم حقوق و مزایا را بموقع پرداخت کردیم و هم افزایش حقوق را واریز کردیم و هم توسعه خدمات داشتیم. با همین مشکلاتی که هست ما نه تنها ریزش بیمه نداشتیم، بلکه یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر هم به تعداد بیمه شدگان اضافه کردیم. این همان کاری است که امید را به جامعه تزریق می کند.

موسوی با اشاره به این که آینده این نظام در حکمرانی تأمین اجتماعی روشن است و این محصول تفکر و حرکت بسیجی است، خاطرنشان کرد: به نظر من همه ۷۰ هزار کارمند تأمین اجتماعی که در حوادث متعدد به مردم خدمات رسانی می کنند، همه بسیجی هستند. امروز اگر خانواده ای با خدماتی که از ما می گیرد راضی باشد یعنی ما رضایت آن بسیجی به خون تپیده را به دست آورده ایم. اغتشاشگرها، جریانات نفوذ و افراد فریب خورده، پرچم جامعه مقتدر مبتنی بر تفکر بسیج را برافراشته می بینند و همین آنها را اذیت می کند.

وی ادامه داد: در حکمرانی تأمین اجتماعی جمهوری اسلامی از ایده تا عمل به تفکر بسیجی نیاز داریم. نظرگاه های مرسوم باید بهم بریزد. باید از تسلیم شدن به وضعیت موجود در حکمرانی تأمین اجتماعی فاصله بگیریم و با تفکر بسیجی و با رویکرد تحولی، خویش را به مرز دانش و کار آمدی برسانیم.

موسوی با اشاره به این که یکی از دستورات رئیس جمهور از بین بردن فقر مطلق است، تصریح کرد: نظام چند لایه تأمین اجتماعی در همین رابطه مورد تاکید قرار گرفته است.

وی با یادآوری چند سفارش تاکید کرد: نکته اول اینست که نباید به خودمان هیچ گونه ناامیدی راه دهیم. نکته دوم هم اینست که دستاوردهای نظام را باید تبیین نماییم. نظام در تبیین دستاوردها مظلوم است؛ مثل بسیجی های ما در کف جامعه. کارهایی که برای مردم به انجام می رسد نباید در پستوها بماند. آتش به اختیاری برای همین جا است. امروز یکی از تکالیف ما در جنگ نرم، تبیین دستاوردهای نظام است.

موسوی با تکیه بر این که امید به زندگی در ایران از ۵۵ سال پیش از انقلاب به ۷۶ سال بعد از انقلاب رسیده است، اظهار داشت: زیرساخت های خدمات عمومی و اجتماعی دست به دست هم دادند تا امید به زندگی ۲۰ سال افزایش پیدا کند. بسیج یعنی خدمتگزار و تأمین اجتماعی یعنی یک نهاد خدمتگذار. این که می گوییم ۷۰ هزار کارمند ما ۷۰ هزار بسیجی هستند، تلاقی این دو مفهوم است. باید هر اندازه که می توانیم بی منت برای مردم خدمت نماییم. امروز مردم از ما و شما خدمت می خواهند. بسیاری از آنهایی که غفلتی دارند و مورد سوءاستفاده جریانات معاند قرار گرفته اند درمانش خروجی آثار کارهای من و شماست. ما موظف هستیم حوایج مردم را پاسخ بدهیم. این مأموریت، نعمتی است که باید در مقابل آن قدردان بود و برای این کا، ر یکی از ظرفیت های نظام تأمین اجتماعی «تکافل اجتماعی» است. امیدواریم با عمل به این گفتمان و تفکر، بتوانیم نتایج خوبی برای مردم فراهم نماییم و با جلب رضایت مردم، رضایت خداوند را هم بدست بیاوریم.

سردار حسین نجات، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم با حضور در این همایش ضمن تبریک هفته بسیج و تبریک میلاد حضرت زینب سلام الله علیها و روز پرستار، اظهار داشت: بسیج درخت تناوری است که ریشه آن در زمین و برگ ها و شاخه هایش در آسمان است. این مجموعه از دل مردم بلند شد و در کنار مردم ایستاد و هر جا ملت ایران و جهان اسلام نیاز داشته باشد بسیج در صحنه است.

وی با اشاره به این که بسیجی ها در همه جا همچون در سیل و زلزله و همینطور در بحث های امنیتی، پیشرو هستند، گفت: امروز هم در همه ادارات و پایگاه ها هر جا مظلومی می بینید، کسی که کنار او قرار می گیرد، بسیج است.

جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در رابطه با وقایع اخیر کشور هم اظهار داشت: در دو ماه گذشته به بهانه فوت خانم مهسا امینی که در آن مبحث هم معلوم شد پلیس مقصر نیست؛ یک محور بزرگ رسانه ای با مشارکت انگلیس و عربستان شب و روز تلاش کردند تا مردم را به مقابله با جمهوری اسلامی به خیابان دعوت کنند. جبهه سیاسی هم با محوریت آمریکا کوشش کرد جمهوری اسلامی را محکوم کند.

وی در رابطه با وضعیت زنان در پیش و بعد از انقلاب اسلامی اظهار داشت: وضعیت زنان در جمهوری اسلامی را مقایسه کنید با پیش از انقلاب. چند نفر عضو هیئت علمی زن داشتیم؟ چند نفر دانشجوی زن داشتیم؟ سهم آموزش عالی بانوان ۱۰ درصد هم نبود اما هم اکنون تعدادشان از آقایان هم بیشتر است و زنان ایرانی در همه صحنه های پیشرفت و مجاهدت حضور دارند. تنها جایی که زنان ما در آن حضور ندارد، صحنه ابتذال است.

سردار نجات با تکیه بر این که دشمن برای تحت فشار قرار دادن ایران دنبال بهانه است، اظهار داشت: در آمریکا سالانه هزاران نفر بی گناه به دست پلیس کشته می شوند. در مدت اعتراضات از برادران بسیجی ما تعدادی شهید شدند و تعداد زیادی هم زخمی دادیم اما هیچ جا پلیس و بسیج، اجازه برخورد با اسلحه نداشتند. مشکل دشمن اینها نیست، مشکل خود جمهوری اسلامی است. در استراتژی امنیت ملی آمریکا که در سال 2022 انتشار یافت، تصریح شده دنیا یک دهکده است که در رأسش باید آمریکا باشد. اگر امریکا تا سال ۲۰۳۰ نتواند بر چالش های درونی و بین المللی فائق شود هژمونی او فرو می پاشد و به سرنوشت شوروی گرفتار می شود.

وی با اشاره به این که در این سند سه خطر جدی برای آمریکا شناسایی شده است، گفت: خطر اول چین است و خطر دوم روسیه که امنیت اروپا را مختل کرده و سوم حکومت های به زعم آنان خودکامه که لیبرال دموکراسی را قبول ندارند و در رأس این کشورها جمهوری اسلامی ایران است.

سردار نجات در ادامه اظهار داشت: براندازی فرمول های مختلف دارد که دشمن همه آنها را در رویارویی با جمهوری اسلامی تجربه کرده و شکست خورده است. یکی فرمول انقلاب مخملین است که در مقطع انتخابات تلاش می کنند جناح بازنده در انتخابات را به خیابان بیاورند که در سال 88 در ایران اجرا کردند و شکست خوردند. فرمول دیگر اینست که رسانه های اجتماعی و رسانه ای مسلط در کشورها را تقویت می کنند طوری که بتوانند در آنجا اثرگذار باشند، بعد منتظر می مانند تا دلیلی برای نارضایتی پیدا شود روی امواج نارضایتی سوار شوند و خشم را گسترش دهند و مردم را به خیابان بکشانند. سال ۹۶ به بهانه مال باختگان کاسپین این کار را کردند و کوشیدند مردم را به خیابان بیاورند. برنامه ۱۴۰۱ هم این بود که بر بستر نارضایتی مردم سوار شوند و بتوانند یک جنبش اجتماعی دیگر ایجاد کنند. در یکی از کشورهای عربی، یک محوری با حضور آمریکا، اسرائیل و انگلیس تشکیل شد و می خواستند از مهرماه در دانشگاه و مدارس این کار را شروع کنند و برآوردشان این بود که حجاب تبدیل به یک چالش جدی می شود. بعد از آن ایران اینترنشنال محور کار آنها شد و به بهانه فوتی که اثبات نشد پلیس مقصر است، افرادی را به خیابان کشاندند.

جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران با اشاره به این که در اوج تجمعات تنها 50 هزار نفر به خیابان آمدند، اظهار داشت: مردم نشان دادند باآنکه از برخی نقصان ها ناراضی هستند، اما گوششان بدهکار حرف های دشمن نخواهد بود. هر چه دشمن بزرگتر و گردن کلفت تر باشد، موقعی که ما بر آنها پیروز می شویم مقتدرتریم.

سردار نجات همینطور اضافه کرد: برنامه دشمنان این بود که این اغتشاشات خیابانی را به اعتصابات سراسری متصل کنند که بازاری ها، اصناف، کارگران و اقشار مختلف با هوشمندی با این دسیسه دشمن همراهی نکردند و این برنامه شکست خورد.


دکتر احمد اسفندیاری معاون فرهنگی، اجتماعی و امور استان ها هم در این همایش ضمن تبریک هفته بسیج و روز پرستار اظهار داشت: ارزش بسیج در صحنه بودن و در خط مقدم بودن است. این چیزی است که به اهمیت بسیج افزوده است.

وی ادامه داد: امام خمینی(ره) فرمودند ملتی که ۲۰ میلیون جمعیت دارد باید ۲۰ میلیون تفنگدار داشته باشد. در این مقطع مهم ترین سلاح بصیرت و بزرگترین جنگ، جنگ تبیین است.

معاون فرهنگی سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به این که مردم در جریانات اخیر با هوشمندی و بصیرت، فتنه رسانه های دشمن را ناکام گذاشتند، اظهار داشت: این همان پدافندشناختی است که در جنگ نرم به آن نیاز داریم. باید بصیرت را روز به روز افزایش دهیم و این به دست نمی آید، مگر با گوش سپردن به اوامر رهبر انقلاب اسلامی. در جنگ شناختی، اختلال در شناخت مردم ایجاد می شود و برای همین ما باید به بصیرت دقت نماییم. باید به اخبار صحیح دقت کنیم و گفتگو را در دستور کار قرار دهیم.

در این همایش همینطور مصطفی طزری مدیرکل اقتصادی و رفاه سازمان پدافند غیرعامل کشور، ضمن بیان نکاتی در رابطه با پدافند غیرعامل و اهمیت و لزوم آن در سازمان ها و ادارات، به مراعات نکات امنیتی در محیط های کاری تذکر داد.

طزری در این رابطه اظهار داشت: خیلی از مردم حتی در مسائل روزمره و زندگی شخصی خود نسبت به مراعات برخی نکات بی توجه هستند و بنا بر این گاه مورد سوءاستفاده جریان های معاند قرار می گیرند. این بی توجهی متأسفانه به محیط های کاری هم تسری پیدا کرده و برخی به مراعات این نکات و اهمیت پدافند غیرعامل در سازمان ها و ادارات واقف نیستند.

وی با اشاره به این که در حوادث اخیر دشمن همه توان خویش را برای مقابله با ایران به کار گرفته است، اظهار داشت: وقتی دشمن حمله سایبری می کند، ما نمی توانیم با توپ و تفنگ و ادوات نظامی در مقابل او بایستیم، بلکه باید در همه حوزه های صنعتی و خدماتی قابلیت مواجهه با دشمن را داشته باشیم و ملزومات پدافندی متناسب با این نوع از حملات را فراهم نماییم.

طزری در ادامه با تکیه بر این که باید با دقت بیشتری فهم دفاع تخصصی را مد نظر قرار دهیم، اظهار داشت: نخستین گام در پدافند غیرعامل برآورد تهدید است، چون ما در پدافند با تهدید سر و کار داریم و باید همه ظرفیت های خویش را متوجه مبارزه با تهدیدات نماییم.
1401/09/09
10:04:37
5.0 / 5
232
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بسیج , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان