ساخت ماشین زمان تکاملی

ساخت ماشین زمان تکاملی جوان بین: پژوهشگران بتازگی ژنوم 51 گونه حیوانی از کروکودیل های ماهی خوار تا پلنگ را تهیه و منتشر نمودند. این طرح های کلی ژنتیکی می توانند نتایج گسترده ای برای انسان ها به خصوص در رابطه با شناخت تاریخچه تکاملی انسان داشته باشد.


به گزارش جوان بین، «میکاییل شاتز» از مولفان این مقاله تحقیقی و استاد برجسته علوم کامپیوتر و زیست شناسی در دانشگاه جانز هاپکینز در اطلاعیه ای اعلام نمود: ما در حقیقت و به یک معنا درحال ساخت ماشین زمانی تکاملی هستیم. داشتن ژن های تعدادی از گونه های حیوانی به ما کمک خواهدنمود تا خودمان را بهتر بشناسیم.
طبق گزارش ایرنا، تمام پستانداران یک نیای مشترک دارند که به اعتقاد خیلی از دانشمندان یک موجود کوچک موسوم به Morganucodon بوده که بیش از ۲۰۰ میلیون سال پیش می زیسته است هر چند برخی هم نظر دیگری دارند. در هر صورت، این نیای مشترک به این معنا است که بخش زیادی از مجموعه ژنتیکی ما مشابه ژنتیک سایر پستانداران و به خصوص شامپانزه ها است که حدود ۹۹ درصد «دی ان ای» آنها با انسان مشترک است. پژوهشگران بوسیله مقایسه دی ان ای انسانها با سایر حیوانات می توانند بیاموزند که انسانها چه زمانی و چگونه از سایر گونه ها جدا شدند.
این در حالیست که ژنوم یک مهره دار منفرد می تواند به طول میلیاردها کاراکتر باشد و پژوهشگران باید از ابزارهای مختلف برای شکستن این مواد ژنتیکی به قطعات بهره گیرند تا بتوانند تصویر کاملی به دست دهند. در نتیجه، تهیه نقشه ژنوم از گذشته همیشه یک پروسه دشوار بوده است. این کار در سال ۱۹۹۰ آغاز شد و ۱۳ سال طول کشید تا نخستین طرح کلی ژنتیکی برای انسان تهیه شود.
اما فناوری نقشه برداری دی ان ای برای گونه های مختلف در چند دهه گذشته به سرعت پیشرفت کرده و این پروژه جدید یک گام دیگر در این راه است؛ بطوری که زمان لازم برای تهیه توالی ژنتیکی را از چند ماه سال و چند ماه به چند روز کاهش داده است.
پژوهشگران برای این کار از نتایج دو پروژه تحقیقاتی قبلی همچون پروژه ژنوم مهره داران و اطلس ژنوم مرجع استفاده کردند و از الگوریتم ها و نرم افزار کامپیوتری برای تهیه نقشه ژنتیکی کامل با قطعات ژنتیکی کوتاه استفاده کردند. این پژوهشگران دریافتند این روش جدید موثرتر از رویکرد های قبلی در بازنمایی اجزای ژنوم و تهیه یک نقشه صحیح است. نرم افزار آنها دسترسی آزاد دارد و به طور آنلاین قابل دسترس است.
۵۸۵۸منبع:

1402/11/20
15:26:42
5.0 / 5
158
تگهای خبر: پژوهش , جوان , دانشگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان