افزایش احتمال اعتیاد به مواد اپیوئیدی در افراد مبتلا به اختلالات روانی

افزایش احتمال اعتیاد به مواد اپیوئیدی در افراد مبتلا به اختلالات روانی جوان بین: یك مطالعه جدید نشان داده است كودكان و نوجوانانی كه از هر گونه مشكلات سلامت روان رنج می برند، بعد از تجویز داروهای اپیوئیدی (ضددردها) بیشتر در معرض خطر وابستگی به این گونه مسكن ها هستند.به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، متخصصان اظهار داشته اند كه احتمال افزایش تمایل درمان بلندمدت با مواد اپیوئیدی با عنایت به تشخیص بیماری روانی و دیگر داروهای تجویز شده برای درمان بیمار نوجوان می تواند دو برابر، سه برابر یا حتی بیشتر شود.

همچنین با عنایت به مطالعات قبلی، افراد بزرگسال مبتلا به بیماری های روانی هم تمایل بیشتری برای مصرف طولانی مدت این گونه داروها از خود نشان می دهند.

به گفته یك متخصص از دانشگاه ایندیانا در بلومینگتون، پزشكانی كه داروهایی مانند اكسیكدون یا هیدروكدون را برای دردهای مزمن تجویز می كنند، ممكن است قصد داشته باشند اختلالات روانی فرد را هم محك بزنند، چراكه اگر یك مشكل روانی عمیق در تحریك درد در این افراد وجود داشته باشد، باید بدون توسل به داروهای مخدری اعتیادآور درمان شوند.

این مطالعه نشان داده است كه این بیماران حتی پیش از دریافت داروهای اعتیادآور در معرض خطر برخی مشكلات (اعتیادی) قرار دارند.

محققان در كوشش برای تعیین افرادی كه صدمه پذیری بیشتری در مواجه با اعتیاد دارند، پرونده های سوابق پزشكی بیش از ۱.۲ میلیون نوجوان در سنین ۱۴ تا ۱۸ سال را كه مواد اپیوئیدی دریافت كرده بودند، بررسی كردند.

در این مطالعه آنها سابقه بیماری های روانی همچون اضطراب، اختلالات خلقی، اختلال كم توجهی-پیش فعالی، روان پریشی، اختلالات خواب و مشكلات سوءمصرف مواد را در این نوجوانان در نظر گرفتند.

سپس آنها تمایل استفاده طولانی مدت از اپیوئیدها توسط نوجوانان را بعد از نخستین تجویز دكتر بررسی نموده و متوجه شدند كه در حدود سه نفر از هر ۱۰۰۰ نوجوانی كه مواد اپیوئیدی برای آنها تجویز شده بود به صورت طولانی از این مواد استفاده می كردند. اما این تعداد در نوجوانانی كه از اختلالات روانی رنج می برند، به میزان قابل توجهی بیشتر بود كه شامل موارد زیر است:

- هفت نفر از هر ۱۰۰۰ نوجوانان مبتلا به اسكیزوفرنی

- هشت نفر از هر ۱۰۰۰ نفر مبتلا به اختلالات اضطرابی

- ۹ نفر از هر ۱۰۰۰ نفر مبتلا به افسردگی

- ۱۰ نفر از ۱۰۰۰ مبتلا به اختلال دو قطبی

- ۱۱ نفر از هر ۱۰۰۰ نفر مبتلا به اختلالات خواب

به گزارش وب ام دی، كودكانی كه داروهای در رابطه با بیماری های روانی استفاده می نمایند بیشتر در معرض خطر اعتیاد به داروهای اپیوئیدی قرار دارند. بعنوان مثال احتمال اعتیاد در نوجوانانی كه برای مقابله با اضطراب از بنزودیازوپین ها (مانند زاناكس)، یا برای مقابله با اختلالات خلقی از داروهای SNRIها (مانند Cymbalta)، یا داروهای ضدروان پریش (مانند fyAbili) برای مقابله با اسكیزوفرنی استفاده می نمایند، افزایش می یابد.1397/01/07
13:56:28
5.0 / 5
5259
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان