بدنبال مرگ ندا كودك ۶ ساله دیگر، عنوان شد

شباهت زندگی كودكان قربانی جنایات، كودكان را در شرایط احتمالی خطر قرار ندهید

شباهت زندگی كودكان قربانی جنایات، كودكان را در شرایط احتمالی خطر قرار ندهید جوان بین: خبر كشته شدن « ندا » كودك ۴ ساله افغانستانی ساكن مشهد، باآنكه كوتاه بود، اما غمی سنگین به همراه داشت. این دفعه هم كودكی دیگر قربانی خشونت شد و بار دیگر چرایی وقوع چنین حوادثی را درحالی مطرح كرد كه لایحه «حمایت از حقوق كودكان» همچنان در انتظار رسیدگی نمایندگان مجلس به سر می برد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، ندا كودك ۶ ساله ای است كه در هرات به دنیا آمد و ۴ سال پیش همراه با خانواده اش به مشهد مهاجرت كرد. ندا عصر هفتم فروردین برای خرید نان به یك نانوایی نزدیك خانه اش رفت و در حال بازگشت به خانه اش یكی از همسایگان، او را به بهانه دادن غذا به منزلش كشاند. آن همسایه مرد ۴۱ ساله ای است كه در حیاط منزلش بساط فروش میوه پهن می كرد. این مرد خودش ۳ فرزند دارد، او معتاد است و بعد از دستگیری اعتراف می كند كه به قصد اذیت و آزار، به ندا تجاوز كرده و سپس او را كشته است.
مطهره ناظری، رییس هیات مدیره انجمن پشتیبانی از حقوق كودكان هم در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه درمورد چرایی وقوع چنین جنایات هولناكی از منظر جرم شناختی، روانشناختی و جامعه شناختی دلایل بسیاری وجود دارد كه هر یك از علت ها از جانب متخصصین آن حوزه قابل نقد و بررسی است، اظهار داشت: تدوین قوانین حمایتی و پیشگیرانه در بروز و عدم بروز چنین جنایاتی قابل توجه است. این در شرایطی است كه هم اكنون در انتظار تصویب لایحه پشتیبانی از كودكان و نوجوانان در صحن مجلس شورای اسلامی هستیم.
وی با اشاره به اینكه نقش عوامل فردی و محیطی در وقوع چنین حوادثی قابل كتمان نیست، اضافه كرد: بدون شك عوامل دیگری هم در بروز این حد از خشونت اثرگذار است؛ خشونتی فراگیر كه همه روزه كودكان بسیاری را قربانی خود می كند. در سال های اخیر موارد مشابهی چون آزار و قتل ستایش، نیایش و آتنا، كودكان معصومی كه قربانی رفتارهای غیرانسانی مجرمین خود شده اند از آن حكایت می كند كه چنین جرم و جنایاتی همواره در كمین كودكانمان است.

این وكیل دادگستری در ادامه اظهار نمود: این در شرایطی است كه باید جامعه را برای كلیه افراد بویژه كودكان به جهت صدمه پذیری بیشترشان ایمن ساخت و زمینه بروز جرم را نسبت به كودكان به حداقل رسانید، اما جامعه همچنان نسبت به كودكان غیرایمن است. لاجرم پیشگیری از وقوع چنین وقایع دلخراشی با كاستن از زمینه بزه دیدگی كودكان اجتناب ناپذیر است. این به آن معناست كه هر یك از ما با آماده سازی كودكانمان زمینه بزه دیدگی آنان را كاهش دهیم.
ناظری با اشاره به اینكه در كلیه این جنایات آنچه كه از منظر جرم شناسی قابل توجه است نظریاتی است كه سبك زندگی افراد را مولفه ای قابل اهمیت در بزه دیده گی تلقی می كند، خاطرنشان كرد: بعد از وقوع چندین جنایت مشابه با اندكی تامل می توان دریافت كه سبك زندگی كودكان بزه دیده جنایات هم مشابه یكدیگر بوده است و البته این سبك می بایست به سمت و سوی ایمن سازی رفتارها تغییر یابد.

وی با اشاره به اینكه برای نمونه كودكی كه به تنهایی در معابر عمومی تردد می كند بیش از سایرین در معرض بزه دیده گی است، توضیح داد: ارتكاب جرم نسبت به این كودك، هزینه و مخاطرات كمتری برای مجرم بالقوه به همراه دارد در نتیجه چاره ای نیست جز اینكه با تغییر رفتارهایمان در مواجهه با كودكان آنان را در معرض شرایطی كه احتمال خطر می رود قرار ندهیم.
رییس هیات مدیره انجمن پشتیبانی از حقوق كودكان با تاكید بر اینكه باید بدانیم كه كودكان مان را تا زمانی كه كودك هستند و بدرستی قدرت تشخیص و تمیز مسائل را ندارد، تنها نگذاریم، اظهار داشت: همینطور باید به كمك مربیان و با روشی صحیح به كودكانمان آموزش دهیم كه صرفا به والدین خویش اعتماد كنند چون كه اعتماد غیر منطقی و بدون پشتوانه به افراد و محیط پیرامون بیش از هر چیز دیگر منجر به قربانی شدن كودكان می گردد.

این وكیل دادگستری با اشاره به اینكه با اینكه كه این آموزش می بایست در فضایی انجام گیرد كه باعث سلب اعتماد كودك از محیط زندگی اش و ناآرامی وی نشود، اضافه كرد: چون كه كودكان بیش از هرچیز به حس امنیت نیاز دارند ازاین رو در گام نخست با آموزش مهارت های زندگی و در معیت آن آموزش مهارتهای فرزندپروری به افراد آنان را به والدینی آگاه مبدل نماییم، به نحوی كه با كمك والدین، معلمان و مربیان آموزشی، كودكانی كه نسبت به پیرامون خود ایمن هستند و به حق خویش بر جسم و روحشان آگاهند، پرورش دهیم.

وی در انتها اظهار نمود: امید است كه با تدوین قوانین پیشگیرانه و حمایتی بخصوص تصویب لایحه پشتیبانی از كودكان و نوجوانان، همینطور با آموزش مستمر خانواده ها بخصوص كودكان، افزایش مسوولیت پذیری اجتماعی و توجه قوه قضاییه به روان درمانی مجرمان جرایم منافی عفت و جرایم ضد حیات، دیگر شاهد وقوع چنین جنایات غیرانسانی نسبت به كودكان و هیچ انسان دیگری، نباشیم.1397/01/22
14:46:00
5.0 / 5
4464
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان