رییس سازمان بهزیستی اعلام كرد

افزایش مستمری خانواده های تحت پوشش بهزیستی، قانون پشتیبانی از معلولان، آماده اجرا

افزایش مستمری خانواده های تحت پوشش بهزیستی، قانون پشتیبانی از معلولان، آماده اجرا جوان بین: رئیس سازمان بهزیستی كشور اظهار داشت: با عنایت به اهمیت مبحث صدمه های اجتماعی، محوریت فعالیت های ما اجرای برنامه های پیشگیرانه است.به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، دكتر انوشیروان محسنی بندپی در آئین معارفه و تكریم مدیركل بهزیستی استان مركزی، اضافه كرد: ما در سازمان بهزیستی در جهت اجرای طرح های نو و تحول گرایانه به یك جمع بندی رسیدیم كه تغییری در مدیریت بهزیستی استان شكل گیرد و با نظر استاندار مركزی، زهرا امینی كه در زمان تصدی گری مدیریت بهزیستی تفرش از مدیران شایسته محسوب می شد، برای این سمت انتخاب گردید. وی در ارزیابی عملكرد رتبه مطلوبی كسب كرده بود و نگاه جدیدی به مسائل و صدمه ها داشت .

وی با اشاره به اینكه سازمان بهزیستی در دولت تدبیر و امید سه راهبرد را بر مبنای یافته های علمی و آینده پژوهی، بعنوان یك استراتژی مدنظر قرار داده است، اضافه كرد: با عنایت به اینكه مبحث كاهش صدمه های اجتماعی یكی از دغدغه های مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری است، بنابراین پیشگیری از بروز و شیوع صدمه های اجتماعی و معلولیت ها نمونه ای از برنامه های پیشگیرانه به حساب می آید .

محسنی بندپی اظهار داشت: طبق نظر سازمان جهانی بهداشت چنانچه پوشش غربالگری در یك كشور به بالای ۷۵ درصد در فعالیت های مختلف برسد، شمولیت و چتر پوشش آحاد جمعیت كشور به حد استاندارد خود رسیده است. در سال قبل در مورد پوشش غربالگری شنوایی سنجی، تعداد ۲۰ هزار نفر با مداخله به هنگام و اقدامات تخصصی از ناشنوا شدن نجات پیدا كردند .

وی با اشاره به اینكه تنبلی چشم یكی از مهم ترین عوامل نابینایی و كم بینایی افراد زیر ۲۰ سال است، ادامه داد: پوشش كشوری غربالگری تنبلی چشم به بالای ۸۰ درصد رسیده است. همینطور برای جلوگیری از تولد ۲۵ هزار معلولی كه سالانه در كشور متولد می شوند، غربالگری ژنتیك ازدواج در قانون برنامه ششم الزامی شد.

محسنی بندپی اضافه كرد: غربالگری ژنتیك از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و شامل یك پرسشنامه جهت بررسی تاریخچه خانوادگی و مداخلات به هنگام است. در همین راستا در سال ۹۶ تعداد ۱۸۰ هزار زوج جوان در این غربالگری، مشاوره دریافت كرده اند تا از زایش نوزادان معلول جلوگیری شود.

وی بیان كرد: به منظور كاهش اعتیاد هم به سمت اقدامات پیشگیرانه حركت كردیم. غالب این اقدامات در محیط های عمومی نهادینه می شوند. در همین راستا طرح ملی نماد كه نظام مراقبت های دانش آموزان است با ائتلاف ۹ سازمان، وزارتخانه و نهاد است اجرا شد. محتوای آن در بسته های مشاوره ای، روانشناختی و غیره برای چهار گروه مخاطب فراهم شده كه همگی این اقدامات در جهت مصون سازی، تقویت عوامل محافظ، كاهش عوامل خطر و اقدامات پیشگیرانه است .

محسنی بندپی با اشاره به اینكه عرضه خدمات استاندارد و كیفیت بخشیدن به خدمات، رویكرد دوم ماست، اضافه كرد: توانمندسازی جامعه یكی از اهداف ماست و در این بعد یارانه و مستمری كه به جامعه هدف نهاد بهزیستی و كمیته امداد پرداخت می شد، از ۵۳ هزار تومان به ۱۴۳ هزار تومان و خانواده های پنج نفره هم از ۱۰۰ هزار تومان به ۴۶۰ هزار تومان افزایش پیدا كرده است. طبق قانون هرساله باید این مستمری افزایش یابد.

وی اظهار داشت: در هفته قبل و در جلسه برنامه بودجه كشور، حدودا افزایش چهار درصدی برای مستمری بگیران سال ۹۷ در نظر گرفته شده كه در اردیبهشت ماه عملیاتی و اجرایی خواهد شد .

محسنی بندپی خاطرنشان كرد: قانون پشتیبانی از افراد دارای معلولیت به مقوله های معیشت، درمان، اشتغال و حتی خدمات پرستاری توجه دارد و این قانون با نگاه ویژه مجلس در ۲۲ فروردین ۹۷ تصویب گردید و آماده عملیاتی شدن است .

وی اظهار نمود: استفاده از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد راهبرد دیگر ماست. اقدامات اجتماعی در جهت رسیدگی به صدمه های اجتماعی و معضلات اجتماعی، نگاه اجتماع محورانه را می طلبد. سمن ها و بنیادهای خیریه بعنوان شركای سازمان بهزیستی، تابحال اقدامات بسیار اثربخشی را انجام داده اند .

محسنی بندپی با اشاره به اینكه تولید شرایط یك زندگی خوب برای تمام اجتماع، نگاه مطلوبی است كه باید به آن توجه كرد، اضافه كرد: سازمان بهزیستی كشور بیشترین واگذاری تصدی ها به سمن ها را داشته و موسسات خیریه زیادی را به همكاری و مساعدت طلبیده، این امر یك استراتژیك است كه ادامه خواهد یافت .

ا نتهای پیام


1397/02/01
12:54:56
5.0 / 5
4866
تگهای خبر: بهزیستی , جامعه , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان