مدیركل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام كرد

نرخ شیوع مصرف موادمخدر در كشور

نرخ شیوع مصرف موادمخدر در كشور جوان بین: مدیركل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: ۶۸ درصد مردم ایران، در سنین ۱۵ تا ۶۴ سال، برای مشاركت در عرصه پیشگیری اولیه از اعتیاد اعلام آمادگی دارند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، حمید صرامی در "كارگاه آموزشی پیرامون جمع آوری و تحلیل داده های مربوط به مواد مخدر" كه در محل ستاد برگزار شد؛ اظهار داشت: جامعه جهانی با تهدید و بحران جدی مواد مخدر و روان گردان ها مواجه می باشد به گونه ای كه ۲۵۵ میلیون نفر مصرف كننده در جامعه جهانی بعنوان متقاضیان مصرف مواد، زمینه را برای عرضه مواد فراهم نموده اند.

وی خاطرنشان كرد: سیستم هوشمند، فعال، خلاق، پویا و داینامیك مواد مخدر در جامعه جهانی با تولید باورها و نگرش های غلط، زمینه را برای تقاضای انواع مواد برای نیل به لذت كاذب، آرامش كاذب و رهایی از اختلالات روان، تفریح و مواردی نظیر آن فراهم نموده و متاسفانه اراده محكمی از جانب متولیان جامعه جهانی برای مهار و كنترل اعتیاد مشاهده نمی گردد به گونه ای كه در ده ساله ی اخیر، شاهد رشد مصرف مواد در جامعه جهانی بوده ایم.

مدیركل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد اضافه كرد: چرخه درآمد ناشی از اقتصاد مواد مخدر برای قاچاقچیان از یك سو و زمین گیر شدن نوجوانان و جوانان برای عدم پیشرفت و توسعه از جانب دیگر دو مولفه مهم در روند رشد عرضه و تقاضا در كشورها هستند.

صرامی اظهار داشت: در جمهوری اسلامی ایران طی چهار دهه مبارزه قاطع و همه جانبه بعنوان پرچمدار مبارزه جهانی از جانب نیروهای مبارزه كننده و كشف بیش از ده هزار تن انواع مواد مخدر و عدم ترانزیت آن به اروپا و همینطور دستگیری قاچاقچیان و كیفر آنها سبب شده تا ضربات جدی به سیستم مواد مخدر و روان گردان ها وارد شود ولی متاسفانه هیچ گاه جامعه جهانی نتوانسته است رسالت خویش را در برابر این گونه تلاش های بشر دوستانه جمهوری اسلامی ایران انجام دهد.

وی ادامه داد: در كشور ایران اقدامات قابل توجهی از جانب ۳۵ دستگاه برای توسعه فعالیت های پیشگیری اولیه از اعتیاد در كانون های هدف یعنی مدارس به منظور توانمندسازی نوجوانان، دانشگاه ها برای ایمن سازی جوانان، محله ها برای مصون بخشی طبقات مختلف جامعه و محیط های كارگری برای سالم سازی كارگران در حال انجام می باشد، به گونه ای كه از جانب رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) رویكرد پیشگیری اولیه از اعتیاد بعنوان اولویت اول كشور تلقی شده و با اختصاص ۵۰ درصد ظرفیت و امكانات، تلاش بر آن است تا بتوانیم از ضربه پذیری آمار جامعه جلوگیری نماییم.

این مقام مسئول در ستاد اظهار داشت: در همین راستا با تقویت رویكرد اجتماعی شدن توسط وزیر كشور و دبیركل ستاد به دنبال آن هستیم تا با تولید نهضت فراگیر اجتماعی پیشگیری اولیه از اعتیاد نسبت به همگانی كردن امر مبارزه گام های اساسی تر برداشته شود و نكته قابل توجه اینكه در پژوهش كشوری شاهد بودیم ۶۸ درصد مردم ایران، در سنین ۱۵ تا ۶۴ سال، برای مشاركت در عرصه پیشگیری اولیه از اعتیاد اعلام آمادگی دارند كه در همین راستا بیش از ۲۸۰۰ سازمان مردم نهاد در تلاش هستند تا مردمی شدن امر مبارزه را با جدیت جلو ببرند.

صرامی تصریح كرد: برای درمان افرادی كه دارای اختلال مصرف مواد مخدر و معتاد هستند حدود ۸ هزار مركز بوجود آمده كه تابحال حدود ۸۰۰ هزار نفر تحت پوشش خدمات درمانی و كاهش صدمه قرار گرفته اند.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ وی تصریح كرد: مبارزه سخت افزاری و نرم افزاری در كشور ایران مبتنی بر نتایج پژوهش ها می باشد، به گونه ای كه با انجام شیوع شناسی در جمعیت عمومی ۱۵ تا ۶۴ سال كشور، نرخ شیوع مصرف مواد، ۵.۴ مصرف بودكه با شناخت نوع مواد مصرفی، الگوی مصرف، وضعیت سن، شغل و جنسیت مصرف كنندگان، مداخلات مناسب در عرصه كاهش تقاضا انجام می پذیرد و با ارزیابی اثربخشی برنامه ها، تلاش بر این است كه از اتلاف منابع جلوگیری شود.

صرامی اضافه كرد: رویكرد انكار و سكوت نسبت به اعلام نتایج پژوهش ها جایگاهی ندارد و رویكرد واقع بینانه و انتشار نتایج پژوهش ها و آمارها به منظور تولید چرخه اطلاعات در جامعه جزو برنامه های جدی ستاد مبارزه با مواد مخدر می باشد.

وی در انتها خاطرنشان كرد: نظام جمهوری اسلامی ایران همواره در اجرای تعهدات بین المللی در ابعاد مختلف كاهش تقاضا و مبارزه با عرضه، سهم خویش را در این مبارزه جهانی، منطقه ای و ملی ایفا كرده و انتظار می رود دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل و سایر كشورها هم در این عرصه سهم خویش را ایفا كنند تا با ضربه زدن به استراتژی های سیستم هوشمند مواد مخدر شاهد انسان های سالم بعنوان محور توسعه پایدار باشیم.1397/02/04
15:59:40
5.0 / 5
4748
تگهای خبر: آموزش , جامعه , جوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان