امیدها و بیم های اصلاح قانون ممنوعیت به كارگیری بازنشستگان

امیدها و بیم های اصلاح قانون ممنوعیت به كارگیری بازنشستگان جوان بین: كمتر كسی است كه با مطرح شدن مشكلات جوانان، همچون كاهش میزان ازدواج، افزایش طلاق، افزایش مصرف مواد مخدر، بیكاری و... ریشه آنها را به مسأله «اشتغال» مرتبط نداند؛ مشكلی كه با شعار رئیس جمهور برای جوان گرایی در سطوح اجرایی كشور عنوان شد و حالا با اقدام مجلس در اصلاح «قانون منع به كارگیری بازنشستگان» رنگ و بویی جدیدی گرفته است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، قانون «ممنوعیت به كارگیری بازنشستگان» برای نخستین بار در جلسه علنی ۲۰اردیبهشت ۱۳۹۵ مجلس شورای اسلامی تصویب و در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵به تأیید شورای نگهبان رسید. قانونی كه تلاش می كرد راه را برای اشتغال جوانان هموار كند اما با تبصره هایی كه داشت نتوانست در عمل، آنطور كه باید تاثیر گذار باشد. تعدادی از استثناهای این قانون، سبب شده است تا این قانون در عمل، كارایی لازم را نداشته و با تبدیل شدن این استثناها به قانون و تفسیر مجدد آن راه برای ابقای خیلی از بازنشستگان در پست های مدیریتی هم هموار شود.
بر اساس بعضی از تفسیرهای تبصره ۱ قانون ممنوعیت بكارگیری بازنشستگان از جانب مجلس شورای اسلامی «مقامات مذكور در ماده (۷۱) قانون مدیریت خدمات كشوری» شامل رؤسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، نواب رئیس مجلس شورای اسلامی و اعضا شورای نگهبان، وزراء، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاونین رئیس جمهور، استانداران و سفرا و معاونین وزراء می توانستند پس از بازنشستگی در جایگاه خود ابقا شوند. این درحالیست كه هفته گذشته مجلس برای روشن شدن وضعیت نهایی این قانون كلیات طرح اصلاح قانون «ممنوعیت به كارگیری بازنشستگان» را با ۱۷۴ رای موافق، ۴۴ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۳۱ نماینده حاضر تصویب كرد.
بر همین اساس محمد مهدی تندگویان، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تصویب كلیات طرح اصلاح قانون ممنوعیت به كارگیری بازنشستگان را اقدامی مثبت در افزایش جوانگرایی دانست و اظهار داشت: مشكلی كه پیش از این درباره به كار گیری مجدد بازنشستگان وجود داشت، تبصره های زیاد موجود در این قانون بود كه عده ای را از شمول آن مستثنی می كرد. برپایه این تبصره ها، تعدادی از مقامات همچون سفرا، استانداران و... از شمول این قانون مستثنی شده بودند.
وی اضافه كرد: این مساله سبب شده بود كه هر وقت ما مبحث خروج بازنشسته ها را از مشاغل اجرایی كشور مطرح می نماییم، بر مبنای مصوبات و تبصره هایی كه وجود دارد تعداد زیادی از افراد مستثنی شوند؛ با این وجود با تلاش های فراكسیون جوانان مجلس و بخصوص آقای فرید موسوی كه رئیس این فراكسیون هستند، پیشنهادی در صحن مجلس عنوان شد تا این استثنائات را در قانون اصلاح و حذف كنند. این اقدام سبب می گردد تاموضوع بازنشستگی ها یكبار در دولت تعیین تكلیف شود تا بر مبنای تبصره ها هركسی با هر عنوانی به فعالیت خود ادامه ندهد.
تندگویان با اشاره به اینكه هم اكنون تنها كلیات این لایحه رای آورده است و لایحه پس از این به كمیسیون اجتماعی می رود، اظهار نمود: در صورتی كه لایحه در این كمیسیون هم رای بیاورد به هیات دولت می رود تا تبدیل به دستور العمل شده و برای اجرایی شدن ابلاغ شود.
وی در پاسخ به این سوال كه آیا این لایحه در مورد منع به كارگیری بازنشستگان در سطوح میانی هم تاثیر گذار است؟ اظهار داشت: بعضی از مدیرانی كه قبلا جزو مقامات بوده اند ممكن است هم اكنون در سطوح میانی مشغول به كار باشند، یعنی با استفاده از تبصره هایی كه وجود دارد به فعالیتشان در حوزه های مختلف ادامه داده اند. حتی مدیرعامل هایی در شركت های زیر مجموعه وزارت خانه های مختلف هستند كه با استفاده از این تبصره ها پس از بازنشستگی به فعالیت شان ادامه داده اند.
معاون ساماندهی امور جوانان با ابراز امیدواری از تصویب كلیات این لایحه با تعداد بالایی از رای نمایندگان مجلس، اظهار داشت: تا جایی كه اطلاع دارم نزدیك به ۱۷۴ نفر از نمایندگان به كلیات این لایحه رای داده اند اما نگرانی ما از این است كه این لایحه در بدنه دولت با مقاومت رو به رو شود و به راحتی اجرایی نشود.
تندگویان با اشاره به اینكه مشكل اصلی خود مبحث بازنشستگی و سازوكار سازمان مربوطه آن است، خاطرنشان كرد: الان سازمان بازنشستگی به دلایل مختلف همچون حجم بالای باری كه بر دوش این سازمان قرار می گیرد، به راحتی زیر بار بازنشستگی افراد نمی رود؛ چراكه تعداد زیادی هستند كه در صورت تصویب این لایحه باید تعیین تكلیف شوند و زیر مجموعه صندوق بازنشستگی بروند. همینطور پیش بینی می نماییم مقاومت هایی -به این دلیل كه بعضی از مدیران خودشان جزو نیروهایی كه باید بازنشسته شوند، هستند - تولید شود. امیدواریم تا در صورت تصویب، این لایحه خیلی زود به مرحله اجرا برسد و شاهد نتایج آن در دولت باشیم. این قانون شامل حال خیلی از استانداران، سفرا، معاونین وزراء، مدیرعاملهای شركت ها و...می شود. به طوریكه حتی اگر این اتفاق سریع در دولت بیفتد جای تعجب هم خواهدداشت.
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، سید فرید موسوی، رئیس فراكسیون جوانان مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به اینكه یكی از اصلی ترین دلایل عدم انتقال به موقع قدرت و عدم استفاده از علم و نیروی جوانی نسل سوم و چهارم انقلاب در عرصه های مدیریتی عدم باور به توانمندی های نسل جدید است كه با استفاده از خلاءهای قانونی، توجیه می شود، اظهار داشت: در سال های گذشته قانونی با عنوان منع بكارگیری بازنشستگان در مجلس تصویب شده كه به علت كثرت استثناهای قانون، در اجرا عملا كارایی لازم را نداشته و متاسفانه به مرور استثناها تبدیل به اصل شدند و علاوه بر آن با تفاسیر ناحق مجدد راه برای حضور ناعادلانه برخی در پست های مدیریتی هم هموار شد.
وی در ادامه با اشاره به اینكه امروز در كشور شرایط به گونه ای است كه با دو سیستم بازنشستگی مواجه هستیم، اضافه كرد: یكی از این سیستم های بازنشستگی برای مردم عادی و دیگری برای مدیران باستانی است كه همواره می توانستند با استفاده از تفاسیر از قانون تا هر زمانی كه بخواهند در پست های اجرایی حضور داشته باشند. از همین رو و در جهت عرضه پاسخ در خور به مطالبه برحق نسل جوان كشور طرحی به مجلس با قید فوریت عرضه شد كه، ساماندهی مورد انتظار از استثنائات قانون منع بكارگیری بازنشستگان صورت گیرد و در نهایت بعد از بحثهای مختلف كارشناسی در كمیسیون و كمیته ها این طرح به اتفاق آراء در كمیسیون اجتماعی تصویب و به صحن علنی مجلس برای تصویب نهایی عرضه شده و روی میز نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار دارد.
موسوی در ادامه خاطرنشان كرد: پیش بینی می گردد با تصویب این طرح بخش قابل توجهی از مدیران بازنشسته در ارگان های مختلف كه همچنان مشغول به كار هستند بركنار شده و جای خویش را به مدیرانی جوان تر، با نشاط تر و چابك تر دهند. به جرات می توان اظهار داشت كه تصویب این طرح در مجلس آزمونی تاریخی برای همكارانم در مجلس است تا بتوانند رسالت و دین خویش را به جوانان عملی كنند؛ جوانانی كه همیشه با حضور پرشور خود حامی دولت، مجلس و نظام بودند.
همزمان با تصویب كلیات این لایحه فضای مجازی هم انعكاس دهنده نظرات مختلف مسئولان در این باره بود كه این اقدام مجلس را گامی مثبت برای افزایش جوان گرایی هم در بدنه دولت و هم در سطوح اجرایی دیگر می دانستند. بر همین مبنا حجت نظری، جوان ترین نماینده شورای شهر در صفحه توئیتر خود نوشت: «‏بازنشستگان سرمایه هایی پرارزش هستند اما تداوم فعالیتشان بعد از سن بازنشستگی، نه تنها فرصت تجربه اندوزی، بهره مندی از ایده های نو و تربیت مدیران نسل بعدی را به خطر می اندازد، بلكه فرصت انتقال تجربیات را هم از بین می برد.‎#منع_بكارگیری_بازنشستگان متضمن آینده ای بهتر برای كشور است.»
حمیده زرآبادی، نماینده مجلس هم در این باره نوشته است: «امیدوارم مجلس با تصویب طرح اصلاح قانون ممنوعیت به كارگیری بازنشستگان در سطوح مدیریتی عزم راسخ خود در پشتیبانی از جوانان را نشان دهد و این بیت از اخوان ثالث بر زبان مدیران نسل اول انقلاب جاری شود:
رسیده ایم من و نوبتم به آخر خط
نگاه دار! جوان ها بگو سوار شوند...»
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، برپایه اقدام مجلس در اصلاح قانون منع به كار گیری بازنشستگان، این طرح دارای یك ماده واحده است كه می خواهد قانون ممنوعیت به كارگیری بازنشستگان مصوب ۲۰ اردیبهشت سال ۹۵ را اصلاح كند. همینطور در جلسه اخیر مجلس پس از توضیحات موافقان و مخالفان كلیات این طرح، تعدادی از نمایندگان به بیان تذكراتی پرداختند همچون آن غلامعلی جعفرزاده نماینده رشت كه با استناد به ماده ۸۷ برنامه ۶ این طرح را مغایر قانون برنامه عنوان نمود.
علی رغم این صحبت ها كلیات این طرح به تصویب رسید و مجلس وارد بررسی جزئیات آن شد. در زمان بررسی جزئیات به علت اشكالات و ایرادات این طرح و مغایرت بخش هایی از آن با قانون برنامه، علی لاریجانی رئیس مجلس خواهان ارجاع این طرح به كمیسیون اجتماعی برای بررسی بیشتر شد.
نمایندگان هم با ۱۷۱ رای موافق، ۳۵ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۲۹ نماینده حاضر در مجلس موافقت كردند كه این طرح به كمیسیون اجتماعی مجددا ارجاع شود و به قول رئیس مجلس، كمیسیون در زمان بیشتری اشكالات قانون اساسی و برنامه را در این طرح اصلاح كند.1397/03/06
13:03:06
5.0 / 5
4617
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان