معاون اجتماعی سازمان بهزیستی:

مهدهای كودك می توانند همچنان كودكان زیر سن دبستان را پذیرش كنند

مهدهای كودك می توانند همچنان كودكان زیر سن دبستان را پذیرش كنند جوان بین: معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی كشور با اشاره به اینكه آیین نامه مشترك بین سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش درباره مهدهای كودك هنوز آماده نشده است، اظهار داشت: مهدهای كودك می توانند مانند سابق كودكان زیر سن دبستان را پذیرش كنند و هیچ محدودیتی برای آنان وجود ندارد.


حبیب الله مسعودی فرید در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به نگارش آیین نامه مشترك بهزیستی با آموزش و پرورش با حضور نماینده كانون مهدهای كودك در كمیسیون اجتماعی ریاست جمهوری اضافه كرد: همواره در تلاش هستیم تا مشاركت بخش های مردمی و غیر دولتی در برنامه ریزی ها وجود داشته باشد. آیین نامه مربوطه هنوز آماده و نهایی نشده اما مهدهای كودك مانند سابق می توانند كودكان زیر سن دبستان را پذیرش كنند و هیچ محدودیتی برای آنان وجود ندارد.
وی با اشاره به اینكه بر مبنای تبصره دوم ماده 2 قانون مدارس غیر دولتی، تهیه شاخص های آموزشی و پرورشی و نظارت بر آنها بر عهده آموزش و پرورش است، اظهار نمود: بر مبنای همین قانون، تهیه برنامه و اعطای مجوز مهدهای كودك بر عهده سازمان بهزیستی است. همانطور كه در ریاست جمهوری و كمیسیون اجتماعی هیئت دولت پذیرفته شده، دو مورد از شاخص های این برنامه متعلق به آموزش و پرورش است كه باید خود آموزش و پرورش آنها را تهیه نماید.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی كشور با اشاره به اینكه این شاخص ها صرفا جنبه آموزشی دارند، خاطرنشان كرد: اما سایر شاخص ها مانند این شاخص كه «برنامه باید چگونه باشد؟»، «كسی كه می خواهد مجوز دریافت كند باید دارای چه خصوصیت هایی باشد؟» و یا اینكه «مربی باید چه معیارهایی داشته باشد؟» بر عهده سازمان بهزیستی است. هنوز آیین نامه مشترك این موارد بیرون نیامده است و از آنجایی كه این موارد باید در كمیسیون اجتماعی دولت بحث شود و سپس به هیئت دولت برود، نیازمند فرایندی چند ماهه است؛ هم اكنون هم هر هفته، شنبه ها جلسات مربوط به آن برگزار می گردد.
مسعودی فرید با اشاره به اینكه هم اكنون مهدهای كودك می توانند كودكان زیر سن دبستان را پذیرش كنند اظهار داشت: مهدكودك جایی است كه می تواند از كودك مراقبت كند؛ همانطور كه می دانید هم اكنون مدت زمان حضور كودك در پیش دبستان نزدیك به 3 تا 3/5 ساعت در روز است اما خانواده های زیادی هستند كه مدت زمانی بیشتری در بیرون از خانه مشغول به كار هستند و جایی را ندارند كه بتوانند كودكشان را نگهداری كنند.
وی با اشاره به اینكه در خیلی از كشورهای دنیا كودك زیر 10 سال حق ندارد تنها در خانه باشد و اگر این اتفاق بیفتد به سیستم های مددكاری اجتماعی گزارش می شود، اضافه كرد: این ساز وكار در كشور ما وجود ندارد. برای كودك 8، 9 ساله ای كه تنها در خانه است یا باید سیستم های نگهداری داشته باشیم و یا فكری به حال آنها شود. در كشورهای دیگر هم اینطور است كه یا مادر یا یكی از نزدیكان از كودك نگهداری می كند یا باید كودك در جایی نگهداری شود.

مقطع پیش دبستان باید در كشور الزامی شود
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به اینكه نگهداری و رسیدگی به كودكان برای رشد همه جانبه آنها موضوعی جدا از مبحث پیش دبستانی است، اظهار نمود: هم اكنون مقطع پیش دبستانی در كشور ما الزامی نیست. این درحالیست كه الزامی شدن این مقطع خواسته ماست تا دسترسی به آن برای همه فراهم گردد.
مسعودی فرید در ادامه خاطرنشان كرد: وقتی مقطع پیش دبستانی در كشور الزامی نیست خانواده هایی كه توان مالی دارند این هزینه را پرداخت می كنند و آنهایی كه توان مالی ندارند، از آن صرف نظر می كنند. پس ما با برنامه ریزی هایمان سبب می شویم شكاف طبقاتی بیشتر شود؛ درحالیكه ادعا می نماییم باید شكاف ها كم شود.
وی با اشاره به اینكه به نظر می رسد الزامی كردن این مقطع با فراهم كردن تسهیلات قابل دسترسی است، اضافه كرد: در خیلی از كشورها درصدی از درآمد تولید ناخالص داخلی را برای رشد و تكامل همه جانبه كودكان در نظر می گیرند كه نشان داده است سرمایه گذاری در این بخش تا چه اهمیت دارد.1397/03/19
14:42:01
5.0 / 5
4553
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان