برای حریم و مرزهای همسر خود ارزش قائل شوید

برای حریم و مرزهای همسر خود ارزش قائل شوید جوان بین: متاسفانه این باور غلط در ذهن بیشتر زوج های جوان شكل گرفته كه توجه به مرزهای شخصی همسر سبب كمرنگ شدن رابطه می شود، اما مطالعات اخیر روانشناسان ثابت كرده كه برای داشتن یك زندگی سالم و پایدار باید برای حریم یا مرزهای همسر خود ارزش قائل شویم.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا و به نقل از سایكو سنترال، مثلا زمانی كه شما در جایگاه همسر برای علایق و اوقات فراغت شریك زندگیتان ارزش قائل می شوید، به صورت پنهان به علایق و تمایلات او احترام گذاشته اید، پس به جای استفاده از شیوه قدیمی كنترل همسر بهتر است به او اجازه دهید حداقل مدتی را در طول هفته با خود خلوت كند.
روانشناسان معتقدند كه احترام به مرزهای مشترك زندگی در تشكیل فضای اعتماد بین زوجین كاملا موثر است. اگر شما در نقش همسر به ارزش ها و عقاید شریكتان اعتماد كنید پس به ارزش های زندگی تان احترام گذاشته اید. با این روش همسر شما هیچگاه احساس تهدید شدن نمی نماید. در غیر اینصورت همسر شما به جای لذت بردن از زندگی حالت دفاعی گرفته و مسیر زندگی را عوض می كند.
از نظر روانشناسی، مرزهای شخصی در زندگی، نحوه رفتار دیگران با ما را تعیین می كنند و حفظ حریم سالم به منزله احترام به عقاید و باورهای دیگران است. در ادامه شما با پنج مرز همسر خود آشنا می شوید:

- اهمیت توجه به اوقات شخصی همسر
باآنكه داشتن اوقات شخصی در زندگی زناشویی از نظر خیلی از زوج های جوان باور پذیر نیست، اما روانشناسان ثابت كرده اند كه توجه به زمان شخصی جدای از زندگی زناشویی در بهبود رابطه با همسر كمك شایانی خواهد نمود.
هنگامی كه زن و شوهر تمام اوقات با یكدیگر هستند، امكان دارد با گذشت زمان فاكتورهایی كه سبب جذب آنها در گام اول به یكدیگر شده به مرور كمرنگ شوند.
- اهمیت توجه به حریم شخصی و عمومی
همیشه در نظر بگیرید كه اتفاقات پیش آمده بین شما و همسرتان فقط مربوط به شما و همسرتان است، پس هیچگاه آنها را جای دیگر و پشت سر همسرتان بیان نكنید. هیچ وقت حتی دوستان صمیمی را محرم اسرار خودتان ندانید، در واقع هیچ دلیلی ندارد كه كسی از كیفیت رابطه شخصی شما اطلاع داشته باشد.
زوج ها باید حتما تفاوت مرزهای شخصی و مشترك را درك كنند و با خود به توافق برسند كه چه چیزی را بگویند و از گفتن چه مواردی به دیگران پرهیز كنند.
- اهمیت توجه به نحوه ارتباط با همسر
متاسفانه بیشتر زوج ها نمی دانند كه چگونه و در چه زمانی با همسر خود جدی سخن بگویند، مثلا شاید همسر شما هیچ علاقه ای نداشته باشد كه هنگام صرف غذا در مورد مسائل جدی صحبت كند.
مثلا در مشاجرات خانوادگی معمولا زن یا شوهر به دنبال بیان مسئله با استفاده از گفت وگو هستند،
اما طرف مقابل صرفا به دنبال آرام كردن شرایط برای جلوگیری از تنش های بیشتر است، شما در این موقعیت باید حریم همسر خویش را بشناسید و با برنامه به دنبال حل مشكل باشید.
- اهمیت توجه به نوع پشتیبانی از همسر
متاسفانه هنوز خیلی از زوج ها تفاوت بین پشتیبانی از همسر و یا مسئولیت داشتن در برابر او را درك نمی كنند.
برای درك صحیح این مفهوم مهم و اساسی در زندگی به این مثال توجه كنید. شما در جایگاه همسر در خانواده خود دچار مشكل و با یك یا چند نفر از اعضای خانواده به شدت دچار اختلاف شده اید، در این موقعیت اگر همسر شما به دنبال پشتیبانی از شما باشد، باید با صبوری به مشكلات شما گوش دهد و در نهایت با عرضه چاره به دنبال حل مسئله با استفاده از عدم دخالت باشد.
اما اگر همسر شما صرفا بر روی مسئولیت داشتن روی شریك زندگی متمركز شود، به جای عرضه چاره به همسر، خود وارد حریم شخصی خانوادگی شما می گردد كه مسلما به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.1397/04/27
13:44:55
5.0 / 5
4742
تگهای خبر: پشتیبانی , جوان , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان