تشریح اجرای قانون منع بكارگیری بازنشستگان

موسوی: بازنشستگان می توانند مشاور پاره وقت شوند، شهرداری ها و فدراسیون ها مستثنی نیستند

موسوی: بازنشستگان می توانند مشاور پاره وقت شوند، شهرداری ها و فدراسیون ها مستثنی نیستند جوان بین: رئیس فراكسیون جوانان با اشاره به اینكه فدراسیون ها، شهرداران و استانداران در دایره شمولیت قانون منع بكارگیری بازنشستگان قرار می گیرند، اظهار داشت: تا ۲۴ آبان باید بازنشستگان جابجا شوند البته آن ها می توانند بعنوان مشاور پاره وقت به ادامه كار بپردازند.به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، سیدفرید موسوی در حاشیه جلسه علنی امروز(یكشنبه) مجلس در تشریح دایره شمولیت قانون اجرای منع بكارگیری بازنشستگان ضمن تسلیت حادثه تروریستی اهواز، به مبحث حواشی پیش آمده درباره شهردار تهران اشاره و اظهار نمود: مجلس برای یك فرد قانون نمی نویسد. شأن تقنینی مجلس این نیست كه برای فرد خاصی قانون نوشته شود. طبق مصوبه مجلس شهرداران شامل این قانون می شوند. قانون واضح و مشخص است و احتیاج به هیچ آئین نامه ای برای آن نیست، بنابراین به لحاظ پست سازمانی شهرداری ها به طریق اولی شامل خواهند شد.

وی توضیح داد: مهر ماه سال قبل مجلس استفساریه ای برای قانون منع بكارگیری بازنشستگان داشت كه آنجا صراحتا قید شد بازنشستگان انتخابی و یا انتصاب شامل این قانون می شوند و باید ادامه خدمت ندهند. پس از این استفساریه، وزارت كشور نامه ای به شورای شهر شیراز ارسال كرد و اظهار داشت كه صلاحیت شهردار منتخب را به لحاظ این قانون تایید نمی نماید. این ها همه نشان داده است كه قانون مجلس روشن است و نیاز به تفسیر ندارد كما اینكه رئیس مجلس هم به آن اشاره داشت.

نماینده تهران خاطرنشان كرد: البته یكسری از وكلا اظهارنظرهای خودجوشی داشتند ما از آنها دعوت می نماییم استفساریه سال قبل و موارد مختلف را بررسی كنند اگر ابهام وجود دارد راه برای رفع آن باز است اما اینكه دستگاه ها را معطل كرده تا تفسیرهای مختلف داده و اجرای قانون صورت نگیرد شایسته نیست باید در عمل قانون اجرا شود.

وی تصریح كرد: نه تنها شهردارها بلكه خیلی از افراد شامل این قانون می شوند و نیازی نیست تا ۲۴ آبان یعنی اتمام مهلت دو ماهه صبر كنند. می توانند آنهایی كه در دایره شمولیت این قانون قرار می گیرند زودتر جابجا شوند.
نماینده تهران در ادامه در مورد استفاده از بازنشستگان در پست مشاور اظهار داشت: اگر فردی بازنشسته شده باشد نمی تواند به صورت تمام وقت مشاور باشد. البته بعضی از دستگاه ها به مشاور نیاز دارند بنابراین می توانند از بازنشستگان بعنوان مشاور پاره وقت استفاده كنند. آنها تنها می توانند یك سوم ساعت كاری كاركنان عادی مشغول باشند.
موسوی مجددا درباره وضعیت شهرداران اظهار داشت: از نظر ما قانون درباره شهرداران شفاف است. شهردار هم طراز با هیچ پستی نیست كما اینكه عبارت هم طراز در قانون حذف گردیده است. شهرداران هم شامل قانون منع به كارگیری بازنشستگان می شوند.
وی درباره اینكه تكلیف كسانی كه باید بازنشسته می شدند اما این اتفاق برای آنها رخ نداده است، چیست؟ اظهار داشت: این قانون درباره منع به كارگیری بازنشستگان است و ما در مورد بازنشسته نشدن افراد ورود نكردیم كما اینكه اگر كسی باید بازنشسته می شد و این اتفاق برایش رخ نداده است، باید هر چه سریع تر این پروسه طی شود. دستگاه ها مكلف به صادر كردن حكم هستند.
این نماینده مجلس با انتقاد از بررسی نشدن لایحه اصلاح قانون مدیریت خدمات كشوری در مجلس در مورد وضعیت استانداران اظهار داشت: استانداران هم شامل این قانون می شوند. ۱۶ استاندار باید تا ۲۴ آبان جابه جا شوند. به هر حال امروز میدان داری نسل جوان برای برون رفت از وضعیت جاری الزامی است. باید همگان برای چابكی و تولید نشاط در نسل جوان تلاش نماییم.
موسوی در پاسخ به این پرسش كه چند نفر شامل این قانون می شوند؟ اظهار داشت: هنوز آمار مشخصی وجود ندارد. بررسی های اولیه دیوان محاسبات از آن حكایت می كند كه ۱۶۹۰ نفر بازنشسته می گردد ولی هنوز این آمار دقیق نیست.
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، زهرا سعیدی عضو دیگر فراكسیون جوانان ضمن قدردانی از معاونان وزارت صنعت برای اجرای این قانون اظهار داشت: برخی در مورد افزایش درصد جانبازی از جانب برخی افراد جهت ادامه به كار صحبت هایی را مطرح می كنند. به دنبال آن بعضی از جانبازان گلایه هایی داشتند در خصوص اینكه مگر گرفتن درصد جانبازی به این راحتی است. در پاسخ باید اظهار داشت كه درصدهای جانبازی با پشت سر گذاشتن مراتب علمی در كمیسیون های پزشكی داده می شود این طور نیست كه دستگاهی نامه دهد و درصد جانبازی به فردی اطلاق گردد.
وی تصریح كرد: افراد به این راحتی نمی توانند تیم پزشكی را برای دادن درصد جانبازی دور زنند نمی پذیرم بنیاد جانبازان هم چنین كاری كرده و اجحاف در حق جانبازان را بپذیرند. بنابراین رخ دادن این اتفاق دور از ذهن است.
این نماینده مجلس درباره وضعیت رئیس فدراسیون فوتبال اظهار داشت: دامنه شمولیت این قانون به تمامی نهادهای عمومی غیردولتی، موسسات دولتی و غیردولتی، وزارتخانه و خصولتی ها برمی گردد و فقر شركت های خصوصی مستثنی هستند. ماده ۵ قانون مدیریت خدمات كشوری مشخصا این مورد را نشان داده است. از سوی دیگر طبق ماده ۱۰۳ قانون خدمات كشوری اگر كسی به سن بازنشستگی رسیده و بازنشسته نشده است، تخلف صورت گرفته و سازمان بازرسی ورود خواهد نمود.
سعیدی مجددا در مورد وضعیت فدراسیون فوتبال اظهار داشت: فدراسیون ها نهاد غیردولتی هستند و شامل این قانون می شوند.
ناهید تاج الدین عضو كمیسیون اجتماعی مجلس هم اظهار نمود: این قانون شفاف است البته برخی سازمان ها و ارگان ها می خواهند با ابهام این قانون را اجرا كنند ما امیدواریم تا ۲۴ آبان یعنی اتمام مهلت ۶۰ روزه اجرای قانون منع به كارگیری بازنشستگان شاهد اتفاقات خوب، تغییر و تحولات و استفاده از جوانان در پست های مختلف باشیم.1397/07/01
23:30:08
5.0 / 5
4622
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان