از بازگشت گورخرهای فراری تا نحوه محاسبه دوران سربازی در جبهه

بسته اخبار اجتماعی ایسنا در نخستین شنبه آبان ۹۷

بسته اخبار اجتماعی ایسنا در نخستین شنبه آبان ۹۷ جوان بین: همسان سازی حقوق بازنشستگان، نحوه محاسبه دوران سربازی در جبهه برای دریافت تسهیلات، ۴۱ درصد كاركنان دولت زنان هستند، فروش نمك خوراكی دریاچه ارومیه مجاز نیست، وضعیت جوی شهرهای زیارتی عراق سرخط مهمترین اخبار تحریریه اجتماعی ایسنا در روز شنبه (۵ آبان) است.به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، تحریریه اخبار اجتماعی ایسنا، امروز شنبه (پنجم آبان) ۴۸ خبر منتشر نموده كه گزیده ای از مهمترین این اخبار به همراه تیتر و لینك در زیر می آید:

همسان سازی حقوق بازنشستگان را با سرعت بیشتری دنبال می كنم

امروز همزمان با بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت برای چهار وزارتخانه تعاون، كار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی و اقتصاد، محمد شریعتمداری وزیر سابق صنعت و وزیر پیشنهادی كار، دیدگاه های خویش را در قالب یك یادداشت در اختیار ایسنا قرار داد.

این گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت كار و رفاه اجتماعی، همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان را همچون اهداف مهم برنامه های كاری خود در صورت تصدی پست وزارت كار عنوان نمود و اظهار داشت: اگر بتوانیم ۳۰ درصد از مطالبات سازمان تامین اجتماعی را از دولت دریافت نماییم می توانیم راه تحقق این امر را هموار سازیم البته درحال حاضر در وزراتخانه بخش هایی از این هدف به سرانجام رسیده اما ما این مسیر را با سرعت بیشتری طی خواهیم كرد.

نحوه محاسبه دوران سربازی در جبهه برای دریافت تسهیلات

سردار موسی كمالی - رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد كل نیروهای مسلح - در گفت وگو با ایسنا از احتساب سه چهارم معادل ۷۵ درصد مدت خدمت وظیفه عمومی سربازان دوران جنگ بعنوان خدمت داوطلبانه اطلاع داد.

وی درباره نحوه احتساب مدت حضور سربازان در جبهه برای بهره مندی از تسهیلات رزمندگی اظهاركرد: در قانون یك سری تسهیلات مانند تسهیلات مربوط به كنكور و... برای رزمندگان داوطلب پیش بینی شده است كه این امر سبب نارضایتی بعضی از افرادی شده بود كه دوران مدت خدمت سربازی خویش را به جبهه های جنگ تحمیلی گذرانده بودند. در همین راستا ستاد كل نیروهای مسلح در دی ماه سال ۸۸ ابلاغیه ای صادر كرد كه بر مبنای آن سه چهارم مدت خدمت سربازی این افراد هم بعنوان خدمت سربازی داوطلبانه به حساب می آید.

تنظیم آیین نامه «شب مانی» دانش آموزان در مدارس

مهدی نوید ادهم - دبیركل شورای عالی آموزش و پرورش- در گفت و گو با ایسنا ضمن اعلام خبر تصویب آیین نامه اردوهای دانش آموزی از تنظیم آیین نامه «شب مانی دانش آموزان در مدرسه» اطلاع داد.

وی با اشاره به اینكه هفته قبل آیین نامه اردوهای دانش آموزی را در شورای عالی بررسی كردیم، اظهار نمود: این آیین نامه چندین جلسه در دستوركار شورای عالی قرار گرفت و مواردی مانند اینكه ابتدایی ها چه قدر بتوانند اردو بروند و آیا مجاز هستیم بعنوان مثال یك هفته دانش آموز را خارج استان نگه داریم؟ آثار مثبت و منفی آن چیست؟ به بحث گذاشته شد و در نهایت آیین نامه به تصویب رسید.

۴۱ درصد كاركنان دولت زنان هستند

معصومه ابتكار- معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده - با حضور در یك برنامه تلویزیونی اظهار داشت: هم اكنون حدود ۴۱ درصد از كاركنان دولت را خانم ها تشكیل می دهند و حدود ۲۸ خانم در تراز معاون وزیر یا همتراز با معاون وزیر در دولت فعالیت می نمایند.

اما و اگرهای وعده «سربازی سمن های جوانان»

بیش از یك سال از پیشنهاد اعطای تسهیلات سربازی برای جوانان عضو سازمان های مردم نهاد می گذرد؛ پیشنهادی كه هر بار با واكنشی از جانب ستاد كل نیروهای مسلح مواجه می گردد و نمی توان برای تصویب و اجرای آن روزشماری تعیین كرد. آبان ماه سال قبل بود كه محمدمهدی تندگویان - معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش جوانان - برای نخستین بار از برگزاری جلسه مشترك با ستاد كل نیروهای مسلح برای طرح «سرباز ـ مهارت» اطلاع داد و اظهار داشت كه امیدواریم در صورت انعقاد تفاهم نامه بتوانیم برای سمن های فعال در حوزه اشتغال و كارآفرینی امتیازاتی مانند كسر از خدمت و سربازی امریه را اجرا نماییم. چندی بعد هم تندگویان از آماده شدن تفاهم نامه با ستاد كل نیروهای مسلح در مورد امریه تشكل های جوانان تا آخر دی ماه ۹۶ اطلاع داد. باآنكه چندی بعد هم در نخستین همایش مجمع ملی سازمان های مردم نهاد این مدت زمان را تا آخر بهمن ماه ۹۶ تمدید كرد اما در اسفند ماه همان سال بود كه معاون ساماندهی امور جوانان دوباره از آماده شدن تفاهم نامه با ستاد نیروهای مسلح اطلاع داد و اظهار داشت كه باید تاریخی برای امضاء آن اعلام گردد و در صورت امضاء و قطعی شدن، این تفاهم نامه برای سال آینده (۹۷) قابل اجرا خواهد بود.

اما در نهایت تیرماه امسال بود كه تندگویان از امضای تفاهم نامه بین سازمان ورزش و جوانان و ستاد كل در مورد حضور سربازان امریه در تشكل های جوانان اطلاع داد و اظهار داشت: كارگروهی باید شكل بگیرد تا دستورالعمل نحوه استفاده و گذراندن امریه در تشكل ها تا آخر شهریورماه ۹۷ تهیه و تدوین شود. بر طبق این تفاهم نامه كسانی كه در داخل تشكل های كارآفرین جوانان فعالیت می نمایند، می توانند از امریه برای گذراندن دوره آخر خدمت در همان تشكل استفاده كنند و امیدوارم این دستور تا آخر امسال اجرایی شود.

پیشنهاد "افزایش تعرفه های پزشكی در نیمه دوم ۹۷" در انتظار تایید دولت

محمد جهانگیری - معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشكی - در گفت وگو با ایسنا با تشریح پیشنهاد این سازمان برای جبران هزینه های فنی و تجهیزاتی حوزه سلامت در شش ماهه دوم سال ۹۷ اظهار داشت: خواهش می نماییم این مبادرت به گونه ای صورت گیرد كه نوش دارو پس از مرگ سهراب نباشد.

وی با اشاره به پیشنهاد بازبینی در تعرفه های پزشكی با عنایت به افزایش هزینه ها اظهاركرد: سازمان نظام پزشكی هنوز پیشنهادی برای تعرفه های سال ۹۸ عرضه نداده است البته با عنایت به شرایطی كه هم اكنون در كشور بوجود آمده است و تولید تورم دو رقمی در حوزه های مختلف، امروز تمام موسسات درمانی مان برای تامین هزینه هایشان دچار مشكل شده اند؛ به خصوص در حوزه مخارج پرسنلی چراكه هزینه های جاری شان افزایش یافته است و از سویی مطالباتی هم دارند همینطور خریدهایشان را هم باید به صورت نقد انجام دهند.

ابتلای سالانه ۲۰۰ ایرانی به سرطان كبد

سید موید علویان - رئیس شبكه هپاتیت ایران - در گفت وگو با ایسنا ضمن تشریح عوامل مبتلا شدن به سرطان كبد و راه های پیشگیری از آن اظهار داشت: پیش بینی می گردد سالانه ۲۰۰ نفر در كشور به سرطان كبد مبتلا می شوند و این بیماری جزو شش سرطان شایع در مردان است.

وی با اشاره به اینكه از مهم ترین عوامل مبتلا شدن به سرطان كبد، نارسایی كبد است، اظهار داشت: نارسایی كبد هم علل زیادی از قبیل مبتلا شدن به هپاتیت بی، هپاتیت سی، چاقی، مصرف الكل و كم تحركی دارد. این عوامل زمینه ساز سرطان كبد می شوند.

فروش نمك خوراكی دریاچه ارومیه مجاز نیست

جلال غفارزاده - معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی آذربایجان غربی - در نشست خبری رئیس دانشگاه علوم پزشكی آذربایجان غربی اظهاركرد: فروش نمك خوراكی دریاچه ارومیه مجاز نیست.

وی با اشاره به اینكه سال هاست فرآوری بهداشتی و خوراكی نمك دریاچه ارومیه مورد بحث است، اظهار داشت: هیچ واحد تولیدی مجوز فروش نمك دریاچه ارومیه را با عنوان خوراكی ندارد و با متخلفان برخورد قضایی خواهد شد.

لایحه بودجه غیرنقد، بازی چندسرباخت شهرداری است

بهاره آروین - رئیس كمیته شفافیت شورای شهر تهران - در گفت وگو با ایسنا ارائه لایحه «دستورالعمل اجرایی مدیریت منابع و مصارف غیر نقد توسط شهرداری تهران» را بازی چند سرباخت عنوان نمود و اظهار داشت: این لایحه نخستین مبارزه جدی بدنه مدیریتی جا مانده از دوره دوازده ساله قبل با مدیریت فعلی است.

وی با اعتراض به ارائه لایحه دستورالعمل اجرایی مدیریت منابع و مصارف غیر نقد توسط شهرداری تهران اظهاركرد: این لایحه كه با قید یك فوریت به صحن شورای شهر آمد و بعد از بررسی فوری در كمیسیون برنامه و بودجه در دستور جلسه آینده صحن علنی شورا قرار گرفته است. در واقع همان بازگشت صدور هولوگرام برای كارگزاری ها است كه با بخشنامه شهردار سابق، یعنی آقای نجفی متوقف شده بود.

ارائه گزارش اولیه تحقیق و تفحص از موسسه همشهری به شورا

علی اعطا - سخنگوی شورای شهر تهران - در گفت وگو با ایسنا، در مورد آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از موسسه همشهری اظهار داشت: با عنایت به عرضه توضیحات كارشناسان كمیته به نظر می آید همچنان نیاز به بررسی و تكمیل اطلاعات وجود دارد.

وی با اشاره به اینكه در قانون اجازه داده شده است كه گزارش تحقیق و تفحص در مراجع قضایی آن هم بدون نوبت رسیدگی شود، اظهاركرد: در مصوبه شورا هفت محور برای تحقیق و تفحص از موسسه همشهری در نظر گرفته شده بود كه گزارش عرضه شده هم حول این محورها یعنی قراردادها، استخدام ها، آگهی ها و موارد دیگری است.

بازگشت جنجالی گورخرها به كویر!+ تصویر

گورخر ایرانی كه از گونه های درخطر انقراض است و زیستگاه های فعلی آن محدود به چند استان و همچون استان سمنان می گردد یكی دیگر از گونه هایی است كه در یك دهه گذشته برای حفاظت بیشتر از آن و احیای برخی زیستگاه های آن برنامه ریزی هایی صورت گرفته است.

طرح انتقال تعدادی گورخر كه در یك ماه گذشته به علت تلف شدن پنج راس از ۱۰ راس گور زنده گیری شده انعكاس زیادی در رسانه های داخلی و خارجی و خصوصا شبكه های اجتماعی داشته، آخرین طرح انتقال گونه های جانوری در ایران است.

خبرنگار ایسنای سمنان روز گذشته با حضور در پارك ملی كویر و سایتی كه گورهای جان به سلامت برده از انتقال در آن زیست می كنند، از آخرین وضعیت و حال و روز این گورها گزارش های خبری و تصویری تهیه كرد.

خوشبختانه پنج راس گورخر منتقل شده در بازدید خبرنگار ایسنا از سایت پارك ملی كویر در منطقه حضور داشته و آنچان كه از سخنان كارشناسان و جنب و جوش این گورها برمی آید هم اكنون از سلامت كامل برخوردار می باشند.

وضعیت جوی شهرهای زیارتی عراق

احد وظیفه - مدیركل پیش بینی و اخطار سریع سازمان هواشناسی - در گفت وگو با ایسنا با اشاره به كاهش محسوس دما در مریوان طی دو روز آینده (۶ و ۷ آبان ماه) اظهار داشت: فردا و پس فردا آسمان شهرهای كربلا، كاظمین، نجف و بصره صاف است.

وی در ادامه اظهار نمود: فردا (۶ آبان ماه) در مریوان هوا صاف تا قسمتی ابری، گاهی همراه با وزش باد با كاهش دما و مه صبحگاهی با بیشترین و كمترین دمای ۱۹ و ۲ درجه سانتیگراد خواهد بود. همینطور در روز دوشنبه (۷ آبان ماه) هوا در مریوان كمی ابری تا نیمه ابری، گاهی وزش باد همراه با مه صبحگاهی و احتمال بارش پراكنده با بیشترین و كمترین دمای ۲۰ و ۳ درجه سانتیگراد پیش بینی می گردد.

به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، فهرست پربازدیدترین اخبار اداره اجتماعی ایسنا، به شرح زیر است:

نحوه محاسبه دوران سربازی در جبهه برای دریافت تسهیلات

سرقت خودروهای لوكس توسط ۳ دختر برای دوردور

تنظیم آیین نامه «شب مانی» دانش آموزان در مدارس

پیشنهاد "افزایش تعرفه های پزشكی در نیمه دوم ۹۷" در انتظار تایید دولت

كاهش ۱۵ درجه ای دما در مناطق شمالی كشور
1397/08/06
14:24:06
5.0 / 5
4514
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بهداشت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان