كشف ۸۱۰ تن موادمخدر توسط ایران در سال ۹۶

كشف ۸۱۰ تن موادمخدر توسط ایران در سال ۹۶ جوان بین: در دیدار معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر و معاون رییس اداره كل مبارزه با جرایم سازمان یافته وزارت كشور بلغارستان بر گسترش تعاملات دو كشور در حوزه مبارزه با مواد مخدر و امضای یادداشت تفاهم همكاری در این زمینه تاكید گردید.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، اسداله هادی ن‍ژاد در این دیدار كه در مورد همكاری در زمینه مبارزه با مواد مخدر و به درخواست طرف بلغارستانی ترتیب داده شده بود، با اشاره به گزارش دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) اظهار داشت: در سال قبل تولید مواد مخدر در افغانستان، ۱۰ هزار تن بوده است.

وی با اشاره به كشفیات مواد مخدر از جانب جمهوری اسلامی ایران اضافه كرد: سال گذشته، ۸۱۰ تن انواع موادمخدر توسط كشورمان كشف شد كه ۴۶ تن آن، مرفین و هرویین بوده است، همینطور در سال های ۱۳۹۴ الی ۱۳۹۶، رشد كشفیات مواد مخدر در كشور ۴۶ درصد بود.

معاون مقابله با عرضه ستاد با اشاره به اینكه ایران ۱۶۵۰ كیلومتر با كشورهای افغانستان و پاكستان مرز مشترك دارد، اظهار داشت: در گذشته های بسیار دور، قاچاقچیان با اكیپ مجهز و تعداد زیاد خودرو، از مرزهای ایران و افغانستان عبور می كردند اما طی سال های اخیر با انسداد مرزها، دیگر امكان عبور محموله چند خودرویی قاچاق به كشور وجود ندارد.

هادی نژاد افزود: جمهوری اسلامی ایران طی سه دهه اخیر در راه مبارزه با مواد مخدر، بیشتر از ۳۷۰۰ هزار شهید و ۲۰ هزار جانباز تقدیم نظام كرده است.

وی اظهار داشت: به علت اقدامات انسدادی مرزی، عمده تردد قاچاقچیان مواد مخدر از افغانستان به پاكستان است، جمهوری اسلامی ایران با پاكستان، ۷۰۰ كیلومتر مرز خشكی دارد كه ۲۵۰ كیلومتر آن هنوز مسدود نشده است.

این مقام مسئول در ستاد اضافه كرد: ترانزیت مواد مخدر از پاكستان به سمت دریا سوق پیدا كرده است و دیگر كمتر امكان تردد قاچاقچیان از مسیر خشكی وجود دارد، سال گذشته، در استان های ساحلی كشورمان شاهد افزایش ۶۰ درصدی كشفیات مواد بودیم، برای نمونه دو استان بوشهر و خوزستان حدود ۵ تن كشفیات با استفاده از دریا داشته اند.

هادی ن‍ژاد اظهار داشت: هم اكنون، ۷۰ درصد كشفیات مواد مخدر در مرزهای شرقی كشور انجام می گردد و گمركات مرزی به دستگاه های ایكس ری كامیونی مجهز هستند و مرزهای كشور هم تحت كنترل كامل هنگ های مرزی ناجا قرار دارند، اخیراً هم یك باند بین المللی قاچاق مواد مخدر را كه قصد داشت محموله هرویین به اروپا ترانزیت كند، شناسایی و در حین خروج از كشور در منطقه مرزی تاجر متلاشی كردیم.

وی با تاكید بر اینكه جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مواد مخدر جدی است، اضافه كرد: با تبادل اطلاعات و تجربیات می توانیم اقدامات مشتركی در حوزه مبارزه با مواد مخدر داشته باشیم.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ معاون مقابله با عرضه ستاد بر افزایش همكاری های دو جانبه ایران و بلغارستان تصریح كرد و اظهار داشت: در زمینه همكاری های دو كشور و انتقال تجربیات و تخصص پلیس مبارزه با مواد مخدر آماده همكاری هستیم؛ چون كه حدود ۹۰ درصد كشفیات مواد مخدر در سطح كشور از جانب پلیس مبارزه با مواد مخدر است و دارای تخصص و تبحر زیادی است.

همینطور كمیسر ارشد استفات جولف، معاون رییس اداره كل مبارزه با جرایم سازمان یافته وزارت كشور بلغارستان در این دیدار، هدف از سفر خود به ایران را همكاری های دو جانبه در مبارزه با مواد مخدر خواند و اظهار داشت: ما خواهان امضای یادداشت تفاهم همكاری در زمینه مبارزه با مواد مخدر و انتقال تجارب و آموزش های پلیس ایران به كشورمان در حوزه مبارزه با مواد مخدر هستیم.

وی ادامه داد: رایج ترین ماده مخدر مصرفی در بلغارستان، ماری جوانا است كه نخستین ماده مصرفی كشورمان می باشد، سال قبل هم بیشتر از ۲۰ تن از این نوع ماده مخدر در بلغارستان كشف شد.
1397/08/23
13:39:26
5.0 / 5
4336
تگهای خبر: آموزش , جوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان