۳۰ درصد صدقات و خیرات مردمی صرف تامین مسكن مددجویان میگردد

۳۰ درصد صدقات و خیرات مردمی صرف تامین مسكن مددجویان میگردد جوان بین: مدیركل دفتر تامین مسكن و مهندسی ساختمان كمیته امداد با اشاره به برنامه كمیته امداد برای تحویل ۵۰ هزار واحد مسكن مهر به مددجویان كمیته امداد و بهزیستی اظهار داشت: تابحال ۳۰۰۰ واحد در حال درنوردیدن مراحل تكمیلی خود هستند اما عمده مسكن های مهر فاقد متقاضی زیر ۳۰ درصد پیشرفت داشته اند.به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، ابراهیم بازیان در نشست خبری امروز خود با تاكید بر اینكه سوژه مسكن مددجویان یكی از نیازهای اساسی آنها است، اظهار داشت: بیشتر از ۸۵ درصد ثروت ایرانی ها در بخش ملك و ساختمان تعریف شده است و دلیل كمك به تامین مسكن مددجویان، توانمندی بالقوه و بالفعل این حوزه در كاهش هزینه های آنان است. توجه به مسكن مددجویان با هدف جلوگیری از مخاطرات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در اولویت امدادرسانی قرار دارد.وی با اشاره به اینكه تامین مسكن مددجویان از سال ۹۴ با رویكرد توسعه كمی و كیفی و توانمندسازی مددجویان در قالب اشتغال آنان بوده است، اظهار نمود: رشد كمی بودجه مسكن كمیته امداد از سال ۹۴ تابحال نشان داده است كه این بودجه رشد ۳۰۰ درصدی داشته است. به صورتی كه بودجه كمیته امداد در سال ۹۴ از ۲۸۳ میلیارد تومان در بخش مجموع اعتبارات مسكن به بیشتر از ۹۱۹ میلیارد تومان در سال ۹۷ رسیده است.به گفته مدیركل دفتر تامین مسكن و مهندسی ساختمان كمیته امداد اضافه كرد: حدود سه برابر این بودجه در كنار تسهیلات بانكی سبب شده است تا كمیته امداد امسال بیشتر از ۲۰۰۰ میلیارد تومان در حوزه مسكن برنامه ریزی داشته باشد.

بازیان با اشاره به اینكه امسال كمیته امداد بیشتر از ۶۰ هزار خدمت را در تامین و بهسازی مسكن مددجویان پیش بینی و برنامه ریزی نموده است، اشاره كرد: همین طور كمیته امداد امسال ۳۰ هزار مسكن نو را تحویل مددجویان خواهد داد. این مسكن ها مقاوم و مناسب سازی شده هستند.

وی با تاكید بر اینكه توجه به مسكن روستایی باز در صدر اولویت های كمیته امداد است، افزود: خدمات نمایش شده به مسكن روستایی دو برابر بخش شهری است. چونكه بیشتر از ۵۰ درصد خانوارهای تحت پوشش كمیته امداد ساكن روستاها هستند و در عین حال بیشتر از ۵۰ درصد مسكن های روستایی باز از مقاومت كافی بهره مند نبوده و نیازمند مقاوم سازی هستند.

مدیركل دفتر تامین مسكن و مهندسی ساختمان كمیته امداد با اشاره به مهاجرت رو به رشد روستاییان به سمت شهرها باز توضیح داد: در صورتیكه مسكن های روستایی مقاوم سازی شوند، زمینه و بستر مناسب برای اسكان روستاییان فراهم میگردد و آنان می توانند بسترهای اشتغال خانگی را فراهم نموده و بدین سان به سمت شهرها مهاجرت نكنند.

بازیان با اشاره به اینكه هزینه ساخت هر مسكن روستایی یك سوم هر مسكن شهری است، اضافه كرد: بدین سان به ازای هر یك خانه شهری می توان سه خانه روستایی ساخت. در بخش مسكن شهری باز با رویكرد چرخه اقتصادی و استفاده از سرانه های بلاعوض از مسكن مهر بهره برده ایم چونكه ۵۰ درصد قیمت این خانه ها وام هستند و قیمت خرید آنان باز به سبب بلاعوض بودن زمین شان مناسب تر است.

وی با اشاره به اینكه امسال برمبنای بند ۱۰ برنامه بودجه وزارت راه و مسكن و شهرسازی مكلف شده است تا مسكن های مهر بدون متقاضی را در اختیار مددجویان كمیته امداد و سازمان بهزیستی قرار دهد، اظهار نمود: این برنامه از تیرماه ابلاغ گردیده و با وجود برنامه واگذاری حدود ۵۰ هزار واحد مسكن مهر به مددجویان حدود ۳۰۰۰ مسكن در حال درنوردیدن مراحل تكمیلی هستند اما عمده مسكن های مهر فاقد متقاضی زیر ۳۰ درصد پیشرفت داشته اند؛ این مسئله سبب شده است تا انگیزه لازم برای تامین مسكن مددجویان در قالب مسكن مهر به اندازه كافی تقویت نشود.

مدیركل دفتر تامین مسكن و مهندسی ساختمان كمیته امداد با اشاره به اینكه لزوم امروز كشور هم افزایی دستگاه ها و نهادهای زیر نظر رهبری برای كمك به محرومان است، اشاره كرد: در بحث تامین مسكن با هدف سرعت و وسعت و استفاده از ظرفیت های مالی تفاهم نامه ای بین استانداری ها و كمیته امداد امضاء شده است، همین طور تفاهم نامه ای با سپاه منعقد شده كه در قالب آن ۱۰ هزار مسكن روستایی در ۱۴ استان محروم به ساكنان این مناطق تحویل داده شود. هم اكنون شش ماه از این تفاهم نامه می گذرد و حدود ۲۰ درصد از كار جلو رفته است. امیدواریم تا ظرف یك سال آینده این تفاهم نامه باز به سرانجام برسد. بر طبق این تفاهم نامه این مسكن ها به خانوارهای بیشتر از سه نفر، در روستاها و حتی مناطق صعب العبور تحویل داده می شود.

بازیان با اشاره به اینكه گام دوم كمك به مسكن مددجویان مربوط به كمك هزینه اجاره بها و رهن منازل آنهاست باز توضیح داد: با عنایت به اینكه اجاره نشینان در فصل تابستان مشغول جابه جایی هستند، رقم ۱۵ میلیونی باز بعنوان وام در اختیار آنان قرار گرفت.

به گفته وی برمبنای سیاست های ابلاغی كمیته امداد این دستگاه ها موظف شده است تا خدمات به مددجویان را از كمك های بلاعوض به كمك های قابل برگشت سوق دهد، بنا بر این با هدف تشویق مددجویان به تكمیل واحدهای درحال ساخت باز وام قرض الحسنه ۱۵ میلیونی را برای آنان پیش بینی كرده است كه در مجموع ۲۰۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق برنامه ریزی برای این منظور در نظر گرفته شده است.

مدیركل دفتر تامین مسكن و مهندسی ساختمان كمیته امداد با اشاره به اینكه از مجموع هزار میلیارد تومان بودجه مسكن كمیته امداد نزدیك به ۴۴ درصد آن به لحاظ اعتباری تحقق یافته است، اظهار داشت: به لحاظ كمی باز ۶۱ درصد و یا معادل ۳۶ هزار مسكن به مددجویان تحویل داده شده است.

بازیان با اشاره به عملكرد كمیته امداد در زمینه تامین مسكن زلزله زدگان كرمانشاه باز توضیح داد: در مجموع حدود ۱۰ هزار واحد مددجویان كمیته امداد شناسایی شدند كه تابحال حدود ۶۰۰۰ واحد آنها شامل راه اندازی مسكن در مناطق شهری و روستایی و یا تعمیرات تحویل شده اند.

وی با اشاره به اینكه واحدهای تعمیری كمیته امداد حدودا رو به اختتام هستند و موارد باقی مانده باز در مناطق روستایی تا ۱۵ اسفندماه تحویل داده می شوند، اظهار نمود: واحدهای شهری احداثی باز تا اختتام خردادماه به مددجویان تحویل داده خواهند شد و از محل كمك های مردم به ازای هر واحد روستایی ۱۲ میلیون و هر واحد شهری ۱۵ میلیون به این خانه ها اختصاص داده شده است.

مدیركل دفتر تامین مسكن و مهندسی ساختمان كمیته امداد در ادامه اشاره كرد: به صورت متوسط نزدیك به ۳۰ درصد از صدقات مشاركت های مردمی، خیرات و ذكات در بخش تامین مسكن مددجویان به كار می رود.
1397/08/28
13:14:42
5.0 / 5
4350
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان