تصادفات رانندگی علت ۲۰ درصد بی سرپرست شدن خانواده ها

تصادفات رانندگی علت ۲۰ درصد بی سرپرست شدن خانواده ها جوان بین: آمارهای انجمن مددكاری ایران نشان داده است كه امروزه تصادفات رانندگی یكی از سه عامل اصلی مرگ و میر در ایران و نهمین عامل مرگ و میر در جهان محسوب شده و سومین علت بی سرپرستی زنان تحت پوشش سازمان بهزیستی تصادفات رانندگی به حساب می آید. همین طور طبق آخرین سرشماری های سال ۹۰، ۲۰ درصد پدیده بی سرپرستی ناشی از «تصادفات» بوده است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، چند روز پیش روز جهانی "یادواره قربانیان حوادث ترافیكی جاده ها" بود؛ این روز به منظور توجه به افرادی كه به سبب حوادث ترافیكی جان خودرا از دست داده و یا دچار نوعی معلولیت شده اند نام گذاری شده است. آمارهای ثبت شده در این زمینه نشان داده است افرادی كه در این حوادث عضوی از خانواده شان را از دست داده و یا عزیزشان تا اختتام عمر با نوعی معلولیت دست و پنجه نرم می كنند، به فراموشی سپرده می شوند.


سالانه بیشتر از ۵۰ میلیون نفر در جهان در اثر تصادفات جاده ای مجروح می شوند

برمبنای آمارهای سازمان جهانی بهداشت، سالانه حدود ۱/۲۴ میلیون نفر در جهان در اثر سوانح جاده ای جان خودرا از دست می دهند و بیشتر از ۵۰ میلیون نفر دیگر مجروح می شوند. حوادث جاده ای دلیل اصلی مرگ در میان افراد جوان سنین ۲۹-۱۵ سال است و پیش بینی میگردد كه اگر این روند همین گونه ادامه یابد و هیچ گونه اقدامی انجام نشود، تا سال ۲۰۲۰ سالانه ۱/۹ میلیون مرگ در جهان در اثر سوانح جاده ای رخ دهد. همین طور پیش بینی میگردد تا سال ۲۰۲۰، تعداد موارد مرگ ناشی از تصادفات رانندگی تا ۶۵ درصد در سطح جهان و تا ۸۰ درصد در كشورهای با درآمد كم یا متوسط افزایش یابد كه تا سال ۲۰۲۰ این میزان در كشورهای با درآمد بالا تا ۳۰ درصد كاهش خواهد یافت. این آمار نشان داده است اتخاذ سیاست های مدیریتی مناسب برای كنترل حوادث رانندگی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.


تصادفات رانندگی از عوامل اصلی مرگ و میر در ایران

«تصادفات» ۲۰ درصد پدیده «بی سرپرستی» را شكل داده است

با این وجود آمارهای سال ۹۵ انجمن مددكاری ایران نشان داده است كه امروزه تصادفات رانندگی یكی از سه عامل اصلی مرگ و میر در ایران و نهمین عامل مرگ و میر در جهان محسوب شده و سومین علت بی سرپرستی زنان تحت پوشش سازمان بهزیستی تصادفات رانندگی به حساب می آید و همین مسئله سبب بلا پذیری كودكان و نوجوانانی است كه آینده سازان كشور هستند. همین طور طبق آخرین سرشماری های سال ۹۰، ۲۰ درصد پدیده بی سرپرستی ناشی از «تصادفات» بوده است.
سالانه ۶۰هزار نفر در اثر سوانح ترافیكی معلول می شوند حدود ۹۰ درصد از معلولان حوادث ترافیكی به بهزیستی ارجاع داده می شوند

بر طبق اعلام سازمان اورژانس كشور سالانه حدود ۶۰ هزار نفر در اثر سوانح و حوادث جاده ای دچار انواع معلولیت ها می شوند كه طبق برآوردها حدود ۹۰ درصد از این تعداد، توسط بیمارستان ها و مراكز درمانی به سازمان بهزیستی ارجاع داده می شوند. با این وجود ده هزار و ۸۵ نفر از این افراد با ضایعه نخاعی ناشی از تصادفات مواجه گشته اند كه دو هزار و ۱۶۶ نفر از آنها را جمعیت زنان و هفت هزار و ۹۱۹ نفر از آنها جمعیت مردان را تشكیل می دهد. میانگین سنی آنها ۳۹.۵ سال اعلام شده است.
در همین راستا حسین نحوی نژاد، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی در گفت وگو با ایسنا درباره نحوه خدماتی كه این سازمان به این معلولان نمایش می كند بیان كرد: این سازمان طیف متنوعی از انواع معلولیت ها را شامل خدمات توانبخشی در حوزه تجهیزات كمكی و بهداشتی، خدمات مراقبتی، حق پرستاری، دسترسی و مناسب سازی محیط زندگی، خدمات كلینكی، خدمات رفاهی و توانمندسازی نمایش می كند.
به قول وی پرونده ۲۳ هزار و ۷۰۶ نفر فرد بلا دیده نخاعی در بانك اطلاعاتی سازمان بهزیسیتی ثبت شده است كه ۴۲ درصد آنان در اثر سوانح رانندگی دچار بلا نخاعی هستند كه با احتساب سرانه هر فرد برای دریافت حداقل خدمات مورد نیاز ۱۵۰ میلیون ریال برای هر معلول ناشی از حوادث ترافیكی در نظر گرفته شده و رقم كلی آن بالغ بر هشت هزار میلیارد ریال برآورد شده است كه بدون شك تامین این هزینه و نمایش خدمات بهینه به این افراد مستلزم همكاری سایر دستگاه هاست.
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی معتقد می باشد كه ضایعه نخاعی در میان انواع معلولیت ها بیشترین عوارض جسمی و روانی را برای فرد به وجود می آورد و بیشترین هزینه های توانبخشی را به خانواده تحمیل می كند.


بهزیستی علیرغم پوشش معلولان حوادث ترافیكی سهمی از عوارض و جریمه های جاده ای ندارد

نحوی نژاد با اشاره به اینكه تصادفات رانندگی اغلب ناشی از كیفیت، سبك رانندگی، طراحی معابر، نبستن كمربندهای ایمنی اتفاق می افتد، به منظور كاهش تعداد قربانیان ناشی از حوادث ترافیكی از همكاری مشترك بین سازمان بهزیستی و پلیس راهور ناجا آگاهی داد و اضافه كرد: در زمینه فرهنگ سازی و تغییر قوانین راهنمایی و رانندگی با هدف معرفی انواع معلولیت ها به جامعه در این زمینه با پلیس ناجا در حال همكاری هستیم كه به صورت قطعی با تداوم این همكاری، شاهد افزایش سطح ایمنی حمل و نقل كشور برای جامعه خواهیم بود.
او همینطور با اشاره به قانون "حمایت از حقوق معلولان" باز اظهار داشت: تاكید قانون بر لزوم همكاری های بین بخشی در امتداد احیای حقوق افراد دارای معلولیت است كه با همكاری دستگاه های در رابطه با سازمان بهزیستی در امتداد پیشگیری از بروز انواع معلولیت ها و ارجاع به موقع افراد حادثه دیده به مراكز توانبخشی و نمایش خدمات بهینه به این افراد زمینه را برای رفاه معلولان و فراهم می آورد و امیدواریم كه با اجرای این قانون این افراد بیشتر از پیش در كانون توجه دستگاه ها قرار بگیرند.
نحوی نژاد در پاسخ به این سوال كه آیا برای جبران خسارات وارده به قربانیان حوادث ترافیكی بودجه ای از عوارض جاده ای از طرف وزارت راه به سازمان بهزیستی تعلق می گیرد؟ بیان كرد: تعلق گرفتن سهمی از عوارض و جریمه ها به بهزیستی نیازمند مصوبه ای از طرف مجلس است كه متاسفانه در این خصوص قانونی نوشته نشده و تابحال هیچ مبلغی در این زمینه به بهزیستی پرداخت نشده است.

دوپارگی وزارت رفاه و بهداشت برای ارجاع قطع نخاعی ها به بهزیستی

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی یكی از اشكالات این سازمان را نبود دسترسی صحیح به اطلاعات معلولان ناشی از حوادث ترافیكی دانست و اضافه كرد: شناسایی و مداخلات دیرهنگام در این زمینه از مسائلی است كه می تواند مشكلات این نوع از معلولان را تشدید كند این درحالیست كه هنوز "سیستم ارجاعی" صحیحی به منظور حمایت و تسهیل نمایش خدمات توانبخشی به سازمان بهزیستی نمایش نشده است در همین راستا تلاش نموده ایم تا این حلقه را با طرح "توانمندسازی بلا دیدگان ضایعه نخاعی" برطرف نماییم اما لازم به ذكر است كه معلولان به صورت سیستماتیك به سازمان بهزیستی ارجاع داده نمی شوند.
وی وجود "ارجاعی سیستماتیك" را فرآیندی مهم در سیستم مراقبت های بهداشتی و درمانی دانست و اظهار داشت: در زمانی كه افراد دچار معلولیت می شوند تنها می توانند از راه رسانه های عمومی و یا آشنایان خود با سازمان بهزیستی آشنا گردند و هنوز نظامی برای این منظور شكل نگرفته است.
به قول نحوی نژاد نوعی دوپارگی میان وزارت تعاون و رفاه اجتماعی و وزارت بهداشت و درمان وجود دارد كه همین مسئله سبب شده بلا دیدگان معلولیت ناشی از حوادث ترافیكی در این زمینه با مشكلات جدی مواجه باشند این در حالیست كه در سراسر دنیا افراد در زمان مواجه با مشكلات ناشی از حوادث ترافیكی بسته ای كامل كمكی به منظور رفاه معلولان دریافت می كنند.

خدمات بهزیستی به بلا دیدگان ضایعه نخاعی و زنان بی سرپرست
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به اینكه طرح "توانمندسازی معلولان بلا دیده ضایعه نخاعی" توانسته این دوپارگی میان وزارت تعاون و رفاه اجتماعی و وزارت بهداشت و درمان را سازماندهی كند اظهار داشت: بر طبق این طرح گروهی به منازل معلولان بلا دیده ضایعه نخاعی اعزام و پس از شناسایی و ارزیابی اولیه محیط زندگی آنها، درصورت نیاز به مناسب سازی محیط به سیستم ارجاع داده می شوند و نیازمندان به هر نوع خدمات توانبخشی و مشاوره ها باز به بخشهای مربوطه ارجاع داده می شوند. همین طور معلولانی كه با مشكلات معیشتی مواجهند می توانند از كمك هزینه های پرستاری و مالی سازمان بهزیستی استفاده كنند.
به قول نحوی نژاد اجرای این طرح نحوه نمایش خدمات به بلا دیدگان را تسهیل كرده و شناسایی معلولان با سرعت بیشتری انجام میگردد.
او همینطور "مناسب سازی محیط زندگی معلولان شدید" را یكی از خدمات مهم سازمان بهزیستی دانست و اضافه كرد: این خدمات در قالب طرح ها و برنامه های مختلف به معلولان تعلق می گیرد.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی درباره نمایش خدمات این سازمان به زنانی كه همسر آنها را در اثر سوانح ترافیكی دچار نوعی معلولیت شده و یا جان خودرا از دست داده اند باز بیان كرد: خانواده های بی سرپرست باز تحت پوشش حوزه اجتماعی سازمان قرار می گیرند و می توانند خدماتی نظیر مستمری، مسكن، هزینه دانشجویی، درمان و اشتغال دریافت نمایند.
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، بروز حوادث ترافیكی یكی از ناگوارترین اتفاقاتی است كه امكان دارد افراد با هر قشری از جامعه به سبب بی احتیاطی آنرا تجربه كنند اما بی گمان راه اندازی پل های عابر پیاده، مناسب سازی جاده ها، توجه به كیفیت خودروها از عوامل اصلی است كه می تواند بروز این وقایع را كم كند پس لازم است به منظور رفاه و زندگی مطلوب افراد جامعه همه دستگاه ها و نهادها خودرا مسئول بدانند و برای بهتر شدن این مشكلات گامی موثر بردارند.

1397/08/30
15:05:19
5.0 / 5
4401
تگهای خبر: بهداشت , بهزیستی , جامعه , جوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان