برنامه های ویژه وزارت كشور برای پشتیبانی از حقوق كودكان و نوجوانان

برنامه های ویژه وزارت كشور برای پشتیبانی از حقوق كودكان و نوجوانان به گزارش جوان بین مشاور وزیر كشور با اشاره به اینكه پیمان نامه پشتیبانی از حقوق كودك قدرتمندترین پیمان در جهان است، اظهار داشت: هر شخص كمتر از ۱۸ سال كودك بشمار می رود و به دور از هر گونه تعصب، نژاد و عقایدی باید به حقوق آن توجه گردد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، فریبا نظری مشاور وزیر كشور و مدیركل امور زنان و خانواده در كنفرانس منطقه ای حقوق كودك با محوریت مبحث عدالت برای كودكان و نوجوانان، اظهار نمود: كودك به علت نزدیك بودن به مبداء فطرت و داشتن دلی پاك زمینه ای برای تربیت پذیری دارد و از هر گونه زشتی و ناپاكی به دور است. همینطور مهربانی و انس با كودك نقش مهمی برای شكوفایی استعدادهایش دارد. حقوق كودك امروزه باید مورد توجه قرار گیرد. شاید در گذشته های دور حقوق كودكان مورد توجه قرار نمی گرفت ولی از تاریخ ۲۰ نوامبر ۱۹۸۹ مجمع عمومی سازمان ملل متحد در جهان توانست مواردی را تحت عنوان پیمان نامه حقوق كودك تصویب كند كه این پیمان نامه قدرتمندترین پیمان نامه در جهان است و تاكید دارد هر شخصی كه كمتر از ۱۸ سال سن دارد كودك بشمار می رود و به دور از هر گونه تعصب، نژاد و عقایدی باید به حقوق آنان توجه گردد.

نظری عنوان كرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن پذیرفتن این پیمان نامه برای رشد و بالندگی كودكان خود و افرادی كه پناهنده شده اند مواردی را در نظر گرفته است. ایران همواره پذیرای پناهندگان، به ویژه پناهندگان عراقی و افغانی بوده است. اجرای فرمان رهبر معظم انقلاب در مورد تحصیل كودكان مهاجر كه امسال ۴۸۰ هزار نفر از دانش آموزان كشور را تشكیل می دهد از مواردی است كه باید به آن توجه كرد لیكن كمبود فضای آموزشی هم در این میان مورد توجه است.

مشاور وزیر كشور با اشاره به اینكه پیگیری موارد كودكان معلول پناهنده از موارد مهمی است كه توسط رهبر معظم انقلاب به آن اشاره شده است، خاطرنشان كرد: همین طور رهبر انقلاب پیگیری موارد مربوط به زنان ایرانی كه با مردان خارجی ازدواج كرده اند را مشخص كرده و به باعث آن برای فرزند با تقاضای مادر تا سن ۱۸ سالگی شناسنامه عرضه می گردد و فردی كه بالای ۱۸ سال سن داشته باشد می تواند شخصا شناسنامه دریافت كند. استفاده از ظرفیت دفاتر امور بانوان با استفاده از كارگروه بانوان و خانواده كه وظیفه هماهنگ سازی دستگاه های اجرایی مرتبط را بر عهده دارد از موارد مهم رسیدگی به حقوق كودك است. همینطور تدوین سندی كه اولویت های راهبردی امنیت كودكان را مورد بررسی قرار می دهد در صورت اجرایی شدن گام مهمی را در مبحث تامین امنیت كودكان خواهد برداشت.

وی ادامه داد: اقدامات غربالگری، آموزش و توانمندسازی دانش آموزان در مقابل عوامل پرخطر و صدمه های اجتماعی از موارد مهمی است كه باید صورت گیرد. همینطور رسیدگی به معضل كودكان با مبحث مبارزه با كودك آزاری و بازدید از مراكز سازماندهی كودكان خیابانی و كار از موارد مهمی است كه توسط مقام معظم رهبری مورد تاكید است. وزارت كشور برنامه های مختلف و ویژه ای برای پشتیبانی از حقوق كودكان و نوجوانان دارد كه امیدواریم با اجرای این برنامه ها بتوانیم به وضعیت مطلوبی برسیم. راه اندازی مدرسه و پیگیری درمان مجانی كودكان مبتلا به بیماریهای های خاص با همكاری سازمان ملل، پیگیری تابعیت فرزندان دارای مادر ایرانی و پدران خارجی و تدوین سند ملی امنیت مادران و كودكان كه در حال سپری شدن مراحل قانونی می باشد، همچون این برنامه ها است.

نظری، بیان كرد: همكاری و اجرای طرح نظام پشتیبانی از دانش آموزان، رسیدگی به معضل كودكان كار و خیابان، همكاری در اجرای طرح ملی كودكان بازمانده از تحصیل، صدور مجوز ۱۹۰ موسسه فعال در حوزه كودك، زمینه سازی برای تولید و پیوستن به شبكه دوستدار كودك، پشتیبانی از تدوین و اجرای نقشه راه برای ایمنی جاده ها برای پیشگیری از مرگ كودكان و نوجوانان، نظارت بر تولید زیرساخت های لازم برای اتاق كودك و مادر در مكان های پرتردد هم همچون دیگر برنامه های وزارت كشور در مورد توجه به حقوق كودكان و نوجوانان است.
1397/09/07
21:15:25
5.0 / 5
4689
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان