معاون شورای عالی انقلاب فرهنگی:

برخی دستگاه ها در زمینه حجاب به درستی عمل نكردند

برخی دستگاه ها در زمینه حجاب به درستی عمل نكردند جوان بین: معاون فرهنگی اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: اگر كار فرهنگی را در قالب مسائل سیاسی پیش ببریم یعنی استفاده ابزاری از فكر و اندیشه افراد كرده ایم و این مسئله به شكلی سوء استفاده و تجاوز به حقوق بشر است چون كه پوشش ربطی به بحث سیاسی ندارد و حجاب امری فكری و فرهنگی است كه با ذات انسان عجین است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، فرشته روح افزا در همایش پوشش بانوان ایرانی بعد از انقلاب كه در دانشكده ادبیات دانشگاه شهید بهشتی برگزار گردید با اشاره به مسئله كودك همسری خطاب به پروانه سلحشوری، نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: «شما بعنوان نماینده بررسی كنید كه آیا ازدواج كودكان به عفاف و حجاب لطمه وارد می نماید یا خیر؟».
معاون فرهنگی اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با تاكید بر اینكه حجاب یك امر فكری و فرهنگی است و با ذات انسان عجین است تصریح كرد: البته من با كلمه حجاب الزامی هم مخالفم، به هر حال حجاب دستور قرآن است البته نماز و روزه هم دستور قرآن است ولی اینها یك امر فردی است در صورتی كه حجاب یك پدیده اجتماعی است. ما حق نداریم در خلوت كسی ورود نماییم ولی حجاب بعنوان امر اجتماعی نیازمند قانونگذاری است.
وی ادامه داد: ازدواج كودكان باعث بروز سرطان دهانه رحم می گردد اما باید دید كه چند كودك در ایران در كودكی ازدواج می كنند؟ آمارهای دختران فراری ما كه به دلیل رابطه ها از خانه فرار می كنند بسیار بیشتر است. وقتی سن ازدواج افزایش یابد، دختری كه می خواهد ازدواج كند و پدرش مخالف است، فرار و تن فروشی می كند. بهتر است در جایی كه پدری فرزندش را مجبور بخ ازدواج می كند، برای او قانون بگذارید. امار دختران فراری ۱۳ تا ۱۶ ساله بسیار بالاست و وقتی سن ازدواج را افزایش می دهید در واقع آمار دختران فراری افزایش می یابد و باید فكری هم به حال آنها كرد. شاید دختری ۱۵ ساله آماده ازدواج باشد.

به قول روح افزا، طبق آمار سازمان ثبت احوال ۲۰ میلیون جوان در انتظار ازدواج تا سن ۲۹ سالگی هنوز ازدواج نكرده اند.
روح افزا در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی براینكه محصول و خروجی نهادهای ذیربط در زمینه «حجاب» را چطور ارزیابی می كنید؟ پاسخ داد: دستگاه های ما در زمینه حجاب به درستی عمل نكردند چون كه اگر درست عمل كرده بودند هم اكنون فرزندان ما بینش دیگری نسبت به پوشش و رفتار خود داشتند.
وی اعتقاد دارد كه ما در هیچ فیلم، كتاب و تئاتری بر روی محتوای حجاب فعالیتی نداشته ایم و اگر با این روال گام برداریم در آینده افت بیشتری در مسئله حجاب خواهیم داشت.
وی افزود: اگر كار فرهنگی را در قالب مسائل سیاسی پیش ببریم یعنی استفاده ابزاری از فكر و اندیشه افراد كرده ایم و این مسئله به شكلی سوء استفاده و تجاوز به حقوق بشر است چون كه پوشش ربطی به بحث سیاسی ندارد و حجاب امری فكری و فرهنگی است كه با ذات انسان عجین است.1397/09/10
23:08:28
5.0 / 5
4866
تگهای خبر: ازدواج , جوان , دانشگاه , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان