كاهش تعداد كلمات ردوبدل شده در یك خانواده چهار نفره ایرانی به 500 كلمه

ابتكار: اختلال ارتباطی در خانواده های ایرانی رو به افزایش است

ابتكار: اختلال ارتباطی در خانواده های ایرانی رو به افزایش است جوان بین: معاون رئیس جمهور در امور زنان و بانوان با اشاره به اینكه اختلال ارتباطی بعنوان یكی از معضلات اصلی خانواده های ایرانی رو به افزایش است، اظهار داشت: در حالیكه باید در یك خانواده ارتباطات قوی عاطفی و منطقی برقرار شود اما میزان گفتگوها در خانواده ها كاهش یافته است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، معصومه ابتكار در نشست با احزاب سیاسی كه حول محور خانواده شب گذشته در اهواز برگزار شد، با اشاره به شرایط اجتماعی و اقتصادی كشور اظهار نمود: دولت دوازدهم با برنامه ها و سیاست های مشخص، بحث های سیاسی و اجتماعی كار را شروع كرد اما متاسفانه رویكرد خصمانه آمریكا و خروج از برجام، شرایط سخت اقتصادی را به ما تحمیل كرد. از جانب دیگر با احداث جنگ روانی و اقتصادی، اهتمام كردند اقتصاد ما را به زمین بزنند و اساسا این مسائل، لطمه های زیادی به جامعه و آحاد افرادی كه برای جامعه تلاش می كنند، به دنبال داشته است.

وی اشاره كرد: دولت رسیدگی به مشكلات معیشتی و در رابطه با اشتغال و وضعیت اقتصادی را اولویت خود قرار داده است تا كمترین لطمه به مردم وارد شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینكه دولت هدفگذاری مهمی در بحث های اجتماعی دارد، اظهار داشت: توانبخشی خانواده بعنوان یك نهاد جامعه كه رشد و نمو آحاد جامعه از این نهاد است، جزو برنامه های دولت می باشد.
ابتكار عنوان كرد: خیلی از جوامع به این نتیجه رسیده اند كه اگر انسجام خانواده حفظ شود، انسجام اجتماعی باز حفظ خواهد شد. بدین سبب رسیدگی به سوژه های در رابطه با خانواده تنها در دستور كار ایران نیست بلكه در خیلی از نقاط دیگر باز به آن توجه كرده اند.
وی اشاره كرد: با عنایت به تعالیم فرهنگی و دینی ما، خانواده و حفظ رابطه بعنوان یك اصل شناخته میگردد اما حالا با چالش های زیادی در این زمینه مواجه هستیم. امروز خانواده در ایران و دنیا با لطمه های زیادی مواجه می باشد.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: طبعا مشكلات اقتصادی و شرایط خاص كشور را انكار نمی كنیم؛ نیاز به اشتغال و حل مشكلات اقتصادی خانواده یكی از مسائل اولویت دار خانواده ها است. امكان دارد خیلی از خانواده ها تحت تاثیر قوانینی باشند كه وضعیت خاصی را بر خانواده تحمیل كنند. همین طور امكان دارد تحت تاثیر فرهنگ یا خرده فرهنگ ها باشند.
ابتكار با اشاره به اینكه امكان دارد این لطمه ها خانواده ها را تحت تاثیر قرار دهد، اشاره كرد: استان های زیادی وجود دارند كه با لطمه های زیادی مواجهند.
وی بیان كرد: سوژه خانواده و لطمه های خانواده در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری وجود دارد. همین طور در ماده 102 قانون برنامه ششم و سیاست های رئیس جمهور به این مساله توجه شده است. علاوه بر این، حاصل پژوهش ها مشخص كرده است كه خانواده ایرانی در معرض یك سری لطمه ها قرار دارد كه باید به این لطمه ها توجه گردد.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینكه دولت برای هر كدام از لطمه ها راهكاری دارد، عنوان كرد: مطالعه مساله یابی در 31 استان كشور انجام شده است و حدودا در همه جا سوژه اختلال ارتباطی بعنوان یكی از معضلات اصلی خانواده مطرح گردیده است كه این مشكل رو به افزایش است.
ابتكاربااشاره به كاهش میزان گفتگو در خانواده ها اظهار داشت: میزان گفتگو در خانواده از دو ساعت در 10 سال پیش، به 20 دقیقه هم اكنون رسیده است. همین طور تعداد كلماتی كه بین یك خانواده چهار نفره ایرانی رد و بدل میگردد از 1500 كلمه به كمتر از 500 كلمه كاهش یافته است.
وی بیان كرد: امكان دارد عوامل مختلفی همچون مشكلات اقتصادی و یا استفاده از شبكه های اجتماعی در زمینه اختلال ارتباطی موثر باشند. هم اكنون اعضای خانواده كنار هم هستند اما از راه شبكه های اجتماعی با یكدیگر ارتباط برقرار می كنند.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اشاره كرد: عدم داشتن ارتباط در حال لطمه وارد كردن به خانواده ها است؛ این اختلال ارتباطی به سوءتفاهم و عدم مفاهمه بین نسلی و احساس تنهایی منجر میگردد. همین طور این مساله سبب میگردد به سالمندان بها داده نشود.
ابتكار سوژه اختلال ارتباطی را تنها مرتبط به ایران ندانست و اظهار داشت: خیلی از مطالعات نشان داده اند كه اختلال ارتباطی یك لطمه اصلی و جدی در خانواده ها شمرده می شود.
وی افزود: از بین 10 مهارت اصلی زندگی كه سازمان بهداشت جهانی مطرح كرده است، حدود چهار یا پنج مهارت همچون مهارت شنیدن به مهارت ارتباطی برمی گردد. امروزه شنیدن، یك مهارت است چونكه امكان دارد نتوانیم خوب بشنویم.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اضافه كرد: همین طور در دانشگاه هاروارد مطالعه ای از 700 مرد انجام شده است، تا متوجه شوند كه در اختتام افرادی كه موفق می شوند از چه خانواده هایی بوده اند. این مطالعه تابحال در حال انجام می باشد اما مشخص شده است افراد موفق كسانی هستند كه روابط قوی خانوادگی و اجتماعی برقرار كرده اند و عنوان شده است كه مهمترین عامل برای احساس خوشبختی، برقراری ارتباط قوی در خانواده و جامعه است.
ابتكار اشاره كرد: در كشور ما باز خیلی از مطالعات به این مساله اشاره دارند. بدین سبب اگر به اختلال ارتباطی در خانواده ها توجه نشود، در خانواده گسل هایی احداث میگردد كه در اثر آن، قدرت حمایت كنندگی خودرا از دست می دهند.
وی با اشاره به اجرای مرحله نخست طرح ملی گفتگوی خانواده اظهار داشت: در این طرح بنا است به لطمه هایی كه در بحث اختلال ارتباطی به هر خانواده وارد می شود، توجه گردد. مقرر است در هر استان، این موارد را شناسایی كرده و برای هر استان دستورالعملی طبق لزوم ها و با نگاه علمی داشته باشیم و به نقشه راهی برسیم تا مهارت های ارتباطی خانواده تقویت شود.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده بیان كرد: مشاركت احزابی كه در موضوعات اجتماعی و فرهنگی احساس تعلق و مسئولیت دارند و همچینین دانشگاهیان در زمینه كمك رسان ما است. دولت باز از این طرح حمایت می كند و امیدواریم با حمایت این تشكل ها، احزاب و استاندار خوزستان بتوانیم لكنت زبان، خشونت و سوءتفاهم ها در خانواده را كاهش دهیم.
ابتكار افزود: اختلال ارتباطی باید از دبستان مورد توجه قرار بگیرد كه این كار شروع شده است. در این زمینه با وزارت آموزش و پرورش موافقت نامه ای امضا شده است. همین طور با وزارت علوم موافقت نامه ای در این زمینه منعقد شده است.
وی با اشاره به اینكه خوزستان، سرمایه های انسانی خوبی دارد، اظهار داشت: امیدواریم با اجرای این طرح نتایح خوبی حاصل شود. در مرحله دوم اجرای این طرح در بیشتر استان ها، یك شهر را در نظر گرفته ایم اما در خوزستان، سه شهر در نظر گرفته شده است.
خوزستان از نظر استخدام بانوان رتبه چهارم را در كشور در اختیار دارد
معصومه ابتكار همین طور در جلسه با مشاوران فرمانداران خوزستان در امور بانوان باز در سخنانی، اظهار نمود: توان افزایی زنان و خانواده ها برمبنای تجربه خود ما و سایر جوامع نشان داده است كه تنها از این طریق می توانیم با معضلات اجتماعی و لطمه ها مقابله درستی داشته باشیم.
وی اضافه كرد: طرح های جامعه محور مانند ارتقای تاب آوری اجتماعی، طرح هایی هستند كه امتحان خودرا پس داده اند. با انجام آنها نتایج خوبی در سراسر كشور به دست آورده ایم كه این مساله نشان داده است مردم در پاسخ به اعتمادی كه به آنها میگردد چقدر خوب پاسخ می دهند و چگونه با نگاهی تحول پذیر، تحولات را می پذیرند و خود، عاملی برای احداث فرصت های جدید و تحولات مثبت می شوند.
معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده اظهار داشت: باید ظرفیت های مان را بشناسیم. چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی باید بزرگداشتی از تلاش ها و زحمات و فداكاری های انجام شده باشد. در عین حال باید با عقلانیت بتوانیم شرایط را بررسی نموده و راهكارهای مفید را برای كم كردن مشكلات، كاستی ها و اصلاح پذیرتر كردن دولت و جریانات سیاسی و اجتماعی نمایش دهیم.
ابتكار افزود: یكی از مولفه های بسیار مهم برای ما عدالت است. عدالت در ابتدای انقلاب اسلامی بعنوان یكی از آرمان های ما مطرح بود. عدالت ابعاد مختلفی دارد. برخی ها سوژه عدالت را تنها در توزیع ثروت خلاصه كرده اند در حالیكه عدالت فراتر از این ها است. عدالت ابعاد اجتماعی مختلفی دارد. دستیابی به فرصت های برابر برای آحاد جامعه، عدالت سیاسی در دستیابی به حق انتخاب سرنوشت و دخالت در سرنوشت خود كه از حقوق اساسی همه به شمار می آید، همچون ابعاد آن هستند.
وی اضافه كرد: عدالت جنسیتی یكی دیگر از ابعاد مهم عدالت است. از نگاه قرآنی، انسان ها كاملا برابر هستند پس باید بتوانند از فرصت های برابر برای انتخاب و دستیابی به فرصت هایی برای پیشرفت فردی استفاده كنند. این مبحث قرآنی برای قانون و جامعه بسیار مهم می باشد. در قانون، عدالت جنسیتی در برنامه ششم توسعه تحت عنوان ماده 101 كاملا در نظر گرفته شده است.
معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده اظهار داشت: از شروع دولت دوازدهم با دستوری كه از قانون برنامه ششم داشتیم، به صورت خاص در این حوزه اقدام كردیم. آغازین اقدام ما باز احیای ستاد خانواده بعنوان یك اقدام فرابخشی بود. آغازین جلسه این ستاد باز با حضور رییس جمهور در اسفندماه گذشته برگزار گردید. این جلسه سه مصوبه داشت كه مصوبه اول، تدوین شاخص های عدالت جنسیتی بود. عدالت جنسیتی یعنی عدالت در تمهیدات آموزشی، ورزشی و حقوق و.... در تمام این ابعاد، عدالت شاخصه هایی دارد كه این شاخصه ها باید قابل سنجش باشند. در این صورت می توانیم برای كاهش شكاف های جنسیتی حركت نماییم. این كار را برمبنای یك سند برنامه كه همان سند بهبود و ارتقای وضعیت زنان و خانواده است، انجام می دهیم.
ابتكار اشاره كرد: نظام برنامه ریزی كشور برای همه برنامه ریزی می كند. در آموزش و پرورش، آموزش عالی و... برای همه شامل دختر و پسر برنامه ریزی میگردد اما دسترسی به فرصت های فراهم شده برابر نیست. این مساله امكان دارد دلایل مختلفی مانند دلایل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حتی مسائل قومیتی داشته باشد. این نگاه عادلانه هم در دستور كار قرآنی ما هست و هم در دستور كار اجرایی ما. دستور كار اجرایی ما تلفیقی است كه در برنامه ششم داریم.
وی با اشاره به حذف زنگ ورزش در مدارس ابتدایی اظهار داشت: زنگ ورزش به سبب صرفه جویی در زمان از حوزه ابتدایی حذف شد. پسران می توانند در كوچه و خیابان ورزش كنند اما دختران به خصوص دختران شهری امكان دارد جای دیگری برای ورزش نداشته باشند و در نتیجه این كار، دختران ما گرفتار مشكلات اسكلتی، مشكلات ناشی از عدم تحرك و... می شوند.
معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده اشاره كرد: به سبب كم تحركی، زنان به سمت گرفتار شدن به بیماری های متابولیكی می روند. این مساله بعدها می تواند هزینه های سنگین درمانی را برای كشور داشته باشد. حدود هفت ماه پیش در این زمینه تفاهم نامه ای با وزارت آموزش و پرورش امضا كردیم و این وزارت دوره ویژه ای را برای 76 هزار معلم ابتدایی مدارس برگزار كرد. این معلمان ابتدایی، آموزش تربیت بدنی دیدند و قرار شد در مقاطع اول تا سوم ابتدایی، خود معلم ها این خلاء را برطرف كنند. حالا این مساله تا حد زیادی برطرف شده است.
وی اظهار نمود: زنان در بحث بهداشت باروری نیازهای خاصی دارند. لازم است برای این مساله باز برنامه ریزی شود. اگر این اتفاق نیافتد، در سیاست های جمعیتی و سیاست های خانواده كه مورد تاكید رهبری هستند، لطمه های زیادی خواهیم داشت.
ابتكار اشاره كرد: سوژه عدالت جنسیتی از این مقرر است كه هر جا كه خلاء و فاصله ای در شاخص ها وجود دارد، این خلاء را با برنامه ریزی مبتنی بر عدالت جنسیتی برطرف نماییم. سندی بعنوان برنامه ارتقا و بهبود وضعیت زنان و خانواده تنظیم شده است. در صورت تصویب این سند در شورای برنامه ریزی، در استان اجرا میگردد. شاخص های این سند در ستاد ملی زنان و خانواده در كمیسیون ها مصوب، تصویب و ابلاغ می شوند.
وی با اشاره به اینكه دولت مصوب كرده است كه یك ردیف بودجه در اختیار مدیران كل بانوان در استانداریها قرار گیرد، اظهار داشت: هدف ما برنامه ریزی در جهت توان افزایی زنان برمبنای شایستگی و توانمندی آنها است. ما نمی خواهیم زنان به هر قیمتی سر كار بیایند و از كارآمدی كشور كاسته شود. ما اعتقاد داریم بانوان توانمند زیادی در كشور وجود دارند كه اگر به آنها توجه گردد، می توانند موفق باشند. خوزستان از نظر استخدام بانوان رتبه چهارم را در كشور در اختیار دارد و هنوز راه زیادی تا رسیدن به 30 درصد هدف تعیین شده دارد.
لایحه تامین امنیت زنان با قوه قضاییه به نتیجه رسیده است
معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده اظهار داشت: 27 درصد زنان ایرانی هم اكنون تحصیلات دانشگاهی دارند و علاقه دارند به عرصه كار وارد شوند. اقتصاد ما به آنها نیاز دارد. هم اكنون بیشتر از 70 درصد صنایع دستی ما توسط زنان تولید میگردد. 63 واحد صنعتی در خوزستان توسط خانم ها مدیریت می شوند. همه اینها نشان داده است خانم ها در عرصه اقتصادی حضور خوبی دارند.
ابتكار اضافه كرد: باید به این بانوان كمك گردد نحوه به نتیجه رسیدن مهارتی كه دارند را بیابند. مشاغل خانوادگی بسیار مهم هستند. در عرصه كارآفرینی لازم است به زنان چگونگی راه اندازی كسب و كارها آموزش داده شود. می توان استارتاپ هایی را برای آموزش چگونگی راه اندازی یك كسب و كار موفق برگزار كرد.
وی با اشاره به لروزم شناسایی ظرفیت های مناطق، اظهار داشت: لباس های سنتی یكی از ظرفیت های ما هستند. باید به فرهنگ بومی مناطق در تولیدات توجه داشت.
معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده اشاره كرد: لایحه تامین امنیت زنان باز با قوه قضاییه به نتیجه رسیده است. امیدواریم كه این لایحه اجرا شود. آموزش های قبل و حین ازدواج و طرح سراسری گفتگوی خانواده، از طرح های مهم ما هستند. طرح گفتگوی خانواده در كنار مشكلات حقوقی به مسائلی مانند لطمه های مختلف باز پرداخته است.
ابتكار افزود: مرحله اول این طرح در خوزستان اجرا شده است. از تشكل ها دعوت می نماییم كه در این زمینه فعال شوند تا بتوانیم با مهارت افزایی در بحث ارتباطات درون خانواده، لطمه های موجود در این زمینه را كاهش دهیم.
وی اظهار داشت: خوزستان یكی از استان هایی است كه بحران های زیست محیطی فراوانی دارد. نباید نسبت به مسائل تك بُعدی نگاه نماییم. باید موضوعات زیست محیطی را باز در مشكلات در نظر بگیریم.
دستگاه های حاكمیتی و قضایی به سوژه تعرضات جنسی به صورت كامل رسیدگی كنند

ابتكار در حاشیه جلسه با مشاوران فرمانداران خوزستان در امور بانوان با حضور در جمع خبرنگاران درباب وقوع تعرضات جنسی در بعضی مناطق خصوصاً در استان های مرزی، اظهار نمود: امیدوارم به این مساله به صورت بسیار جدی رسیدگی شود. تقاضا داریم دستگاه های حاكمیتی و قضایی به صورت كامل به این مساله رسیدگی كنند. این انتظار مردم و دولت می باشد. در این زمینه منتظر گزارش های دقیق تر و رسیدگی قضایی هستیم. اگر در این حوزه جرمی اتفاق افتاده باشد، باید با قاطعیت با آن برخورد شود.
معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده در باره افزایش آمار مشاهده تعرضات جنسی اظهار داشت: نمی توان گفت این مساله افزایش داشته است. گزارش مستندی در خصوص افزایش آن نداریم اما اساسا مواردی در حال رخ دادن هستند كه نیاز به رسیدگی دارد.
ابتكار درباب طرح گفت وگوی ملی و ضرورت شنیده شدن صدای نسل جوان، اشاره كرد: یكی از بحث های ما سوژه گفت وگوی بین نسلی است و لزوم دارد ما بتوانیم با نسل جوان ارتباط برقرار نماییم، این ارتباط باید دوسویه باشد. باید با آنها گفت وگو نماییم و نسل جوان باید بتواند در یك فضای سالم مطالبات خودرا مطرح و انتظارات و سوال های خودرا طرح كند.

1397/10/02
20:11:42
5.0 / 5
4309
تگهای خبر: آموزش , ازدواج , اقتصاد , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان