سیاوشی تشریح كرد

قراری كه در طرح كودك همسری محقق نشد

قراری كه در طرح كودك همسری محقق نشد به گزارش جوان بین عضو كمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینكه طرح ˮكودك همسریˮ توسط نمایندگان عضو كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی رد شده است اظهار داشت: قرار بر این بود برای دختران این اجازه را فراهم نماییم تا دختران بتوانند از زندگی كودكانه خود استفاده كنند اما متاسفانه این مسئله فراهم نشد.


طیبه سیاوشی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینكه حدود دو سال است كه طرح "كودك همسری" را پیگیری می نماییم تصریح كرد: این طرح مطالبه جامعه بود كه ما پیگیر این مطالبه شدیم و تصور كردیم طرح كودك همسری نیاز و ضرورتی است كه باید آنرا به صورت اصلاح قانون پیش ببریم، در این مدت از كارشناسان و متخصصان مختلفی در فراكسیون زنان دعوت كرده ایم.
عضو كمیسیون فرهنگی مجلس افزود: علیرغم قید یك فوریتی كه در صحن علنی مجلس جهت بررسی طرح كودك همسری به تصویب رسید اما در بخش كارشناسی و قضایی كه طی سه جلسه بررسی گردید، در روز پایانی نمایندگان عضو كمیسیون حقوقی و قضایی به طرح كودك همسری رای منفی دادند. گزارش رد طرح طبق آیین نامه به صحن علنی خواهد آمد و باید دید كه در صحن علنی مجلس چه اقدامی می توان انجام داد.
وی با اشاره به اینكه طبق ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی سن قانونی ازدواج ۱۳ سالگی است و ازدواج زیر ۱۳ سال با مجوز ولی قهری و دادگاه صالحه صورت می گیرد، اظهار نمود: آمار افرادی كه در كودكی ازدواج می كنند، قابل توجه است چراكه در هر صورت انسانی كه مجبور است چندین سال علیرغم میل باطنی با شخص دیگری ازدواج كند، به شكلی كشتن اوست.
به قول این عضو كمیسیون فرهنگی مجلس، ایرادت فقهی و شرعی به طرح كودك همسری وارد می شد و متاسفانه مخالفت ها با طرح مذكور بیشتر از جانب «جامعه زنان» بود، این درحالی است كه ما با «شورای فرهنگی و اجتماعی زنان» صحبت كردیم و قرار بر این بود ـ با ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال و افزایش سن ازدواج آنها از ۱۳ به ۱۶ سال ـ برای دختران این اجازه را فراهم نماییم تا دختران بتوانند از زندگی كودكانه خود استفاده كنند اما متاسفانه این مسئله فراهم نشد.
سیاوشی در پاسخ به این سوال كه آیا برنامه جدیدی در حوزه زنان و خانواده در دست دارید توضیح داد: منتظر لایحه تامین امنیت زنان هستیم اما به علت اینكه هنوز این لایحه نیامده طرحی برای تشدید مجازات اسیدپاشی در دستور كار خود قرار داده ایم.1397/10/04
14:33:32
5.0 / 5
4579
تگهای خبر: ازدواج , جامعه , خانواده , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان