تامین اجتماعی در ازای چك های بابك زنجانی هیچ تعهدی به شركت نفت ندارد

تامین اجتماعی در ازای چك های بابك زنجانی هیچ تعهدی به شركت نفت ندارد به گزارش جوان بین به دنبال موفقیت سازمان تامین اجتماعی در بازپس گیری چك های تحویل داده شده به بابك زنجانی در سال ۹۲ توسط مدیرعامل وقت سازمان تامین اجتماعی، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان تشكل های كارگری و كارفرمایی، این رخداد را تبریك گفتند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، سازمان تامین اجتماعی بعد از تلاش های مستمر در زمینه بازپس گیری چك های تضمینی تحویل داده شده به بابك زنجانی برای انعقاد تفاهم نامه بین «هلدینگ سورینت قشم» به نمایندگی بابك زنجانی و این سازمان به ارزش ۴ میلیارد یورو، كه به علت انجام معامله زنجانی با شركت نفت، سرانجام این چك ها به شركت نفت تحویل داده شده بود، در ایام اخیر موفق به استرداد این چك ها شد.

علیرضا محجوب:
بابك زنجانی درصدد ثبت چك های تامین اجتماعی برای حفظ ارزش آنها بود

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی، بازپس گیری چك های سازمان از بابك زنجانی را یك موفقیت برای سازمان و همه كسانی دانست كه پی گیر پیشگیری از وقوع حركات مغایر با مصالح سازمان تامین اجتماعی و مصالح كارگران هستند.
علیرضا محجوب با تاكید براینكه معاونت حقوقی سازمان تامین اجتماعی اقدام مناسب و قابل قبولی را انجام داده است، اظهار نمود: باید از این حیث، از تمام افرادی كه پی گیر این مورد بودند، تشكر كرد.
وی ادامه داد: هرچند هیات تحقیق و تفحص در آن زمان این مسئله را كه چك ها فاقد اعتبار است و معامله ای هم صورت نگرفته است، مطرح نمود، اما بابك زنجانی درصدد بود تا چك ها را با استفاده از یكی از شركت های بیمه تجاری به ثبت برساند تا به شكلی بتواند حفظ ارزش كند. اما خوشبختانه با پی گیری های سازمان این مبادرت به نتیجه نرسید تا اینكه در ایام اخیر آگاه شدیم كه حسب حكم مرجع قضایی، چك ها به سازمان عودت داده شده است.
دبیركل خانه كارگر، خاطرنشان كرد: این رویداد یك موفقیت برای همه كسانی است كه پی گیر دفاع از مصالح سازمان تامین اجتماعی و مصالح كارگران هستند.

رئیس كانون عالی كارگران بازنشسته تامین اجتماعی:
بنا بود ۱۳۷ شركت سازمان تامین اجتماعی به زنجانی واگذار شود

رئیس كانون عالی كارگران بازنشسته تامین اجتماعی، با بیان اینكه، دارایی ها و ذخایر سازمان تامین اجتماعی حق الناس و بین نسلی است كه به صورت امانت در دست سازمان قرار دارد، خاطرنشان كرد: بازپس گیری چك های تحویل داده شده به بابك زنجانی اتفاق خیلی خوب و خبر خوشی است كه رخ داده است و بعنوان نماینده كارگران بازنشسته از تمامی افرادی كه این كار را به سرانجام رسانده اند، تشكر می كنم.
علی اصغر بیات اضافه كرد: جریان واگذاری چك ها به بابك زنجانی در زمان مدیرعاملی مرتضوی رخ داد كه بنا بود ۱۳۷ شركت سازمان به وی واگذار شود و تعدادی چك بعنوان تضمین هم به وی داده شد كه سرانجام به علت خرید نفت توسط زنجانی از شركت نفت، این چك ها به دست شركت نفت افتاد.
وی اظهار نمود: این مسئله هم دغدغه و نگرانی مرحوم دكتر نوربخش، همكاران وی و هم دغدغه و نگرانی تشكل های بازنشستگی و كارگری سازمان را برانگیخت و الان كه این چك به سازمان پس داده شده است، از تمامی عواملی كه در این زمینه تلاش و كوشش كردند، از سوی خود و بعنوان نماینده جمعیت ۷ میلیون نفری بازنشستگان كارگر تشكر می كنم.
رئیس كانون عالی كارگران بازنشسته تامین اجتماعی، اظهار داشت: انتظار ما این است كه ان شاءالله با عنایت به مراقبت و حساسیت های بیشتر مسئولان سازمان، شاهد این گونه اتفاق ها نباشیم و انتظار داریم كه از این به بعد هم از اموال سازمان به خوبی حفظ و حراست شود. چونكه جزء جزء و ریال به ریال اموال سازمان حق الناس بوده و از عرق جبین كارگرانی مانند كارگران كوره پزخانه، معادن و سایر گروه ها به دست آمده است.
بیات با اشاره به تعداد ۳۳۰ كانون بازنشستگان استانی و شهرستانی، خاطرنشان كرد: نمایندگان این كانون ها مرتب با من تماس گرفته و درباره این موفقیت اظهار شادمانی می كنند و از من خواسته اند به شكلی این موفقیت را تقدیر كرده و اطلاع رسانی كنم.

رئیس هیأت مدیره كانون عالی انجمن های صنفی كارفرمایی ایران:
احیای حق سازمان را تبریك می گویم

رئیس هیأت مدیره كانون عالی انجمن های صنفی كارفرمایی ایران، موفقیت سازمان تامین اجتماعی را در دریافت چك های ضمانت تحویل شده به «شركت هلدینگ سورینت قشم» با مدیریت بابك زنجانی در فروش ۱۳۰ شركت این سازمان تبریك گفت.
محمد عطاردیان، همینطور از تلاش های معاونت حقوقی این سازمان در حذف یكی از موارد تحقیق و تفحص مجلس از این سازمان قدردانی كرد.

عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی:
شائبه معاملات سیاسی بین مدیریت وقت و بابك زنجانی وجود داشت
تفاوت قیمتی زمین های واگذار شده با ارزش واقعی آنها چند ده میلیارد تومان بود

عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی، عملكرد سازمان تامین اجتماعی را برای به ثمر رساندن پرونده چك های تحویل داده شده به بابك زنجانی، بسیار مناسب ارزیابی كرد و با عنایت به حجم بالای پرونده های مفتوحه در قوه قضائیه، پی گیری سازمان تامین اجتماعی را برای احقاق حق بیمه شدگان، اقدامی خردمندانه و حرفه ای دانست.
اكبر شوكت، با اشاره به انتصاب هیات امنای جدید سازمان تامین اجتماعی در سال ۹۲ از جانب دولت دكتر روحانی، اظهار نمود: اولین موضوعی كه در جلسه اول هیات امنای سازمان تامین اجتماعی عنوان شد، بحث گزارش تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تامین اجتماعی بود.
وی ادامه داد: این گزارش و گزارش هایی از این دست، حاوی نكات مهم و ارقام ریز و درشتی از معاملات سازمان تامین اجتماعی در دوره قبل بود كه نیاز به توضیح و بررسی داشت؛ اما اقدامی تا آن زمان انجام نشده بود.
عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی، اظهار داشت: در اولین جلسه هیات امنا، مدیرعامل سازمان و اعضای هیات مدیره این سازمان، لزوم پی گیری یكایك موارد مربوط به گزارش تحقیق و تفحص مجلس، عنوان شد. در این گزارش، به واگذاری های مختلفی اشاره شده بود كه با چندین برابر كمتر از قیمت واقعی و كارشناسی شده، انجام شده بود و زمین هایی وجود داشت كه تفاوت قیمت اصلی آن با قیمت واگذاری، به چند ده میلیارد تومان می رسید.
شوكت خاطرنشان كرد: یكی از مباحث این تحقیق و تفحص كه سروصدای زیادی تولید كرد، شائبه معامله بین مدیریت وقت و بابك زنجانی بود كه ریشه های سیاسی داشت. در آن زمان هرچند پولی برای این معامله از سازمان خارج نشد، اما چك ها توسط زنجانی ظهرنویسی و به وزارت نفت در ازای خرید نفت، تحویل داده شده بود و احتمال داشت كه در آینده، این وزارتخانه مبالغ چك را از سازمان دریافت كند.
وی ادامه داد: در بحث چك ها، نكته عجیب این بود كه سازمان به جای دریافت چك از بابك زنجانی برای معامله شركت ها، چك تضمینی در خصوص فروش حتمی این شركت ها در اختیار وی گذاشته بود و به بابك زنجانی تعهد داده بود كه شركت های سازمان به وی فروخته می گردد.
عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی، پی گیری سازمان تامین اجتماعی و عملكرد معاونت حقوقی این سازمان را در سه چهار سال اخیر و به ثمر رسیدن پرونده بابك زنجانی به نفع سازمان را بسیار مناسب دانست و اظهار داشت: با عنایت به حجم بالای پرونده های قضایی در قوه قضائیه و روند كند رسیدگی به پرونده ها، سازمان تامین اجتماعی بخصوص معاونت حقوقی این سازمان و هم پی گیری های مرحوم تاج الدین، عملكرد بسیار خوبی در احقاق حق بیمه شدگان و بازنشستگان داشته است.
شوكت اظهار نمود: از این منظر، می توان اظهار داشت كه معاونت حقوقی سازمان در مقایسه با واحدهای مشابه سایر نهادها و سازمان های دولتی و غیردولتی موفق عمل كرده است. همینطور بررسی گزارش تحقیق و تفحص مجلس، نشان داده است كه رسیدگی به پرونده های سازمان به صورت مناسب انجام شده و بخصوص آن دسته از معاملات دانه درشت سازمان كه در شرایط خاص شكل گرفته، رسیدگی مناسبی شده است.

دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران ایران:
چك ها هرچند تبدیل به پول نشد؛ اما این اوراق بهادار می توانست برای سازمان تولید خسارت كند

دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران ایران، بازپس گیری چك های تضمینی تحویل داده شده به بابك زنجانی را از جانب سازمان یك موفقیت بزرگ برای كارگران، بازنشسته ها و ذی نفعان سازمان دانست و آنرا به مثابه احیای حقوق از دست رفته سازمان توصیف كرد و به نمایندگی از تشكل های كارگران، تشكر خویش را برای این موفقیت سازمان اعلام نمود.
هادی ابوی، با اشاره به اینكه ۳۰ درصد از حقوق كارگران در سازمان تامین اجتماعی سرمایه گذاری می شود، خاطرنشان كرد: همواره نسبت به حقوق سازمان و منافع بین نسلی حساس بوده و مطالبات سازمان را پی گیری می نماییم.
وی ادامه داد: این بازپس گیری چك های سازمان را به صورت قطع و یقین به نفع كارگران می دانیم و مجموعه نمایندگان كارگران هم از حقوق سازمان دفاع تمام قد می كنند.
دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران ایران اظهار نمود: زحمات زنده یاد دكتر نوربخش، مدیرعامل فقید سازمان تامین اجتماعی و هم مرحوم تاج الدین، معاون فقید حقوقی و مجلس این سازمان هم بطور قطع در این موفقیت دخیل بوده است. همینطور محمدحسن زدا، سرپرست سازمان تامین اجتماعی پی گیری این حق سازمان را به آخر رساند و موفق به بازپس گیری چك ها شدند.
ابوی، اظهار داشت: چك های مزبور، هرچند تبدیل به پول نشده بود؛ اما این اوراق بهادار می توانست برای سازمان تولید خسارت كرده و به صورت حتم در آینده سازمان را گرفتار مشكلاتی كند. بخصوص اینكه در جریان تحقیقات متوجه شدیم كه این چك ها به صورت ضمانت به مراكز دیگر واگذار شده است و اگر بازپس گیری آن پی گیری نمی شد، لطمات جبران ناپذیری را برای سازمان تولید می كرد. از این رو از تمامی افراد و عواملی كه برای عودت چك های سازمان تلاش كردند، تشكر و قدردانی می نماییم.
وی ادامه داد: حالا كه تك تك پرونده های سازمان به نتیجه می رسد، نشان داده است كه دوره سخت و نامناسبی در سازمان طی شده است كه نتیجه آن تشكیل چنین پرونده هایی است و در آن زمان، اعتراض خیلی از فعالان كارگری كه با فریاد اعلام می كردند در بدنه سازمان فسادهایی رخ می دهد، نادیده گرفته می شد.

رئیس اتحادیه پیشكسوتان جامعه كارگری:
سازمان تامین اجتماعی هیچ تعهدی به شركت نفت ندارد

رئیس اتحادیه پیشكسوتان جامعه كارگری، موفقیت بازپس گیری چك های سازمان تحویل داده شده به بابك زنجانی را یك توفیق بزرگ بیان كرد و ضمن تشكر از زحمات یكایك افرادی كه در این راستا كوشیده اند، این موفقیت را نتیجه پی گیری و ممارست مدیرعامل فقید سازمان تامین اجتماعی، مرحوم دكتر نوربخش كه از بدنه سازمان تامین اجتماعی انتخاب شده بود، دانست.
حسن صادقی اضافه كرد: دكتر نوربخش، با پایمردی، صلابت و اعتقاد راسخی كه به حفظ منافع سازمان تامین اجتماعی داشت، پی گیر این مورد بود كه حالا به بار نشسته است و امروز شاهد می باشیم چك هایی كه مدیرعامل وقت سازمان برای مطالبات غیرواقعی بابك زنجانی صادر كرده بود، برگشت داده شده و از این رو سازمان هیچ تعهدی در این زمینه نداشته و پرونده مختومه شده است.
وی پی گیری عودت چك های سازمان از بابك زنجانی را نتیجه پی گیری فراوان مسئولان سازمان ا زجمله معاونت حقوقی سازمان دانست و اظهار داشت: تاكید می كنم، این مسئله محقق نمی شد، الا با تلاش های مدیرعامل فقید سازمان. این مسئله نشان داده است كه یك مدیرعامل از درون سازمان چگونه می تواند مو به مو منافع تامین اجتماعی را رصد كند و نگذارد منافع سازمان گرفتار خدشه شود.
معاون دبیركل خانه كارگر، خاطرنشان كرد: امروز مشخص شده است كه سازمان تامین اجتماعی هیچ تعهدی به شركت نفت ندارد و شركت نفت نمی تواند مطالباتی از تامین اجتماعی در ازای چك ها داشته باشد و ما این موفقیت را به سرپرست سازمان و معاونت حقوقی تبریك می گوییم و تبریك توام با درود را بر ارواح دكتر نوربخش و تاج الدین خواهانیم و امیدواریم خداوند حسنات این ثواب را بر روح ایشان نازل كند.

پیشنیه این رخداد

در زمان ریاست سازمان تامین اجتماعی در دولت دهم متعاقب انعقاد تفاهم نامه بین «شركت هلدینگ سورینت قشم» متعلق به بابك زنجانی و سازمان تامین اجتماعی به ارزش ۴ میلیارد یورو، در اثر اقدامات مجرمانه بابك زنجانی و شركای وی، پنج فقره چك مجموعا به مبلغ ۴۴۴ میلیارد و ۵۲۴ میلیون و ۴۵۴ هزار و ۵۰۰ ین، با معادل ریالی مجموعا بیشتر از ۱۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در وجه شركت هلدینگ سورینت قشم صادر شده بود.
بابك زنجانی ۴ فقره از چك های اصداری سازمان را در قبال دیون خود به مجموعه نفت، با استفاده از ظهرنویسی منتقل كرد و مجموعه نفت در صدد وصول چك های صادر شده بود كه در صورت عدم پی گیری حقوقی این مهم، سازمان تامین اجتماعی متحمل خسارات مالی هنگفتی می شد.
بعد از روی كار آمدن دولت یازدهم و آغاز ریاست سازمان تامین اجتماعی به مدیرعاملی زنده یاد، سیدتقی نوربخش، دفتر امور حقوقی و دعاوی این سازمان پی گیری حقوقی این تخلف مالی را در دستور كار خویش قرار داد و شكایت خویش را با عناوین كلاه برداری كلان و گسترده، خیانت در امانت، جعل، استفاده از سند مجعول و سایر عناوین مجرمانه جهت جلوگیری احتمالی از عرضه چك ها به بانك، از طرق قانونی نسبت به انسداد حسابی كه چك های از آن صادر شده بود، پی گیری كرد.
طرح دعوا و شكایت حقوقی این مورد از دو منظر برای سازمان تامین اجتماعی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است؛ یكی اینكه تفاهم نامه منعقده با آقای بابك زنجانی، یكی از بندهای حسابرسی سازمان و یكی از موضوعات مطروحه در گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی است كه با مختومه شدن پرونده، یكی از بندهای حسابرسی سازمان هم حذف می گردد.
دیگر اینكه دعوای استرداد در آن مقطع در شمار دعاوی مالی قلمداد می شد و سازمان مجبور بود برای طرح دادخواست مربوطه هزینه دادرسی بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت كند؛ توضیح اینكه در دادنامه اصلی كه از جانب شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب صادر شد، دادگاه به مبحث استرداد چك های سازمان اشاره نكرده بود كه با تلاش های اداره كل حقوقی سازمان، استرداد ۵ فقره چك مبحث تفاهم نامه هم در رای اصلاحی صادره قید شد و سازمان تامین اجتماعی ضمن رای كیفری موفق به استرداد چك ها هم شد؛ در غیر این صورت سازمان در آن مقطع ناگزیر از طرح دعوای حقوقی استرداد چك ها بود.
حضور نمایندگان حقوقی سازمان در بیشتر از ۴۰ جلسه دادرسی رسیدگی این پرونده تا به نتیجه رسیدن و ختم پرونده را می توان نشان از اهمیت این مهم، مسئولیت پذیری و پاسخ گو بودن مسئولان سازمان تامین اجتماعی و مهم تراز آن حاكمیت سیاست شفافیت سازمانی در دوره ریاست جدید سازمان قلمداد كرد كه در صورت رای موافق و دست نیافتن به این پیروزی در دادگاه، بطور قطع سازمان متحمل خسارت مالی زیان باری می شد.
خوشبختانه با قطعیت آرای صادره از جانب دادگاه و تحویل ۵ چك مدنظر به اداره كل امور مالی سازمان تامین اجتماعی در تاریخ سوم دی ماه ۱۳۹۷ پرونده شركت سورینت قشم و آقای بابك زنجانی به صورت كلی مختومه شد و با صدور رای محكومیت وی از جانب دادگاه، دیگر ادعای وی نسبت به شركت های مبحث تفاهم نامه قابلیت استماع نخواهد داشت.
1397/10/16
14:14:07
5.0 / 5
4711
تگهای خبر: بازنشستگی , بیمه , جامعه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان