آماری از مددجویان بازمانده از تحصیل كمیته امداد، دختران سیستان و بلوچستانی درصدر بازماندگان

آماری از مددجویان بازمانده از تحصیل كمیته امداد، دختران سیستان و بلوچستانی درصدر بازماندگان جوان بین: معاون حمایت و سلامت كمیته امداد با اشاره به اینكه برمبنای آخرین آمار ستاندن شده از وزارت رفاه تعداد افراد بازمانده از تحصیل تحت حمایت كمیته امداد ۲۶۱۵ نفر در سال تحصیلی جاری بوده است، اظهار داشت: بخش عمده بازماندگان از تحصیل در دو استان سیستان و بلوچستان و گلستان هستند.


فاطمه رهبر در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به مهم ترین دلایل بازماندگی از تحصیل كودكان اضافه كرد: در واكاوی این مسئله مهم اجتماعی و فرهنگی، دلایل مختلفی از قبیل مشكلات اقتصادی، فقدان آگاهی والدین، بی توجهی و نادرست دانستن تحصیل دختران به سبب فقر فرهنگی، مشكلات جسمی و ذهنی كودكان، بیكاری والدین، مهاجرت و باز عدم دسترسی به مراكز آموزشی را می توان برشمرد.
رهبر با اشاره به اینكه كودكان بازمانده از تحصیل به دو دسته تقسیم می شوند، اظهار نمود: این افراد شامل كودكانی كه از ابتدا به مدرسه نرفتند و كودكانی كه قبلا در مدرسه بودند اما به سبب مشكلات یاد شده ترك تحصیل كردند، هستند. با وجود حساسیت های بالای سوژه بازمانده از تحصیل و پیگیری مبادی بی سوادی برای شناسایی و جذب این كودكان، همچنان سوژه كودكان بازمانده از تحصیل یك معضل جدی در جامعه است و هنوز حتی آمار دقیقی از تعداد كودكان وجود ندارد و یا حتی نشانی آنها معین نمی باشد.
به قول معاون حمایت و سلامت كمیته امداد برمبنای آخرین گزارش نمایش شده از طرف وزارت آموزش و پرورش 142 هزار كودك بازمانده از تحصیل در كشور وجود دارد كه بیشترین بازماندگان از تحصیل را دختران سیستان و بلوچستان می سازند، چراكه محرومیت هایی همچون دوری از فضای مدرسه، صعب العبور بودن مسیر بعضی از روستاها، ازدواج های زودرس به سبب فقر مسائل فرهنگی سبب شده تا این استان در میان 31 استان كشور بیش ترین بازماندگی از تحصیل را به خود اختصاص دهد.

روش های شناسایی كودكان بازمانده از تحصیل رهبر با اشاره به اینكه در كمیته امداد امام خمینی، مسئولیت اصلی كار خانواده ها بر عهده مددكار خانواده ها است، اشاره كرد: در حقیقت مددكار به لحاظ حضور مستقیم با خانواده در جریان ریز مشكلات و نیازهای خانواده قرار می گیرد، بدین سبب شناسایی كودكان بازمانده از تحصیل یكی از وظایف مددكاران اجتماعی است.
وی با اشاره به اینكه بخش دیگری از شناسایی كودكان بازمانده از تحصیل كمیته امداد در تعامل با موسسات ذیربط صورت می گیرد، توضیح داد: بعنوان مثال تعامل با وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در سال ۹۵ موجب شد تا با استفاده از سامانه سایت مشق، ۲۵ هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل در مقطع ابتدایی با همكاری سازمان بهزیستی و كمیته امداد امام خمینی شناسایی شوند.
معاون حمایت و سلامت كمیته امداد با اشاره به اینكه كه از این تعداد كودك شناسایی شده ۵ هزار نفر از آنها متعلق به كمیته امداد بودند، اظهار داشت: نمایش خدمات مشاوره های تحصیلی جهت بازگشت آنها به محیط آموزشی و نمایش آموزش های فنی و حرفه ای بخشی از اقدامات كمیته امداد بوده است. نمایش خدمات تحصیلی در صورت بازگشت به محیط مدرسه، شامل تامین نیاز پوشاك، لوازم التحریر، تامین هزینه ایاب و ذهاب، تقویت بنیه تحصیلی و راه یابی به مراكز كنكور، تامین هزینه خوابگاه با سرانه ۱۲۰ هزار تومان برای مناطق عادی و 150 هزار تومان برای مناطق محروم از دیگر اقدامات كمیته امداد است.
رهبر با اشاره به انعقاد تفاهمنامه با برخی موسسات آموزشی دو استان سیستان و بلوچستان و گلستان با هدف نمایش برنامه های راهبردی در تحصیل با هدف ارتقاء سطح علمی دانش آموزان و بازگشت افراد بازمانده از تحصیل افزود: طبق گزارش ها بیشتر بازماندگان از تحصیل در این استان ها سكونت داشتند. همین طور از ظرفیت خیرین و حامیان مدرسه ساز مشاركت های مردمی در استان ها مناطق محرم باز استفاده شده است.

وی اضافه كرد: آخرین آمار ستاندن شده از وزارت رفاه تعداد افراد بازمانده از تحصیل تحت حمایت كمیته امداد ۲۶۱۵ نفر در سال تحصیلی ۹۶- ۹۷ است با توجه به اجرای تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۷ كشور در چند ماه اخیر حدود ۶۲۰ هزار خانواده نیازمند جدید تحت حمایت این نهاد قرار گرفتند و همین سوژه سبب تغییرات قابل توجهی در آمارها شده است.1397/10/19
14:23:57
5.0 / 5
4599
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان