چرا ازدواج كودكان در بعضی مناطق ایران مرسوم است؟

چرا ازدواج كودكان در بعضی مناطق ایران مرسوم است؟ به گزارش جوان بین یك كارشناس صدمه های اجتماعی اظهار داشت: وجود برخی خلاء ها و استثناها، بازدارندگی قوانین در حوزه ازدواج های زودهنگام را كاهش داده است.


احد مهرمند در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به وجود خلاء های قانونی و نبود قوانین متقن و بازدارنده در مورد كاهش پدیده كودك همسری خاطرنشان كرد: قوانین فعلی به تنهایی بازدارنده نمی باشد چراكه الان استثناهای بسیاری در محدوده قانون وجود دارد و اگر فردی به سن قانونی نرسیده باشد با اذن مراجع قضایی و مجوز پزشكی قانونی، ازدواج می تواند صورت گیرد كه عملا چنین مواردی تاثیرگذاری قوانین را كاهش داده است.
مهرمند با تاكید بر ضرورت تصویب قانون های بازدارنده در مورد پدیده كودك همسری خاطرنشان كرد: طرح هایی نظیر طرح كودك همسری كه توسط فراكسیون امور زنان عنوان شد می تواند با جامع نگری و لحاظ شرایط كنونی جامعه، در كاهش ازدواج های زود هنگام تاثیر بسزایی داشته باشند.
وی ادامه داد: عرضه آموزش های لازم در سطح خانواده ها و آگاه سازی آنان از صدمه های فردی و اجتماعی ناشی از ازدواج های زود هنگام در كاهش پدیده كودك همسری به مراتب نقش موثرتری از وضع قوانین دارند و جای خالی عرضه آموزش های كاربردی در سطح جامعه و خانواده ها بخصوص در مناطق كم برخوردار كه برپایه برخی سنت های غلط گذشتگان خود مبادرت به ازدواج فرزندان خود در سنین پایین می كنند كاملا احساس می گردد.
این كارشناس صدمه های اجتماعی با تاكید بر اینكه شرایط سنی عامل اصلی در ازدواج نیست، خاطرنشان كرد: رسیدن به بلوغ های 5 گانه جسمی، عقلی، اجتماعی و اقتصادی، اخلاقی و بلوغ روانی و عاطفی اصلی ترین معیار در تشخیص سن مناسب برای ازدواج است كه بر مبنای شرایط و محیط زندگی هر جامعه و خانواده ای متفاوت می باشد.
وی تصریح كرد: هم اكنون در شرایط كنونی جامعه ما، به صورت متوسط دختران در سنین 20 تا 25 سال و پسران در سنین 24 تا 28 سال به تمامی بلوغ های 5 گانه جسمی، عقلی، اجتماعی، روانی و اخلاقی می رسند و می توانند با تصمیم های عقلانی، تامین نیازهای اقتصادی و اجتماعی خانواده، تفاهم اخلاقی و درك متقابل و هم توان تشخیص مصالح فردی، اجتماعی و خانوادگی تضمین كننده یك زندگی موفق باشند.
این مدرس دانشگاه آزاد ارومیه با اشاره به اینكه ازدواج زود هنگام و كمتر از سن قانونی و شرعی كه فرد به پختگی و ثبات شخصیتی نرسیده باشد تبعات زیان باری در فرد و جامعه خواهد داشت، خاطرنشان كرد: شیوع طلاق های عاطفی، افزایش بزهكاری های اجتماعی عدم بهره مندی از تحصیلات عالی بروز صدمه های شخصیتی و جسمی در طرفین همچون عواقب ازدواج های زود هنگامی است چونكه طرفین در آن به لحاظ حقوقی و روانشناختی به بلوغ لازم نرسیده اند.
وی، اجبار خانواده ها و اسرار طرفین را مهم ترین عوامل رخ دادن ازدواج های هیجانی و در سنین پایین برشمرد و اضافه كرد: آشنایی نداشتن و آموزش ناكافی خانواده ها در زمینه ازدواج و تصمیم گیری بر مبنای برخی سنت های غلط گذشته موجبات رواج پدیده كودك همسری در جامعه را فراهم ساخته است.1397/10/22
15:29:05
5.0 / 5
4429
تگهای خبر: آموزش , ازدواج , اقتصاد , بلوغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان