پیاده روی ابتكار در روز ملی هوای پاك

پیاده روی ابتكار در روز ملی هوای پاك جوان بین: معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در روز ˮملی هوای پاكˮ اظهار داشت: آلودگی هوا یكی از بحران های شهرهای بزرگ و صنعتی است و این مورد تنها مربوط به ایران نیست.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، معصومه ابتكار كه سه دوره ریاست سازمان حفاظت محیط زیست را برعهده داشته است، بعدازظهر امروز به مناسبت روز ملی هوای پاك از ساختمان معاونت امور زنان به سمت نهاد ریاست جمهوری پیاده روی كرد.
ابتكار مسافتی از خیابان استاد نجات اللهی تا میدان ولیعصر(عج) پیاده روی كرد و از آنجا با بی آرتی به محل نهاد دولت رفت.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در این مسیر با خبرنگار ایسنا در جهت روز ملی هوای پاك گفتگو كرد.
وی در این باره اظهار داشت: روز هوای پاك همچون نفس كشیدن اهمیت دارد. ما ۱۶ كیلو در شبانه روز هوا تنفس می نماییم این درحالیست كه از غذا و آب كمتر استفاده می نماییم، ازاین رو هوا برای سلامتی بسیار مهم می باشد. آلودگی هوا یكی از بحران های شهرهای بزرگ و صنعتی است و این مورد تنها مربوط به ایران نیست، بنابراین مسئله مهمی كه وجود دارد این است كه اقشار جامعه آگاه باشند.
وی با اشاره به اینكه همه باید بدانند وجود هوای پاك با سلامتی آنها در ارتباط می باشد، اظهار داشت: علاوه بر قوانین، مردم هم باید برای داشتن هوای پاك تلاش كنند. با تلاش خوبی كه در دولت یازدهم و قبل از آن داشتیم هم اكنون قانون پیشرفته هوای پاك را داریم.
ابتكار با اشاره به اینكه نخستین برنامه كاهش آلودگی هوا در سال ۷۹ به تصویب رسید، اضافه كرد: برای هشت كلان شهر این برنامه نوشته شد و روز هوای پاك بعنوان روزی برای آگاهی و فرهنگ سازی و جلب مشاركت مردم با پیشنهاد تشكل ها و ان جی اوها تعیین شد.
به قول وی، تشكل ها از سالها قبل برای روز هوای پاك فعالیتها و پیشنهادات كلی داشتند و ما به صورت مشخص یك روز از آلوده ترین روز سال را بعنوان روز ملی هوای پاك انتخاب كردیم.

ابتكار در پاسخ به این سوال كه حضور نمادین مسئولان برای تبلیغ هوای پاك چقدر در آگاه سازی جامعه موثر است؟ اظهار داشت: مسئولان تلاش دارند به صورت نمادین از حمل و نقل عمومی استفاده كنند تا هم اهمیت استفاده از حمل و عمومی را ترویج و هم بتوانند استفاده از حمل و نقل عمومی را بعنوان سبك زندگی خوب معرفی كنند.
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، حضور ابتكار در ایستگاه بی آرتی با استقبال گرمی از جانب مردم همراه بود.

به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، به منظور جلب توجه مردم به موضوعات مربوط به حفظ محیط زیست و تامین زندگی سالم در جهت نیل به اهداف توسعه پایدار روزهای نمادینی خاصی در رابطه با حفظ محیط زیست مانند روز جهانی محیط زیست، روز زمین پاك، روز هوای پاك و... تعین می گردد.
روز هوای پاك در دنیا تحت عناوین مختلف همچون روز بدون خودرو، روز بدون دود و... در كشورهای مختلف نام گذاری شده و اقدامات خاصی در این روز جهت تنویر افكار عمومی صورت گرفته است.
در سال ۱۳۷۴ بحران آلودگی هوا در تهران و شش شهر آلوده شامل تبریز، مشهد، اراك، اصفهان، شیراز و اهواز سبب شد تا متخصصان و سازمانهای مردم نهاد این مورد را مورد تاكید قرار داده وخواهان اقدامات لازم همچون جلب توجه مردم و اعلام روزی برای اطلاع رسانی در جهت مقابله با آلودگی هوا و هماهنگی بین بخشی شدند.
با روی كار آمدن دولت هفتم طرح جامع كاهش آلودگی هوا در سازمان حفاظت محیط زیست مطرح و كمیته اجرای كاهش آلودگی هوا در آن سازمان با حضور نمایندگان همه دستگاه های مرتبط تشكیل شد كه به حدود دو سال روی این طرح كار جدی شد و سرانجام در اردبیهشت سال ۷۹ طرح جامع كاهش هوای آلوده تهران با هفت محور به تصویب هئیت دولت رسید. كه یكی از محورهای آن به اطلاع رسانی عمومی و جلب مشاركت مردم با عنوان اعلام روز هوای پاك اختصاص داشت.
محورهای هفت گانه برنامه مشتمل بر رسیدگی به وضعیت و استاندارد سازی خودروهای نو، خودروهای مستعمل، حمل ونقل عمومی، سوخت، معاینه فنی، مدیریت ترافیك و آموزش همگانی بود. لازم به ذكر است كه این مصوبه در دولت هشتم ابعاد گسترده تری داشت و شامل هشت كلان شهر شد. در اجرای این مصوبه در سال ۱۳۸۲ سرب برای همیشه از بنزین كشور حذف شد و اقدامات پایه ای دیگری مانند استانداردسازی خودروها و اعمال استاندارهای سوخت محقق شد.
باآنكه در دولتهای نهم و دهم این مصوبه به لحاظ عملیاتی حدودا متوقف گردید، باردیگر از سال ۱۳۹۲ با تشكیل كمیته اجرای كاهش آلودگی هوا مورد پیگیری قرار گرفت و از نخستین نتایج آن حذف بنزین پتروشیمی سرطان زا از هوای شهرهای كشور بود.

دبیرخبر: سولماز خوان


1397/10/30
13:20:51
5.0 / 5
4471
تگهای خبر: آموزش , بحران , جامعه , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان