نتایج بررسی های دانشگاهی نشان داد

مضرات تماشای صفحه های نمایش برای كودكان

مضرات تماشای صفحه های نمایش برای كودكان جوان بین: نتایج یك مطالعه نشان داد كه فعالیت هایی مثل تماشای تلویزیون، انجام بازی های ویدئویی، استفاده از كامپیوتر، لب تاپ و تبلت موجب كم شدن خواب و چاقی كودكان زیر پنج سال می شود.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، امروزه به سبب پیشرفت های تكنولوژی، دسترسی كودكان، خردسالان و حتی نوزادان به رسانه های تصویری مثل تلویزیون، تلفن همراه، تبلت و... افزایش یافته است و بر خلاف سفارش های كارشناسان، كودكان ساعات زیادی را به استفاده از این وسایل اختصاص می دهند.

تحقیقات گسترده تایید نموده اند كه خواب برای بهبود عملكرد شناختی، فرآیندهای فیزیولوژیكی بدن، تنظیم احساسات و كیفیت زندگی، حیاتی می باشد. كم شدن میزان خواب سلامت جسمی و بازده آموزشی افراد را می كاهد.

همچنین مطالعات نشان داده كه چاقی و اضافه وزن در كودكان كشورهای در حال توسعه، به سرعت در حال رشد است. به صورت خاص در سه دهه گذشته، شیوع چاقی در كودكان ایرانی بیشتر از دو برابر شده است. چاقی و اضافه وزن در كودكی تاثیر قابل توجهی بر سلامت فیزیكی و فیزیولوژیكی كودكان دارد.

تاثیرات منفی تماشای صفحه های نمایش هنوز به صورت كامل مشخص نشده است. بنا بر این دكتر حسین سورتیجی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران و همكارانش، به بررسی ارتباط بین میزان تماشای صفحه های نمایش و شاخص توده ی بدنی (BMI) و طول خواب كودكان زیر پنج سال پرداختند.

پژوهشگران برای انجام این مطالعه، از بین همه ی كودكان زیر پنج سال شهرها و روستاهای شهرستان تاكستان استان قزوین، ۳۲۲ كودك سالم را انتخاب نموده و مورد بررسی قرار دادند.

پژوهشگران فعالیت های ۲۴ ساعته این كودكان را در ضمن یك هفته از راه والدین شان جمع آوری كردند. نوع فعالیت كودكان، زمان شروع و اختتام فعالیت ها، زمان و مكان آنها و... مورد مطالعه قرار گرفتند.

در این مطالعات میانگین استفاده از صفحات نمایش (تماشای تلویزیون، بازی های ویدئویی، استفاده از كامپیوتر، لپتاپ و تبلت) و میزان خواب روزانه و شبانه كودكان اندازه گیری شد. همین طور قد و وزن آنها با استفاده از دستگاه های دقیق اندازه گیری و شاخص توده بدنی آنها محاسبه شد. چاقی یا اضافه وزن كودكان باز برمبنای نمودار رشد مشخص شد. سپس جمع آوری این اطلاعات، داده های بدست آمده با استفاده از روش های آماری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

یافته های این مطالعه تایید نمود كه مشاهده صفحه های نمایش، تاثیر قابل توجهی بر خواب و BMI كودكان زیر پنج سال دارد. به صورتی كه طول خواب این كودكان را كم می كند و موجب می شود میزان شاخص توده ی بدنی یا BMI آنها افزایش یابد. به بیان دیگر؛ مشاهده صفحه های نمایش سبب چاقی و اضافه وزن كودكان زیر پنج سال می شود.

نتایج این پژوهش در آخرین شماره نشریه ی علمی- پژوهشی Archive of neuroscience به انتشار رسیده است. این نشریه در سال ۲۰۱۲ توسط پروفسور مجید سمیعی به راه افتاده است.
1397/11/06
14:48:08
5.0 / 5
4878
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان