بهبود روابط تلخ میان زوجین

بهبود روابط تلخ میان زوجین به گزارش جوان بین شاید پذیرش این مساله كه برای تغییر زندگی و نوع روابط باید رفتار خودرا تغییر دهیم، كمی دشوار باشد اما واقعیت این است كه تنها در صورتی می توان شاهد بهبود روابط بود كه بپذیریم باید رفتار اشتباه خودرا اصلاح نماییم.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، گاهی در روابط خانوادگی و زناشویی بدون اینكه بدانیم چه نوع رفتاری از خود نشان می دهیم، روزهای زیادی را صرف رنجش از سوی مقابل خود می نماییم و به دنبال مقصر می گردیم و اصرار ما این است كه طرف مقابل باید خویش را تغییر دهد.
در مواردی هم سفارش هایی را می شنویم و با عنایت به اینكه خیلی از ما مدعی هستیم كه همه چیز را می دانیم، حاضر به كوشش برای تغییر رفتار خود نیستیم.
در سوی دیگر ماجرا افرادی از ما هم پیدا می شوند كه در مشكلات رفتاری با همسر خود سردرگم هستند و نمی دانند كه چگونه باید عمل كنند تا اوضاع رابطه شان سر و سامان بگیرد و شرایط مطابق میل آنها پیش برود.
امكان دارد هنوز در بعضی خانواده ها مشكلات ارتباطی زن و مرد با یكدیگر چندان آزاردهنده و ملموس نباشد اما می توان با آگاهی از سفارش هایی ساده كه شاید دانسته یا ندانسته نادیده گرفته می شود، از عمق یافتن و بیشتر شدن مشكلات جلوگیری كرد.
حتی خانواده ها و زنان و مردانی كه هم به مراحل سخت و طاقت فرسای زندگی خود رسیده اند و توان برقراری ارتباطی بدون تنش را ندارند، می توانند با به كارگیری برخی نكات و تغییر خود شاهد بهبود وضعیت زندگی باشند.
مؤسسه تحكیم بنیان خانواده «سایبان مهر» همدان در جهت آگاه سازی زوجین در مورد نوع ارتباط با یكدیگر، همایش «خانواده موفق» را با حضور شاهین فرهنگ روانشناس برجسته كشوری برگزار كرد كه در سومین دوره از این همایش، فرهنگ به سفارش هایی پرداخت كه می توان آنرا نسخه هایی برای شیرین شدن تلخی های روابط دانست.
با مواضع خود خداحافظی كنید
این مدرس دانشگاه در ابتدای سخنان خود با اشاره به اینكه برای رها شدن از شرایط سخت باید موضع خویش را رها نماییم، اظهار داشت: تنها با تغییر موضع می توانیم زندگی جدیدی را تجربه كنیم؛ هر دو طرف به این بیاندیشند كه چه كوتاهی هایی كرده كه باید جبران كنند.
فرهنگ افزود: این مورد را باید در نظر داشته باشیم كه وقتی تلاش می نماییم نیاز به صبر داریم تا نتیجه را ببینیم چراكه گاهی در یك قدمی درست شدن ماجرا از تلاش خود دست می كشیم.
وی نخستین سفارش خویش را به بانوان كرد و اظهار داشت: یكی از مواردی كه باید توجه ویژه ای به آن شود این است كه خانم ها با آقایان مثل مادران رفتار نكنند و همچون رفتاری كه با فرزندان انجام می دهند، با همسر خود انجام ندهند و بدانند كه نیاز نیست مواردی را كه بارها به كودكان خود سفارش می كنند به همسرشان هم بگویند.
فرهنگ یكی از نشانه های مادرانه رفتار كردن را نكوهش مردان دانست و اضافه كرد: در مواردی كه از مردان اشتباهی سر می زند به هیچ عنوان نباید همچون كودكان با آنها رفتار كرد و به علت رفتار اشتباهشان آنها را مورد نكوهش قرار داد چراكه نكوهش و سرزنش به تدریج سبب نافرمانی و گردن كشی می شود و تأثیری در تغییر مثبت شرایط و رفتار مرد ندارد.
مادر همسر خود نباشید
وی با تاكید براینكه زنان نباید كارهای شخصی مردان را برایشان انجام دهند، تصریح كرد: این نوع عملكرد باعث می شود هم مردان بی مسئولیت تر شوند و هم زنان پردردسرتر؛ حتی اگر مردان كارهای شخصی خویش را اشتباه انجام دهند، زنان تنها باید وظایف روزانه خویش را انجام دهند و دخالتی در امور شخصی مرد نداشته باشند و مادرانه در قبال همسر خود رفتار نكنند بلكه صبر كنند و اجازه دهند مردها خودشان متوجه اشتباهشان شوند.
این روانشناس تربیتی گوشزد كردن اشتباهات آقایان پیش دیگران را از نمودهای مادر بودن برای آنها عنوان نمود و اظهار داشت: همانطور كه همواره شاهد بوده ایم جلوی دیگران تربیت كردن كودكان نه تنها نتیجه ای ندارد بلكه بغض و كینه به همراه كودك باقی می گذارد تا در بزرگسالی جبران كند و این رفتار زنان با همسر خود هم همین نتیجه را به دنبال دارد و مشلكی را برطرف نمی كند ازاین رو زنان به هیچ عنوان نباید اشتباهات مردان را مقابل دیگران گوشزد كنند.
فرهنگ افزود: مقایسه منفی آقایان با دیگران از دیگر نشانه های رفتار مادرانه است و این نوع رفتار آثار روانی مخربی دارد چون این مقایسه باعث می شود فرد احساس بازنده بودن داشته باشد و این احساس به تخریب شخصیت او می انجامد؛ خانم ها تنها در صورتی همسر خویش را با دیگران مقایسه كنند كه مرد برنده این مقایسه باشد و خوبی هایش را به او بگویند.
وی با اشاره به اینكه دستور دادن هم نوعی مادرانه رفتار كردن است كه نتیجه عكس دارد و نافرمانی را به بار می آورد، خاطرنشان كرد: به جای دستور بهتر است با كلامی محبت آمیز، شوق انجام كار در مردان ایجاد شود چراكه در غیر این صورت مردان به هیچ عنوان زیر بار انجام كاری نمی روند و یا با بی میلی و كدورت انجام می دهند.
این مدرس دانشگاه تاكید كرد: یكی دیگر از نمودهای ظاهری مادر بودن برای مردان به رخ كشیدن ضعف های اوست چراكه به هیچ وجه نمی پذیرد؛ هیچگاه به یك مرد نباید گفت به مشاور رجوع كند چون به هیچ عنوان نخواهد پذیرفت و گفتن این مورد سبب عصیان می شود.
فرهنگ با اشاره به اینكه مردان دوست ندارند بپذیرند همسرشان مادر آنهاست، تصریح كرد: از طرفی دیگر امكان دارد مرد این نوع رفتار را بپذیرد اما هر روز كودك تر شود و زن مادرتر كه این مشكل ساز است و باید اجازه داد مردان احساس توانمندی كنند چون كه اگر این احساس را نداشته باشند فرو می ریزند و زن را هم با خود به سمت این فروریختن می برند.
وی ادامه داد: باید اجازه داد مردان مسئولیت پذیر باشند حتی اگر خرابكاری كند اما زنان چون پیش بینی می كنند مردان خرابكاری می كنند، تمام كارها را خودشان انجام می دهند و به تدریج مادرتر می شوند و سنگینی بارهایشان هم بیشتر می شود.
چرا زنان بیشتر از مردان بیمار می شوند؟
مدرس بین المللی روانشناسی در بخش دیگری از سخنان خود به مردان سفارش كرد كه درك و توجه به همسران خویش را جدی بگیرند چون زنان به واسطه لطافت روحی خود بسیار به درك و توجه نیاز دارند.
شاهین فرهنگ افزود: زنان از همان كودكی نیاز به توجه، دیده شدن و شنیده شدن دارند و هركاری می كنند كه به آنها توجه گردد و این نیاز در تمام سنین وجود دارد و نباید آنرا نادیده گرفت.
وی با اشاره به اینكه خانم ها نسبت به آقایان بیشتر بیمار می شوند، خاطرنشان كرد: این بیماری ها هم دلیل روانی و هم جسمانی دارد كه یكی از علل روانی كم توجهی مردان است به صورتی كه زنان به ظاهر خود رسیدگی می كنند و آراسته ظاهر می شوند اما مردان نمی بینند و این ندیدن سبب می شود گرفتار افسردگی شوند تا جایی كه كارشان به پزشك و مصرف دارو می رسد و در دوران بیماری چون مردان به درمان همسر خود توجه می كنند، زنان بیماری های دیگری را به خود جذب می كنند تا به آنها توجه شود؛ به شكلی می توان گفت وقتی افراد برای رفتار غلط امتیاز بگیرند این رفتار تشدید می شود ازاین رو بهتر است همواره به زنان توجه داشت تا بیماری زمینه جلب توجه نشود.
این روانشناس تربیتی تاكید كرد: مردان با همسر خود صمیمی شوند و از در برنامه ریزی های خود از آنها باید نظر بخواهند چراكه این رفتار از نشانه های توجه به آنهاست و واكنش مثبت زنان را به همراه دارد.
فرهنگ با اشاره به اینكه خانمها به توجه كلامی احتیاج دارند، اظهاركرد: بنابر كلام پیامبر اكرم (ص) كه «اگر مردی به زنش بگوید من تو را دوست دارم، این جمله هیچگاه از ذهن زن خارج نخواهد شد»، باید توجه كلامی به بانوان را جدی گرفت و علاوه بر گفتن جملات محبت آمیز، مردان باید توجه داشته باشند كه همسرشان به نام خود صدا بزنند چراكه در مواردی مردان با الفاظ و صفات نامناسب و یا حتی با نام فرزندان خود، همسرشان را صدا می زنند.
او همینطور خاطرنشان كرد: گاهی زنان به علت اختلالات هورمونی در طول ماه بی تاب تر و پرخاشگرتر می شود و روانشناسان ثابت كرده اند كه از هر ۲۸ خانم یك نفر در این مدت میل به خودكشی پیدا می كند ازاین رو در این دوران به توجه و محبت بیشتری نیاز دارند و مردان باید به این مورد توجه نمایند.
ورود به غار مردان ممنوع
این مدرس دانشگاه در ادامه سخنان خود با سفارش به زنان در خصوص اینكه باید «غار تنهایی» مردان را درك كنند، اظهار داشت: مردان وقتی به علت مشكلات اقتصادی و یا مواردی دیگر، تحت شرایط سخت قرار می گیرند به غار تنهایی خود فرو می روند و زنان در این حالت به هیچ عنوان نباید سراغ مردان بروند چون امكان دارد در این شرایط مردان رفتاری انجام دهند كه مشكل ساز و از لحاظ عاطفی جبران ناپذیر باشد.
وی ادامه داد: مردان برای تغییر حالت از شرایط منطقی به احساسی به ۲۵ دقیقه زمان نیاز دارند و زنان نباید وارد این غار تنهایی شوند تا مرد خود از این حالت بیرون برود.
فرهنگ با تاكید بر اینكه مردان باید بدانند حرف زدن تنها برای تبادل اطلاعات نیست، خاطرنشان كرد: صحبت كردن گاهی پلی است برای تبادل عشق و گاهی تنها نیاز است مردان با همسر خود احساسی حرف بزنند و باید بعضی مواقع فقط برای حرف زدن وقت بگذارند چراكه زنان به صحبت با همسر خود احتیاج دارند اما متأسفانه مردان به صورت معمول زمانی بزای حرف زدن نمی گذارند و اگر وقت بگذارند احساس می كنند فقط باید موضوعی را حل و فصل كنند در صورتیكه زنان دوست دارند مردان در مورد مسائل مختلف با آنها صحبت كنند و احساسات را در بین حرف های خود بگنجانند.
او همینطور تصریح كرد: مردان به این توجه نمایند كه خانم ها وقتی تند حرف می زنند منظورشان این نیست كه می خواهند جدا شوند بلكه می خواهند احساسات خویش را ابراز كنند و از این مورد خیلی می رنجند كه همسرشان به آنها بگوید عصبانی هستند.
این روانشناس بین المللی با اشاره به اینكه زنان وقتی ابراز عشق می كنند دوست ندارند بشنوند «منم همینطور»، تصریح كرد: مردان باید صریح و با كلام محبت آمیز مشخص به همسر خود مهر بورزند و به گفتن «منم همینطور» بسنده نكنند چراكه زنان شنیدن چنین سخنی را برنمی تابند و نشان از بی توجهی می دانند؛ از طرفی دیگر نیاز است وقتی مردان ابراز احساسات می كنند همسرشان از آنها تشكر كند تا ذوق و انگیزه برای تكرار آن ایجاد شود.
چرا مردان حوصله حرف زدن ندارند؟
وی افزود: گاهی نیاز است مردان جای خالی را در ارتباط كلامی پر كنند، هرچند مردان نتیجه مدار هستند و حوصله شنیدن صحبت ندارند چون زنان زیاد صحبت می كنند اما اگر زنان به همسر خود بگویند در مورد چه چیزی می خواهند صحبت كنند و چه مدتی طول می كشد، مردان پای حرف آنها خواهند نشست.
فرهنگ با تاكید بر اینكه هنگام سخن گفتن با مردان نباید شاخ و برگ زیادی به حرف ها داد، خاطرنشان كرد: زنان صحبت با همسر خویش را طولانی نكنند تا او حوصله شنیدن داشته باشد؛ وقتی مردان در مقابل حرف های زنان سكوت می كنند به دنبال پاسخی مناسب می گردند و اگر این سكوت ادامه پیدا می كند به این علت است كه پاسخ را پیدا نكرده اند، پس نباید مدام از آنها ایراد گرفته شود كه چرا جوابی نمی دهند.
وی با اشاره به اینكه زنان در سخن گفتن با مردان واكنش كلامی نشان دهند، اظهار داشت: نیاز است گاهی زنان هنگام صبحت مردان سر تكان دهند و حرف های آنها را تأیید كنند و حواس پرت نباشند چراكه مردان خلاف این عمل را بی توجهی به خود می دانند و امكان دارد كمتر تمایل به سخن گفتن با همسر خود داشته باشند.
این مدرس دانشگاه اضافه كرد: مردان منظور خویش را دقیق بیان كنند و در مورد كاری كه انجام می دهند؛ اطلاعات دقیق بدهند چراكه زنان ذهن خلاقی دارند و ضریب خلاقیت ذهنی آنها بیشتر و بالاتر از مردان است و چون خلاق هستند و ذهنشان مدام پرواز می كند همواره به دنبال این هستند كه جای خالی را پر كنند ازاین رو اگر مردان به همسر خود به صورت واضح بگویند چه اتفاقی در آن برهه افتاده است میزانی مشخص استرس وارد می كنند اما اگر به زنان نگویند زنان به علت خلاقیت ذهن خود داستان سازی می كنند و برای هر خیال پردازی استرسی جداگانه می گیرند، یعنی ۱۰ برابر میزان استرسی كه اگر واقعیت را بگویند به آنها وارد می شود و روح زن لطیف است و توان این میزان استرس را ندارد.
فرهنگ با اشاره به اینكه خانم ها آقایان را در موقعیت های مختلف مورد تشویق و تحسین قرار دهند، تصریح كرد: زنان وقتی مردها كاری كوچك انجام می دهند و یا به وظیفه خود عمل می كنند، تشكر نمی كنند اما باید بدانند كه برای كوچك ترین كار از مردان تشكر كنند چون این سپاسگزاری سبب می شود مرد برای انجام كارهای بعدی راغب شود.
مواظب گرگ ها باشید
وی به اهمیت تحسین مردان هم اشاره نمود و اظهار داشت: زنان اگر با نیت پاك و صادقانه همسر خویش را تحسین كنند، بدون شك در بهبود روابط عاشقانه زوجین جوابگو است اما اگر چنین نكنند گرگانی در جامعه هستند كه وظیفه تحسین و تشویق مردان را عهده دار می شوند و اگر چنین اتفاقی بیفتد، تقصیر اول از خانم است كه این جای خالی را پر نكرده است.
این روانشناس تربیتی با تاكید بر اینكه آقایان باید به جزئیات رفتاری خود توجه نمایند، تصریح كرد: مردان در تقویم خود تاریخ چك و جلسات خویش را ثبت می كنند تا از یادشان نرود و می توانند تاریخ تولد و سالگرد ازدواج خویش را هم به تقویم اضافه كنند چون در یاد داشتن این موضوعات برای زنان مهم می باشد و نیاز به توجه جدی مردان دارد.
او در آخر سفارش كرد كه خانم ها مردان را مورد تأیید قرار دهند و حتی اگر با سخن و یا عمل آنها مخالف بودند بلافاصله او را تكذیب نكنند و جبهه نگیرند چون مردان زیاد شعار می دهند اما نباید مقابل شعارهای آنها ایستاد و بهتر است اگر امكان تأیید وجود ندارد جریان بحث عوض شود چون مخالفت سریع باعث عصبانیت و واكنش منفی مرد خواهد شد؛ برای مثال مردی كه آماده اعدام بود از تجربه خود در این زمینه اظهار داشت كه همسرش بلافاصله بعد از حرف او، مخالفت خویش را اعلام نمود و مرد با عصبانیت و بدون هدف بطری آب معدنی را پرتاب كرد كه به علت برخورد به شقیقه، همسرش جان خویش را از دست داد و او محكوم به قتل شد. اگر نمی توانید تأیید كنید جریان را عوض كنید.
حالا این انتخاب ماست كه آیا می خواهیم با تغییر رفتارمان، شرایط زندگی را به سود خود تغییر دهیم و رابطه ای عاشقانه و مستحكم را تجربه نماییم یا اینكه سفارش هایی ساده كه شاید قبل از این هم شنیده باشیم، نادیده بگیریم و به تلخی ها ادامه دهیم؟ 

1397/11/28
17:03:48
5.0 / 5
4730
تگهای خبر: ازدواج , اقتصاد , پزشك , تربیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان