افزایش آگاهی های زنان از حقوق فردی و اجتماعی

افزایش آگاهی های زنان از حقوق فردی و اجتماعی جوان بین: مشاور وزیر كشور در امور زنان و خانواده به لزوم پیوستن شهرهای استان فارس به شبكه شهرهای خلاق جهان اشاره و اشاره كرد: تابحال اصفهان بعنوان شهر خلاق صنایع دستی جهان و رشت بعنوان شهر خلاق خوراكی جهان معرفی شده اند؛ شیراز شایسته كسب این جایگاه جهانی با عنوان شهر خلاق ادبی جهان است كه در نوبت جهانی شدن برای سال ۲۰۱۹ قرار دارد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، فریبا نظری پوركیایی در هفتمین جلسه كارگروه تخصصی بانوان و خانواده استانداری فارس بیان كرد: اگر زنان و مردان را دو كفه ترازو قرار دهیم، طی دو دهه اخیر توانسته ایم كفه آگاهی های جامعه زنان را از حقوق فردی و اجتماعی سنگین تر كنیم؛ بدین سبب توازن بین جامعه زنان و مردان از منظر آگاهی به هم خورده و سبب شكاف شده است.
وی با تصریح بر اینكه در یك دهه اخیر فارغ از اینكه چه دولتی برسر كار بوده، زمینه های آموزش و آگاهی بخشی به زنان شروع شده است، اضافه كرد: اما این آموزش ها به صورت یكسویه، تنها برای زنان نمایش شده و حوزه مردان و خانواده را در بر نگرفته است.
مشاور وزیر كشور در امور زنان و خانواده افزود: اگر به حضور زنان در جامعه به منزله سرمایه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی توجه می نماییم، خصوصاً دولت ها باید بپذیرند كه بیشتر از آنكه گفتمان رسمی جامعه این امكان را برای زنان به وجود آورده باشد، بانوان خود به میدان آمده اند.
نظری پوركیایی افزود: زنان این دستاورد را به واسطه شبكه هایی كه در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و توانمندسازی تشكیل داده اند، به دست آورده اند و حاصل تلاش فردی آنان خارج از گفتمان رسمی جامعه بوده است.
وی اظهار داشت: اگر ۲۴ ساعت در كل جهان رفتار مردان با جامعه زنان برعكس شود، خیلی از مردان حتی با بالاترین سطح هوش هیجانی برخی وضعیت ها را تاب نخواهند آورد.
مشاور وزیر كشور در امور زنان و خانواده با اشاره به فقدان دستور جلسات در ارتباط با حوزه زنان و خانواده در شورای برنامه ریزی استان ها اظهار داشت: در حال تنظیم نامه ای برای استانداران هستیم تا با رفع نواقص، مصوبات شورای برنامه ریزی و توسعه، پیوست زنان و خانواده را برای هر مصوبه دریافت نماییم.
نظری پوركیایی با اشاره به تاكیدات وزیر كشور در خصوص لزوم ایجاد شور و نشاط اجتماعی در جامعه عنوان كرد: با عنایت به نزدیكی به ایام نوروز و همین طور روز زن، باید زمینه اجرای برنامه های پر نشاط برای بانوان فراهم گردد و استان ها به این مساله توجهی ویژه داشته باشند.
مشاور وزیر كشور در امور زنان و خانواده همین طور بر لزوم حضور مدیران زن در شورای برنامه ریزی و توسعه استان ها و باز ستاد بحران اصرار كرد و اضافه كرد: امسال موفق شدیم مجوز حضور مدیران زن در این جلسات را از وزیر كشور ستاندن كنیم؛ گرچه هنوز مشكل عضویت قانونی حل نشده است و بزودی با همكاری دولت رفع خواهد شد.
نظری پوركیایی افزود: این حضور فعلا بدون حق رای است و در تلاش هستیم امكان عضویت دائم و باز حق رای را باز فراهم آوریم.
وی با اشاره به نتایج پژوهش های جهانی اظهار نمود: نخستین مشكل مدیران زن در سازمان ها بایكوت اطلاعاتی از جانب سازمان های مربوط است؛ از آنجائیكه زنان در اقلیت هستند، مدیران كه اكثراً مرد هستند، معمولا زنان مدیر را در جریان گردش اطلاعات قرار نمی دهند و از همین رو حضور آنان در این جلسات به صورت رسمی لازم است.
مشاور وزیر كشور در امور زنان و خانواده همین طور به یكی از راهكارهای پیش بینی شده به منظور پشتیبانی از تولیدات زنان خصوصاً زنان سرپرست خانوار اشاره نمود و توضیح داد: به تمام استانداران یا معاونان آنان و همین طور تمام دستگاه های اجرایی سطح استان ها ابلاغ گردیده است كه در مناسبت های مختلف كه بناست هدایایی غیر نقدی برای تكریم از گروه های مختلف همچون كارمندان، زنان، جانبازان، ایثارگران، نخبگان و ورزشكاران تهبه شود، اولویت با خرید از محصولات زنان سرپرست خانوار باشد كه افزون بر حمایت اقتصادی از این قشر جامعه حمایتگر و احیاكننده حوزه صنایع دستی و بومی هر استان خواهد بود.
نظری پوركیایی همین طور به كسب عنوان شهر دوستدار كودك توسط شهرستان اوز در سال ۱۳۸۹ اشاره نمود و اضافه كرد: كسب این عنوان توسط یكی از شهرستان های استان فارس بسیار شایان توجه است. اعطای عنوان شهر دوستدار كودك از طرف یونیسف پیگیری می شود و شیراز باز در این راه گام هایی مثبت و پرثمر برداشته است.
وی افزود: این اتفاق پاسخگوی یكی از دغدغه های اصلی ما یعنی ارتقای جایگاه زن است و برای مثال یكی از دستاوردهای آن تجهیز اتاق های مادر و كودك در مراكز پرتردد شهری همچون ایستگاه های مترو، اتوبوس، فروشگاه های بزرگ و پارك هاست تا زنان بتوانند در این مكان ها با آرامش حضور یابند.
مشاور وزیر كشور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینكه آموزه های دینی و باز فرهنگ دیرینه ایرانی، خود، زمینه دوستدار كودك بودن را فراهم نموده اند، اظهار داشت: پسندیده است قبل از آنكه یك شهر دوستدار كودك شود، خانواده دوستدار كودك باشد و همگان با محبت به كودكان و احترام به آنان و رعایت حقوقشان زمینه را برای شهری دوستدار كودك فراهم آورند.
نظری پوركیایی همین طور با اشاره به اینكه باید زنان موفق را قبل از آنكه دیر شود بعنوان الگوی مناسبی برای كودكان و نوجوانان معرفی نمود، اظهار داشت: زنان بسیار موفقی در جامعه فعالیت می نمایند كه از محروم ترین مناطق كشور به درجات عالی دست یافته اند.
1397/12/03
12:39:46
5.0 / 5
4436
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان