روابط موزاییكی خانواده ها علت مهم گرایش فرزندان به اعتیاد

روابط موزاییكی خانواده ها  علت مهم گرایش فرزندان به اعتیاد جوان بین: یك عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: امروزه با یك جور ˮروابط موزاییكیˮ در خانواده ها مواجه هستیم، اینكه افراد در خانواده كنار هم هستند اما از هم خبر ندارند. این امر، از مهم ترین علل گرایش فرزندان به اعتیاد به حساب می آید.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، امان الله قرایی مقدم اظهار داشت: یكی از مسائلی كه سبب گرایش جوانان به سمت مصرف مواد مخدر شده است، پدیده ناامیدی به آینده است. متأسفانه بعضی از جوانان نگاه سردرگمی به آینده دارند و چون از آن بیم دارند به دنبال راهی واهی برای رسیدن به آرامش می گردند.

وی افزود: عامل مؤثر بعدی در گرایش جوانان به مواد مخدر خانواده و فرهنگی است كه جوان در آن زندگی می كند. اگر پدر و مادر سیگار بكشند یا گرایش به مصرف مواد مخدر داشته باشند و یا برای فرزند خود بی حساب وكتاب خرج كنند خودبه خود موجبات انحراف را در او پدید می آورند، این عوامل می تواند در گرایش به مواد مؤثر باشند.

این جامعه شناس اضافه كرد: از عوامل مؤثر دیگر در كاهش سن اعتیاد، محل زندگی افراد و میزان آلودگی آن محیط به مواد مخدر است، همینطور گروه دوستان و همسالان بر مبنای تحقیقات جامعه شناسان نقش مهم و غیرقابل مقایسه ای با دیگر عوامل در این زمینه دارد.

قرایی مقدم خاطرنشان كرد: باید اعتراف نماییم نسل جدید تا حد زیادی متأثر از فضای رسانه ای بیگانه است. فضایی كه قصد تأثیرگذاری منفی بر حوزه های اجتماعی و فرهنگی كشور دارد. همینطور برخی موسیقی ها كه خالی از هر نوع معنویت است و گرایش های مادی گرایانه و پوچ گرایانه دارد در شكل گیری رویكرد جوانان به مواد مخدر مؤثر است.

ایشان در ادامه خواهان نظارت و كنترل بیشتر نوجوانان مقاطع تحصیلی دبیرستان و راهنمایی از جانب والدین شد و اظهار داشت: اولیای مدرسه بر رفتار دانش آموزان نظارت داشته باشند و آموزش های پیشگیرانه و آگاه سازی دانش آموزان را در این سنین جدی بگیرند.

این جامعه شناس یكی دیگر از عوامل گرایش به اعتیاد و دخانیات در سنین پایین را قبح زدایی استعمال برخی دخانیات عنوان نمود و افزود: متأسفانه قبح استعمال سیگار و قلیان در سنین نوجوانی و جوانی شكسته شده و همینطور در دسترس بودن دخانیات و ارزان بودن آنها سطح مصرف را بالا برده است.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، قرایی مقدم سفارش كرد: پدرها و مادرها باید به نوجوانان خود نزدیك شوند و با نظارت صحیح، رفتار آنان را از دور كنترل كنند. چونكه یكی از مكان هایی كه نخستین بار امكان دارد فرزندان مواد مخدر یا دخانیات را تجربه كنند، جشن ها و مهمانی های دوستانه است. خانواده ها باید مهارت های اجتماعی و زندگی همچون مهارت "نه گفتن" را به فرزندان بیاموزند تا فرزند در مواجه با این مواد بتواند تصمیم درست بگیرد.

وی اظهار نمود: روابط درون خانواده و میان افراد خانواده باید بسیار مورد توجه قرار گیرد، متأسفانه امروزه با یك جور "روابط موزاییكی" در خانواده ها مواجه هستیم به صورتی كه افراد در خانواده كنار هم هستند اما نسبت به هم بی احساس می باشند و از هم خبر ندارند. هر كسی به دنبال كار خود است و از دورهمی های سابق خبری نیست.

این استاد دانشگاه خاطرنشان كرد: روابط خانواده ها متزلزل است. در این خانواده ها مشكلات اعضای خانواده با كمك هم برطرف نمی گردد. اقتدار مشروع والدین از بین رفته و حرمت شكنی ها سبب شده حرف بزرگ ترها شنیده نشود. این خانواده ها نابسامان هستند و فرزندانشان مستعد گرایش به مواد مخدر هستند. همینطور خانواده های تك سرپرست و بی سرپرست هم باید در كنار همین خانواده ها مورد ارزیابی قرار گیرند.

قرایی مقدم در آخر بیان كرد: دستگاه ها و نهادهای اجتماعی و فرهنگی باید مبحث اوقات فراغت جوانان را جدی بگیرند و برای آن برنامه ریزی كنند و در جهت غنی سازی آن بكوشند. همینطور نهادهای مذهبی باید برای پررنگ شدن اعتقادات دینی نزد جوانان با استفاده از فرم های جدید تبلیغی تلاش كنند تا با پر كردن این اوقات و هدفمند كردن زندگی نوجوانان و جوانان آنان را از دام اعتیاد برهانند.
1397/12/07
19:31:34
5.0 / 5
5198
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان