دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر:

امریكا با اعمال تحریم ها ضد ایران مانع همكاری بین المللی در مبارزه با مواد مخدر شده است

امریكا با اعمال تحریم ها ضد ایران مانع همكاری بین المللی در مبارزه با مواد مخدر شده است جوان بین: دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در وین اظهار داشت: امریكا و برخی كشورهای مشخص با اعمال تحریم ها ضد ایران، مانع همكاری بین المللی در مبارزه با مواد مخدر و طرح های مشترك با دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل شده اند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، دكتر اسكندر مؤمنی امروز در نشست وزرا شصت و دومین اجلاس كمیسیون مواد مخدر سازمان ملل متحد كه در وین برگزار شد، ضمن تبریك انتخاب "میرغنی اباكر آل طائب بخیط " بعنوان رئیس شصت و دومین نشست كمیسیون مواد مخدر، از مدیر اجرایی دفتر مقابل با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد به سبب برگزاری این نشست مهم و همینطور تلاش های هیأت رئیسه نشست و مشاركت فعالانه كشورها در طول یكسال گذشته تشكر كرد.

وی با اشاره به آیه قرآنی «هركس جان انسانی را نجات بخشد، گویی تمام انسان ها را نجات بخشیده است»، اظهار داشت: این دستور آسمانی، سرلوحه مبارزات چهل ساله جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است و برپایه آن، فارغ از رنگ و نژاد و ملیت، سلامت و خوشبختی تمامی انسان ها بخصوص جوانان، در اقدامات مقابله ای جمهوری اسلامی ایران با بلیه شوم مواد مخدر مد نظر قرار گرفته است.

دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: برای ما سلامت و سرزندگی و نشاط جوانان ایرانی با جوانان سایر كشورها یكسان است، نیروهای غیور مقابله ای ایران، آگاهانه جان خود را برای مقابله با ترانزیت مواد مخدر در طبق اخلاص گذاشته اند و شهدای زیادی را كه اكثراً خود جوان بوده اند، در این مبارزه جهانی تقدیم كرده ایم.

مؤمنی اظهار داشت: تجربه چهار دهه مقابله خستگی ناپذیر جمهوری اسلامی ایران با قاچاقچیان و تحمل خسارات غیرقابل جبران جانی و مالی همچون تقدیم ۳۸۱۱ شهید و ۱۲ هزار جانباز سبب شده تا به موازات برنامه های كاهش تقاضا و آسیب، طراحی برنامه های فراگیر برای مقابله هوشمند با مافیای بین المللی و باندهای منطقه ای برای توقف كشت و تولید از منشأ اصلی تا مقصد نهایی آن در دستور كار سیاست های مقابله با عرضه قرار گیرد.
كشف ۱۱ هزار تن مواد مخدر توسط ایران طی سه دهه گذشته
وی اضافه كرد: جمهوری اسلامی ایران طی سه دهه گذشته تاكنون، حدود ۱۱ هزار تن انواع مواد مخدر و روان گردان ها را كشف كرده است و همینطور در سال ۲۰۱۸ دستگاه های مقابله ای كشور با اجرای ۱۵۵۷ عملیات و درگیری مسلحانه ضد اشرار، قاچاقچیان و شبكه های بین المللی عرضه، قاچاق و ترانزیت مواد مخدر در منطقه و انهدام ۲۱۱۴ باند، گروه و شبكه فعال محلی، منطقه ای و بین المللی، موفق به كشف حدود ۸۰۷ تن انواع مواد مخدر و روان گردان ها همچون ۴۵ تن هروئین و مرفین شده است.

وی بیان داشت: اهمیت فعالیت ها و اقدامات ایران زمانی روشن تر می شود كه بدانیم ایران به تنهایی از ورود بیشتر از ۳۰ درصد هروئین غیرقانونی از منشأ افغانستان به بازار غیرقانونی بین المللی ممانعت می كند.

مؤمنی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با ارتقا قوانین ملی و بهبود دستورالعمل ها و مقررات تلاش دارد تا ضمن جلوگیری از ارتكاب جرایم، زمینه های بازتوانی و بازگشت افراد را به جامعه فراهم آورد و در اجرای این سیاست، برنامه "مجازات های جایگزین" اجرایی بوجود آمده است.

وی اضافه كرد: دسترسی به مواد برای مصارف پزشكی و درمانی در قالب كنوانسیون های سه گانه بین المللی، ضمن مقابله با انحراف آنها به بازارهای غیرقانونی و اجرای سیاست های كاهش تقاضا با هدف به حداقل رساندن تبعات منفی سوءمصرف و ارتقا سلامت عمومی و كوشش برای جامعه ای عاری از مواد مخدر، جز لاینفك استراتژی متوازن جمهوری اسلامی ایران می باشد، بر اساس گزارش دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر ملل متحد از هر ۶ نفر معتاد در جهان یك نفر تحت پوشش درمانی است، اما در جمهوری اسلامی ایران كمی بیشتر از چهار نفر تحت پوشش خدمات درمانی قرار دارند.
تحریم ها سبب تغییر الگوی مصرف در بین معتادان، به سمت الگوهای پرخطرتر شده است
دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار نمود: توفیق جهانی جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف در رابطه با مواد مخدر، نه بر مبنای كمك ها و حمایت های مالی، فنی، تجهیزاتی و پشتیبانی كشورها و مجامع بین المللی بلكه به سبب پیروی از تعالیم اصیل و توسعه یافته اسلامی و انسانی حاكم بر كشور محقق شده است.

مؤمنی با اشاره به اینكه تحریم ها و اقدامات یك جانبه قهری ضد هر كشوری همچون جمهوری اسلامی ایران غیر قانونی و نامشروع است، اظهار داشت: امریكا و برخی كشورهای مشخص با اعمال این گونه تحریم ها ضد ایران مانع همكاری بین المللی در مبارزه با مواد مخدر و اجرای ابتكار عمل های منطقه ای و دوجانبه و هم چنین طرح های مشترك با دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد شده اند، در نتیجه مسئول مستقیم عواقب ناگوار در ایجاد اختلال در مبارزه بین المللی با مواد مخدر خواهند بود.

وی افزود: بر مبنای اسناد و شواهد علمی، تحریم ها حتی سبب تغییر الگوی مصرف در بین معتادان، به سمت الگوهای پرخطرتر شده است كه در نتیجه آن، ضریب مرگ ومیر در بین معتادان بشدت افزایش یافته است، دخالت سیاست در توسعه و بسط همكاریهای بین المللی بشردوستانه ضد قاچاق مواد مخدر و صیانت از كرامت انسانی افراد تحت تأثیر مصرف مواد مخدر، یكی از مهم ترین چالش های جدید مسئله جهانی مواد مخدر است.

مومنی اظهار داشت: بر مبنای مستندات عرضه شده در گزارش جهانی دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر ملل متحد، سطح زیر كشت خشخاش در سال ۲۰۱۷، در كشور مبدأ، ۳۲۸ هزار هكتار بوده است كه این میزان بدون احتساب زمین های زیر كشت شاهدانه است، حال این سوال مطرح است كه چگونه با حضور نیروهای فرا منطقه ای، از زمین های زیر كشت كه مساحت آنها حتی از مساحت برخی از كشورها بزرگ تر بوده و هفت ماه تا زمان تولید طول می كشد، در همین سال تنها چیزی در حدود ۲۰۰ تن كشف می شود؛ ولی در جمهوری اسلامی ایران كه چهل سال است تحریم های ظالمانه را تحمل می كند، در سال ۲۰۱۷ میزان كشفیات بالغ بر ۸۰۰ تن بوده است؟ پاسخ به این سوال می تواند چاره مناسبی برای مقابله با مواد مخدر در منطقه عرضه كند.
چالش های ناشی از مواد مخدر از یك منطقه به منطقه دیگر متفاوت است
مؤمنی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از كمیسیون مواد مخدر بعنوان مجمع سیاست گذاری و تصمیم گیری در مورد سیاست های جهانی در عرصه مواد مخدر، از نقش و جایگاه دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد بعنوان تنها ارگان و مرجع تخصصی این امر در نظام ملل متحد، جایگاه كنوانسیون های سه گانه بعنوان اركان رژیم بین المللی مواد مخدر و همینطور از نقش تعیین كننده هیئت بین المللی كنترل مواد مخدر در تسهیل دسترسی مواد مخدر جهت مصارف علمی و پزشكی حمایت و بر پرهیز از هرگونه رهیافت و یا رویكرد ملی و بین المللی كه به نحوی در تباین با نقش و جایگاه این نهادها باشد، تاكید می كند.

مؤمنی بیان كرد: چالش های ناشی از مواد مخدر از یك منطقه به منطقه دیگر متفاوت می باشد و راه های مقابله با آنها هم می بایست به تناسب حجم و گستردگی مسئله و مقتضیات كشورها تعریف و تنظیم شود. برای نمونه، در بعضی مناطق قاچاق مواد مخدر همراه با ناامنی، شرارت و تحركات خشونت بار مسلحانه كاروان های بزرگ مواد مخدر انجام می پذیرد كه مصادیق این جرایم در همه كشورها و ازجمله در جمهوری اسلامی ایران یك تهدید امنیت ملی تلقی می شود؛ بنابراین، نباید نسخه كشورهای مقصد كه در آنها قاچاق مواد مخدر به صورت خرده فروشی خیابانی است، بر سایر كشورها تحمیل شود.
معضل جهانی مواد مخدر یك مسئله انسانی است نه سیاسی
وی اظهار داشت: این باوریم كه رویكرد متوازن و مبتنی بر كنوانسیون های سه گانه مواد مخدر، باید سرمشق تمام اقدامات در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی قرار گیرد. با عنایت به این امر با رویكردهایی كه هدف آن جرم زدایی و یا قانونی سازی مواد مخدر و تحمیل یك رویكرد خاص– با هر هدف یا انگیزه ای باشد- مخالف هستیم.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، دبیركل ستاد اظهار نمود: امروزه لزوم اتخاذ استراتژی توسعه جایگزین بعنوان تأمین كننده معیشت پایدار با هدف كاهش وابستگی به تولید، قاچاق و جرایم در رابطه با مواد مخدر در مناطق كشت همچون اتفاق نظرهای جامعه جهانی در مقابله با این مسئله می باشد و جمهوری اسلامی ایران بر این باور است كه موفقیت برنامه های توسعه جایگزین در سطح ملی با توسعه اجتماعی و اقتصادی و محرومیت زدایی بویژه در مناطق روستایی و مرزی و حاشیه نشینی در ارتباط بوده و مستلزم مشاركت جامعه جهانی بر مبنای اصل مسئولیت مشترك و اصول راهنمای سازمان ملل در مورد توسعه جایگزین است.

وی اظهار داشت: انتظار می رود "نشست وزرا" بر اساس احترام كامل به باورهای فرهنگی و اجتماعی ملت ها، حساسیت ها و مقتضیات منطقه ای و هم بر مبنای رعایت اصل حاكمیت كشورها و برابری آنها، زمینه همكاری و مشاركت جامعه جهانی را جهت مقابله با مسئله جهانی مواد مخدر فراهم آورد.

مؤمنی در انتها بیان كرد: جمهوری اسلامی ایران اعتقاد دارد معضل جهانی مواد مخدر یك مسئله انسانی، تخصصی و فراگیر بوده و سیاسی شدن آن نه تنها كمكی به مبارزه با این مسئله نمی كند، بلكه می تواند به انحراف فرایند مبارزه مؤثر و جامع و تغییر رویكردهای ملی در این خصوص، منجر شود.1397/12/25
11:55:16
5.0 / 5
4570
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان