تفریحات سالم خانواده از شاخص های سلامت روان است

تفریحات سالم خانواده از شاخص های سلامت روان است جوان بین: یك متخصص روانشناسی با اشاره به اینكه هم اكنون به سبب وابستگی بیشتر اعضای خانواده به اینترنت و وسایل ارتباط جمعی، الگوی تفریح برای اعضای خانواده در كنار یكدیگر معنای خودرا از دست داده، اظهار داشت: تعطیلات نوروز بهانه ای است تا خانواده ها بتوانند بیشتر اوقات خودرا در كنار یكدیگر بگذرانند و برای بازسازی رابطه ها و تمرینِ باهم بودنِ اعضای خانواده تلاش كنند.


گوهر یسنا انزانی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینكه امروزه با هم بودن اعضای خانواده و تداوم ارتباطات خانوادگی و دوستانه به فراموشی سپرده شده و افراد بیشتر درگیر ارتباطات مجازی شده اند، معتقد است: توجه به تغییر سبك زندگی و ورود شبكه های مجازی به خانواده ها سبب شكل گیری ارتباطات از هم گسیخته ای شده است و همین مسئله شكاف عمیقی بین علائق نسل ها به وجود آورده واین در حالیست كه "خانواده" بعنوان كوچكترین واحد اجتماعی پایه جامعه را تشكیل می دهد.
وی با اشاره به اینكه خانواده سبب شادابی، آسایش و آرامش روحی افراد و پیشرفت و توسعه اجتماعی و اقتصادی جامعه می شود، اشاره كرد: تامین محیط سالم خانوادگی نقش مهمی در جلوگیری از اختلالات روحی و روانی دارد بطوریكه تفریح سالم اعضای خانواده، سبب بهبود روابط، كاهش افسردگی، استرس، اضطراب و افزایش اعتماد به نفس می شود، پس پرداختن به تفریحات سالم در خانواده یكی از شاخصه های سلامت روان انسانهاست، اما زمانیكه اعضای خانواده از بودن كنار یكدیگر لذت نبرند، اینترنت و شبكه های اجتماعی راه ساده لذت بردن افراد خانواده می شود و همین سوژه سبب دوری اعضای خانواده از یكدیگر خواهد شد.
این متخصص روانشناسی با تاكید بر اینكه خانواده های صمیمی باید در طول سال تجارب تفریحی زیادی با یكدیگر داشته باشند، اظهار داشت: در كشور ما والدین برای ارتباط برقرار كردن با اعضای خانواده خودرا ملزم به گذراندن هیچ دوره ای نمی كنند و همین مسئله سبب می شود كه اعضای خانواده هنر شاد بودن در كنار یكدیگر را ندانند.
انزانی اضافه كرد: فرزندانی كه در خانواده قادر به برقراری ارتباط با یكدیگر نیستند گرفتار اختلالات روانی می شوند، پس كاركرد اصلی خانواده فراهم آوردن زمینه برای رشد اجتماعی و روان شناختی اعضای خانواده و حفظ آنها از لطمه های گوناگون است.
وی با اشاره به اینكه تعطیلات عید فرصت مناسبی برای بازسازی رابطه ها و تمرین باهم بودن اعضای خانواده است، اشاره كرد: با عنایت به اینكه در جامعه مدرنیته افراد به مشغله های كاری و فكری زیادی گرفتار هستند خانواده ها در این ایام باید از تك تك لحظات باهم بودن لذت ببرند. در واقع عید زمان مناسبی برای تمرین باهم بودن است تا خانواده ها ضمن دركنار هم بودن، كارهای جمعی انجام دهند.
این روانشناس اضافه كرد: انجام كارهای گروهی در خانه سبب كاهش اضطراب و افسردگی اعضای خانواده می شود، پس تعطیلات عید فرصتی است كه خانواده ها باید حداكثر استفاده را از آن ببرند.1398/01/12
15:49:03
5.0 / 5
4481
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان