یونیسف هشدار داد

زندگی كودكان بنگلادشی تحت تاثیر تغییرات اقلیمی

زندگی كودكان بنگلادشی تحت تاثیر تغییرات اقلیمی جوان بین: طبق اعلام یونیسف زندگی و آینده بیشتر از ۱۹ میلیون كودك بنگلادشی در معرض خطر بلایای طبیعی در رابطه با تغییرات اقلیمی قرار دارد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، گزارش جدید یونسیف نشان داده است بااینكه بنگلادش بتازگی مقاومت اقلیمی خودرا بهبود بخشیده است، اما وضعیتی توپوگرافی هموار و مسطح، جمعیت متراكم و زیرساخت های ضعیف این كشور آسیای جنوبی، آنرا نسبت به طوفان ها، سیلاب ها و دیگر فاجعه های زیست محیطی در رابطه با تغییرات اقلیمی به شدت لطمه پذیر كرده است.
آمارهای یونیسف از آن حكایت می كند كه ۴۰ درصد از كل جمعیت ۱۶۰ میلیونی بنگلادش را كودكان می سازند كه این آمار شامل پناهندگان روهینگیایی میانمار كه در اردوگاه های جنوب این كشور زندگی می كنند باز می شود.
گزارش یونیسف تحت عنوان "یك طوفان همراه: آینده كودكان بنگلادشی زیر سایه تغییرات اقلیمی" اعلام نموده كه نزدیك به ۱۲ میلیون كودك به سبب آن كه سیستم های رودخانه ای كشور بطور دائم طغیان كرده و سیل گیرها را گرفتار لطمه می كنند نسبت به وقوع سیل لطمه پذیر هستند.
نمایندگان یونیسف خطرات ناشی از سیل را بسیار شدید و تكرار آنرا حدودا سالیانه دانسته اند.
آخرین سیلاب های به وقوع پیوسته در بنگلادش مربوط به سال ۲۰۱۷ میلادی است كه وقوع مكرر سیلاب ها زندگی هشت میلیون نفر را در این كشور تحت تاثیر خود قرار داده بود.
سیلاب های بزرگ رود "براهماپوترا" منجر به ویرانی دست كم ۴۸۰ كلینیك بهداشتی و حدود ۵۰ هزار حلقه چاه كه آب شرب مردم را تامین می كرد، شد. این سیلاب ها زندگی مردم را چنان تحت تاثیر خود قرار داد كه نه تنها سبب ویرانی خانه ها و آوارگی شان، بلكه سبب تخریب حدودا تمامی امكانات و تسهیلات بهداشتی و خدمات اساسی مانند آب و بهداشت و سلامت آنها شد.
كودكانی كه زندگی شان تحت تاثیر این سیلاب ها قرار می گیرد به سبب عدم دسترسی به غذاها و امكانات آموزشی مناسب یا اجبار به كارهای استثمارگرانه نمی توانند از امكاناتی كه یك شهروند از آنها بهره مند است، برخوردار شوند.
این گزارش افزود كه ۴.۵ میلیون نفر دیگر از بنگلادشی ها در مناطق ساحلی زندگی می كنند كه بطور مكرر مورد هجوم طوفان ها قرار گرفته و سه میلیون نفر از ساكنان این كشور از افزایش دوره های خشكسالی رنج می برند.
مدیر اجرایی یونیسف در همین راستا خاطر نشان كرده كه تغییرات اقلیمی در سراسر جهان همچون بنگلادش می تواند خیلی از دستاوردهایی را كه كشورها در زمینه بقا و بهبود اوضاع كودكان به دست آورده اند، از بین ببرند.
وی هم چنین اعلام نموده كه خیلی از خانواده های فقیر در بنگلادش با عنایت به افزایش تهدیدات محیطی ناشی از تشدید تغییرات اقلیمی، دیگر قادر به تامین مسكن، تغذیه، آموزش و بهداشت مناسب برای كودكان خود نیستند.
تلفیقی از حوادث شدید اقلیمی مانند سیل، طوفان، گردبادها و خشكسالی و پدیده های طولانی مدت كه بطور مستقیم با تغییرات اقلیمی مرتبط می باشد مانند افزایش سطح دریاها و نفوذ آب شور، خانواده ها را به فقر شدید كشانده و به مهاجرت وا می دارد. در این فرایند، دسترسی كودكان به خدمات آموزشی و بهداشتی شدیدا مختل می شود.
بنا بر گزارش شبكه خبری الجزیره، تحقیقات از آن حكایت می كند كه مهاجرت های اقلیمی بنگلادش تا سال ۲۰۵۰ میلادی از میزان شش میلیونی كنونی دو برابر خواهد شد و خیلی از خانواده های فقیر در جوامع فقیرتر بنگلادش در حال ترك خانه های خود و مهاجرت به شهرهای دیگر برای بازسازی زندگی های از دست رفته خود هستند كه این امر سبب می شود كودكان بسیاری در معرض خطر انواع كارهای خطرناك و ازدواج های زودهنگام قرار گیرند.1398/01/17
15:22:01
5.0 / 5
4532
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان