شركت ۱۰ درصد دانش آموزان در نهضت ملی حفظ جزء ۳۰ قرآن

شركت ۱۰ درصد دانش آموزان در نهضت ملی حفظ جزء ۳۰ قرآن جوان بین: وزیرآموزش وپرورش از شركت بیش از۲ میلیون نفر از دانش آموزان و فرهنگیان در طرح نهضت ملی حفظ جز ۳۰ قرآن اطلاع داد و تاكید كرد: این طرح یكی از بهترین جلوه های بروز وحدت و یكدلی و هم صدایی دستگاه ها و نهادهای فرهنگی و قرآنی كشور است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، سید محمد بطحایی در مراسم اختتامیه پویش مردمی حفظ جزء سی قرآن كریم بشارت ۱۴۵۲كه عصر روز گذشته در مصلی تهران برگزار شد، با تبریك اعیاد شعبانیه اظهار داشت: تحقق آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران درگرو فراگیر شدن فرهنگ قرآنی در سطوح مختلف جامعه است. توسعه این فرهنگ به معنای تعمیم و تعمیق ایمان، شناخت و ارتباط و انس با قرآن و عمل به آموزه های قرآن توسط آحاد جامعه و مسئولان نظام است.
وی افزود: تحقق این مهم مستلزم تعلیم قرآن به همه افراد جامعه است و ترویج فرهنگ حفظ قرآن و افزایش تعداد حافظان كلان وحی در كشور، یكی از مهم ترین راهبردها در این تعلیم است تا آنجا كه معصومین علیهم السلام برای حافظان جایگاهی والا قائل اند.
وزیر آموزش وپرورش اظهار داشت: پیامبر اكرم (ص) درجات بهشت را به تعداد آیه های قرآن معرفی كرده و می فرمایند: وقتی كه صاحب قرآن وارد بهشت شود، به وی می گویند بخوان و بالا برو، كه هر آیه ای را درجه ای است، پس برتر از درجه حافظ قرآن درجه ای نیست. از جانب دیگر توجه به شیوه تعلیم در منویات مقام معظم رهبری نسبت به اهمیت حفظ قرآن و تصریح ایشان بر لزوم وجود حداقل ده میلیون حافظ قرآن در كشور می تواند اهمیت توجه به این راهبرد را گوشزد كند.
بطحایی دستیابی به این هدف را نیازمند همت و اراده ملی و برنامه ریزی صحیح و ایجاد نهضت ملی دانست و اظهار داشت: نهضت ملی حفظ جزء سی ام قرآن، اصول، رویكردها، راهبردها و اقدامات اجرایی لازم برای تحقق مطالبه مقام معظم رهبری در دستگاه تعلیم و تربیت كشور را تبیین نموده است. این نهضت ملی با نگاه سلسله مراتبی ذیل سند تحول بنیادین آموزش وپرورش و سند استراتژیك توسعه آموزش عمومی قرآن تعریف می شود.
وی افزود: به حمدالله امروز جامعه تعلیم و تربیت با قرآن و معارف قرآنی مأنوس شده اند، البته ما به این قانع نیستیم؛ امیدواریم در آینده ای نزدیك همه جامعه دانش آموزان و فرهنگیان با قرآن ارتباط برقرار كنند، بتوانند قرآن را بخوانند، و در قرآن تدبر كنند. با اعتقاد به اینكه عمل به قرآن، اساس و محور احیاء قرآن است و مسئله به تلاوت و خواندن ختم نمی گردد، باید فكرمان را قرآنی نماییم، باید عملمان را قرآنی نماییم، باید قرآن را باور كنیم؛ وعده قرآن را وعده صدق و حق بدانیم.
وزیر آموزش وپرورش درباره نهضت ملی حفظ جزء ۳۰ قرآن كریم اظهار داشت: این نهضت از شروع سال تحصیلی ۹۸ـ۹۷ و باهدف زمینه سازی انس با قرآن در كودكان و نوجوانان؛ تلاش جهت فرهنگ سازی مناسب و عرضه آموزش های لازم در چگونگی حفظ قرآن و همینطور ایجاد انگیزه و رغبت جهت حفظ آیات و سوره های جزء ۳۰ قرآن كریم به صورت فراگیر و با همراهی نهادها و دستگاه های فرهنگی عضو شورای توسعه فرهنگ قرآن كشور بین همه اقشار جامعه، مخصوصاً جامعه بزرگ فرهنگیان و دانش آموزان اجرا شد.
وی افزود: در چشم انداز ترسیم شده برای این نهضت و با اجرای دقیق آن، طی یك سال تحصیلی، ۱۰ درصد از دانش آموزان با اولویت دوره ابتدایی اول و دوم حافظ جزء ۳۰ شده اند و در گام بعدی، ضمن تحت پوشش قرار دادن مابقی دانش آموزان، انتظار می رود به دوره متوسطه اول و دوم هم تعمیم داده شود.
به گزارش مركز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش وپرورش، بطحایی حفظ قرآن را راهی برای قرائت مستمر و عمل به آیات قرآن دانست و اظهار داشت: لزوم دارد در برنامه های تربیت حافظ، به فهم قرآن كریم توجه ویژه شود. بنابراین كلیه ظرفیت های آموزش وپرورش، برای ترویج و فرهنگ سازی حفظ قرآن به كار گرفته شده است و با عنایت به اینكه حافظان قرآن به اخلاق قرآنی آراسته می گردند، برنامه ریزی شده است.
وزیر آموزش وپرورش با اشاره به اینكه حفظ قرآن بهترین فعالیت برای پیش گیری از صدمه های اجتماعی و اخلاقی است، اظهار داشت: دستگاه تعلیم و تربیت علاوه بر اجرای نهضت ملی حفظ جزء ۳۰ با اجرای طرح هایی چون، طرح ملی حفظ نور، حفظ موضوعی آیاتی قرآن كریم و مسابقات قرآن، عطرت و نماز در رده دانش آموزان و فرهنگیان و با فراهم كردن زمینه و فرصت لازم برای دانش آموزان و معلمان جهت حفظ قرآن كریم را فراهم نموده است.
وی درباره دیگر برنامه های وزارت آموزش وپرورش در این خصوص اظهار داشت: آموزش وپرورش با تشویق و زمینه سازی برای آشنایی والدین با قرآن و شروع حفظ از سنین ابتدایی، هدایت مدارس و مراكز دارالقرآن بخصوص مدارس ابتدایی برای برگزاری دوره ها و كلاس های حفظ قرآن، ایجاد سازوكارهای لازم جهت بهره مندی از ظرفیت مربیان سایر دستگاه ها و نهادهای هم سو، ارتقای جایگاه حفظ و حافظان قرآن در فرآیندهای آموزشی، ارزیابی و ارتقا دانش آموزان و معلمان در مدارس، مراكز دارالقرآن و دانشگاه فرهنگیان، پشتیبانی از تولید محصولات محتوایی مورداستفاده در آموزش حفظ قرآن كریم، استفاده از ظرفیت گروه ها و تشكل های دانش آموزی برای تبلیغ و ترویج حفظ قرآن كریم گام در راه نورانی تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن كریم نهاده است.
بطحایی به استقبال چشمگیر و فراتر از انتظار دانش آموزان و فرهنگیان سراسر كشور از طرح نهضت ملی حفظ جزء ۳۰ قرآن كریم اشاره نمود و اظهار داشت: در گام اول این طرح بیشتر از ۲ میلیون نفر از دانش آموزان و فرهنگیان شركت كردند. تأمین و توزیع محتواهای آموزشی تخصصی حفظ جزء ۳۰، راه اندازی پویش های حفظ قرآن كریم در فضای مدارس و فضای مجازی، ارزیابی و نظارت بر فرایند اجرای طرح و تقدیر از فعالان این طرح نورانی بخشی از فعالیت های گسترده و اثربخش همكاران بنده در ستاد، ادارات كل، ادارات، مدارس و مراكز دارالقرآن در سراسر كشور بوده است.
وی نهضت ملی حفظ جزء ۳۰ یكی از بهترین جلوه های بروز وحدت و یكدلی و هم صدایی دستگاه ها و نهادهای فرهنگی و قرآنی كشور دانست و اظهار داشت: به سهم خودم از همراهی تمامی نهادهای همراه با دستگاه تعلیم و تربیت ازجمله شورای توسعه فرهنگ قرآنی، سازمان اوقاف و امور خیریه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران خاصه شبكه قرآن سیما هم صمیمانه تشكر می كنم.
بطحایی اظهار داشت: با همت و پشتكار همكاران گران قدرم در سراسر كشور، همراهی سایر نهادهای قرآنی و فرهنگی كشور و پشتكار اولیاء و دانش آموزان عزیز، شاهد گسترش هر چه بیشتر این طرح و بحث حفظ قرآن كریم در جامعه فرهنگیان و دانش آموزان باشیم.1398/01/21
14:21:50
5.0 / 5
4536
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان