پژوهشگران توصیه كردند

راهكارهایی برای حفظ سلامت جمعیت سالمند

راهكارهایی برای حفظ سلامت جمعیت سالمند جوان بین: حركت پرشتاب جمعیت كشور ما به سمت پیری، امری است كه توسط متخصصان گوشزد می شود و لازم است برای پیشگیری از تبعات آن بالأخص در حوزه سلامت، تدابیری اندیشیده شود. پژوهشگران كشور دراین باره مطالعه ای را انجام داده و راهكارهایی نمایش كرده اند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، سالمندی جمعیت یكی از مسائل عمده جمعیتی است كه امروزه در جهان صنعتی شكل گرفته و به تدریج در جهان سوم باز در حال تكوین و جهانی شدن است. كشور ما ایران در دهه های اخیر در زمینه مسائل جمعیتی گرفتار تغییرات گسترده ای شده است. بررسی شاخص های آماری در ایران حاكی از رشد و شتاب پدیده سالمندی است. در واقع برمبنای آمار می توان اظهار نمود كه ایران در شرایط فعلی در حال گذر از جمعیت جوان به میانسال است و بزودی به جمع كشورهای با تركیب جمعیتی پیر خواهد پیوست.
بگفته متخصصان، مطالعات انجام شده در مناطق مختلف ایران نشان داده است كه مشكلات جسمی و روانی در سالمندان از شیوع بالایی برخوردار می باشد. برمبنای بررسی ها، ۶۵ درصد سالمندان كشور ما غیرفعال هستند و باوجوداینكه اهمیت زندگی فعال، به خوبی شناخته شده است، ترغیب سالمندان به داشتن فعالیت فیزیكی بسیار دشوار است و سالمندان اغلب بر این عقیده اند كه برای فعالیت فیزیكی بسیار پیر و شكننده اند. این در شرایطی است كه طبق نتایج تحقیقات، انجام فعالیت هایی همچون پیاده روی، یوگا، ایروبیك و حركات كششی می تواند سبب كاهش اختلالات روان شناختی و مشكلات حركتی همچون زمین خوردن سالمندان شود.
با عنایت به اهمیت این موضوع، گروهی از پژوهشگران كشورمان از دانشكده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه خوارزمی، مطالعه ای را انجام داده اند كه در آن راهبردهای ارتقای سلامت سالمندان با استفاده از فعالیت های ورزشی مورد بررسی قرار گرفته اند.
در این پژوهش، برخی از سالمندان فعال در حوزه ورزش با حداكثر تنوع از نظر تحصیلات، سن، جنسیت، وضعیت تأهل و وضعیت اشتغال كه در فضاهای ورزشی مشغول فعالیت بودند مشاركت داشتند كه بوسیله مصاحبه، داده های مورد نیاز پژوهشگران را فراهم آوردند.
برمبنای یافته های این پژوهش، مشكلات و نیازهای سالمندان با سایر افراد متفاوت می باشد وبر همین اساس بهتر است پیش از هرگونه برنامه ریزی از وضعیت آنها آگاهی حاصل شود و با شناسایی مشكلات و نیازهای واقعی سالمندان، اقدامات محلی و دولتی مناسب با آن نیازها و خواسته ها برنامه ریزی شود.
در این رابطه، حمید سارانی، محقق دانشكده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه خوارزمی و همكارانش راهكارهای زیر را نمایش داده اند:
- ایجاد تشكیلات هماهنگ برای برنامه ریزی و هدایت فعالیت های در رابطه با سالمندان بعنوان اقدامی استراتژیك و راهكاری برای بهبود خدمات پشتیبانی از سالمندان
- تدوین برنامه راهبردی توسعه ورزش سالمندی كه از دو طریق برنامه ریزی و طرح راه های جذب سالمند به ورزش بر مشاركت سالمندان ایرانی در فعالیت های ورزشی تأثیر می گذارد.
- وضع قوانین ورزش سالمندی كه از دو طریق وضع قوانین برای فعال كردن سالمندان و ساماندهی سالمندان فعال سبب مشاركت سالمندان ایرانی در امور ورزشی می شود.
- راهبرد توسعه اماكن و فضاهای ورزشی مختص سالمندان كه از دو طریق توسعه اماكن و فضاهای ورزشی مختص سالمند و فعال كردن خانه های سالمندان بر مشاركت ورزشی سالمندان تأثیرگذار است.
محققان فوق اعتقاد دارند: «با توجه به این كه جمعیت ایران رو به پیری است و در چند سال آینده طیف وسیعی از جمعیت را افراد پیر تشكیل خواهند داد باید زیرساخت ها را برای زمان آینده فراهم نمود. بر همین مبنا با استفاده از روش ها و نتایج ذكرشده در این پژوهش می توانیم تصمیم های مناسبی برای كنترل سلامت جمعیت پیر آینده اتخاذ نماییم تا هزینه كمتری هم به خود شخص و هم به جامعه تحمیل شود».
این یافته ها در چارچوب مقاله ای علمی پژوهشی در نشریه «آموزش بهداشت و ارتقا سلامت» به چاپ رسیده است. نشریه فوق به صورت فصل نامه توسط انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقا سلامت منتشر می شود.1398/01/28
13:49:34
5.0 / 5
4421
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان