دادستان كل كشور تاكید كرد

لزوم ضربه زدن به بنیان های مالی قاچاقچیان مواد مخدر

لزوم ضربه زدن به بنیان های مالی قاچاقچیان مواد مخدر جوان بین: دادستان كل كشور بر لزوم ضربه زدن به بنیان های مالی قاچاقچیان مواد مخدر تاكید نمود.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری در همایش دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در استان های سراسر كشور كه ظهر امروز در مجموعه تلاش برگزار شد، اظهار داشت: از زمانی كه استكبار جهانی پایش به كشور افغانستان باز شد آمار تولید و صدور مواد مخدر به شدت بالا رفت و تنها همین یك مورد كافی است تا بدانیم كه استكبار جهانی پشت پرده مواد مخدر در كشور است و ادعای آنان در مورد مبارزه با مواد مخدر همانند ادعایی است كه در مورد حقوق بشر دارند اما در عمل هیچ اقدام مثبتی انجام نداده و اتفاقاً سبب تشدید آن شدند.
وی با اشاره به اینكه در موضع گیری های سیاسی استكبار آنچه كه مطرح می شود تنها پول و سرمایه است اظهار داشت: در مقابل این افراد كسانی هستند كه برای نابودی این بلای خانمان سوز با جان و دل تلاش می كنند. اگر تمام كشورها اراده ای جدی برای مبارزه با مواد مخدر را داشتند و دفتر واحدی در این زمینه وجود داشت اساساً ما شاهد گسترش اینچنینی مواد مخدر نبودیم.
وی با انتقاد از توجه كشورهای استكبار به مسئله پول و سرمایه اظهار نمود: آمریكایی ها بارها گفته اند كه پول سعودی ها برایشان مهم می باشد و در ازای همین پول هم در مقابل جنایات سعودی ها هیچ واكنشی ندارند. جامعه جهانی هم در مقابل جنایات آل سعود و قتل یك خبرنگار دو تابعیتی و ده ها جنایت در یمن و دیگر كشورها سكوت كرد. ازاین رو انتظار زیادی است كه از این افراد توقع داشته باشیم تا بخواهند در مبارزه با مواد مخدر و این پدیده شوم به ما كمك كرده و اقدامی عملی انجام دهند. مبارزه با مواد مخدر تنها مربوط به خود ماست.
دادستان كل كشور با تاكید بر لزوم افزایش هم افزایی میان دستگاه های مختلف در مبارزه با مواد مخدر اظهار نمود: قاچاقچیان در لایه های مختلف در مراكز گوناگون حضور دارند و الان كسی كه مواد را در خیابان ها توزیع می نماید تا آن كسی كه پشت پرده تولید قرار دارد همه مانند اختاپوسی هستند كه از یك مركز هدایت می شوند ازاین رو باید تمام شاخه ها و ریشه ها را تعقیب و قطع نماییم تا باردیگر از جای دیگر سر بر نیاورد.
دادستان كل كشور با اشاره به برخی كم كاری ها در زمینه مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: باید متناسب با برنامه های اختاپوسی قاچاقچیان حركت نماییم. البته صحبت من معنایش این نیست كه در حوزه مبارزه با مواد مخدر كاری نشده بلكه باید تلاش هایمان را بیشتر نماییم تا اقدامات مان به منزله سدی در مقابل این بلا و پدیده شوم و خانمان سوز باشد.
وی با تاكید بر لزوم صدمه شناسی در حوزه مواد مخدر و نتایج آن اظهار داشت: روز به روز صدمه های جدیدتری كه ناشی از مواد مخدر است بروز می كند كه باید همواره با پویایی تمام این صدمه ها را شناسایی كرد و اقدامات انجام شده محدود به یك بازه زمانی نباشد.
منتظری با اشاره به تأكیدات مقام معظم رهبری بر لزوم مبارزه با قاچاق مواد مخدر و قاچاقچیان اظهار نمود: باید كمر قاچاقچیان دانه درشت مواد مخدر را بشكنیم. چون كه رحم كردن به قاچاقچیان مواد مخدر ظلم به جامعه است. فردی كه با قاچاق مواد مخدر به جامعه لطمه می زند هر چه خانواده اش هم اشك بریزد و التماس كند نباید بر جرمش چشم پوشی نماییم. این خانواده ها باید بدانند كه برای چه كسی اشك می ریزند. كسی كه چندین خانواده را متلاشی كرده و ده ها و یا حتی صدها نفر را به خاك سیاه نشانده است. آن وقت چطور می توان انتظار داشت كه به چنین فردی رحم شود. آنها برای پر كردن جیب شان به هیچ فردی رحم نكردند. ازاین رو لایق و چشم پوشی نیستند.
وی با اشاره به اقدام نمایندگان مجلس در تغییر مجازات اعدام قاچاقچیان مواد مخدر، تصریح كرد: افرادی آمدند و برای دفاع از این افراد مجازات اعدام را محدود كردند البته بنده هم خیلی به اعدام بعنوان یك وسیله تنبیهی نگاه نمی كنم اما معتقدم باید جلوی اینها را در مرزها بست و از نظر ارتباطات سیاسی و بین المللی هم كاری كرد تا این بلای خانمان سوز به حداقل برسد.
منتظری با اشاره به گردش مالی قاچاقچیان و درآمدهای آنان اظهار نمود: قاچاقچیان مواد مخدر باید از نظر مالی در مضیقه قرار بگیرند. باید ضربه های سنگینی به اموال آنها وارد شود و به این مورد هم توجه داشته باشید كه آنان تلاش می كنند تا ردپای مالی از خودشان بر جای نگذارند و این دستگاه های متولی در مبارزه با مواد مخدر و اطلاعات هستند كه باید در شناسایی اموال و دارایی این قاچاقچیان پیش دستانه عمل كنند.
وی با اشاره به اینكه قوه قضائیه از هر راهكاری برای ضربه زدن به بنیان های مالی قاچاقچیان استفاده می نمایند، اظهار داشت: اگر مالی از افراد كشف می شود باید در حفظ آن هم توجه گردد و تا زمان روشن شدن وضعیت چگونگی محل درآمد آن باید نسبت به نگهداری از آن هشیار بود اما اگر این مال از طریق تعرض به بیت المال بود باید به بیت المال باز گردد.
وی ادامه داد: در همین راستا باید شرایط نگهداری از این اموال هم وجود داشته باشد و به دقت از آن نگهداری شود تا از بین نرود و به درستی به جای خود باز گردد. این اموال مانند یك امانت است و تا زمانی كه حكم قطعی در مورد آن نیاید باید به خوبی از آن نگهداری شود.
وی با تاكید بر اینكه جمع آوری و نگهداری معتادان متجاهر باید بگونه ای باشد كه بعد از خروج از محل دیگر دسترسی به مواد مخدر برای افراد وجود نداشته باشد و تمایلی هم به مصرف باردیگر نداشته باشند اظهار داشت: نباید یك فرد را سه ماه نگهداری كرد و بعد كه سرحال شد باردیگر به جامعه بازگردد و باردیگر به سمت مواد مخدر برود. بعضی از كمپ های ترك اعتیاد تجربیات خوبی برای پاك كردن سموم و مواد مخدر از رجوع كنندگان شان داشتند كه باید از تجربه آنان بهره برد.
او در آخر به لزوم بهره مندی از مشاركت مردمی در مبارزه با مواد مخدر هم تصریح كرد و اظهار داشت: نباید همه چیز را دولتی و حكومتی ببینیم و باید از ظرفیت مردم هم استفاده نمود. این مردم كه همواره پای دولت و حكومت بوده اند اساساً می توانند كمك فراوانی به ما بكنند.1398/02/12
12:23:21
5.0 / 5
4257
تگهای خبر: جامعه , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان