انتقاد انجمن كودك از طرح های موقت ساماندهی كودكان كار و خیابان

انتقاد انجمن كودك از طرح های موقت ساماندهی كودكان كار و خیابان به گزارش جوان بین مدیرعامل انجمن پشتیبانی از حقوق كودكان با انتقاد از طرح های موقت ساماندهی كودكان كار و خیابان پیشنهاد كرد كه سازمان بهزیستی به جای برنامه های مقطعی، نگاه دراز مدت تری داشته باشد و به تدوین برنامه عملی دست بزند كه با همكاری نهادهای مدنی و دولتی است.


فرشید یزدانی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه همه سازمان های مردم نهاد، نهادها و كسانی كه در سیاست گذاری اجتماعی دخیل هستند، معتقدند «كار كودك» باید حذف شود، اضافه كرد: اما بحث اصلی در مورد "چگونگی" حذف «كار كودكان» است. روشی امسال هم در ساماندهی كودكان كار و خیابان به كار گرفته شده، روشی است كه بیشتر از ۲۰ بار در كشور اجرا و تجربه شده اما هیچ نتیجه ای نداشته است.
وی با اشاره به اینكه در این طرح نیروی انتظامی برای مدتی كودكان را از سطح خیابان جمع آوری و در جایی نگهداری می كند، اظهار نمود: این درحالیست كه طی این فرآیند هم خود كودكان و هم خانواده های آنان گرفتار صدمه می شوند و پس از مدتی بازهم به خیابان ها بر می گردند. دلیل این مورد این است كه برای سازوكارهای پشتیبان این طرح اندیشه ای نشده است و برنامه مشخصی وجود ندارد.
مدیرعامل انجمن پشتیبانی از حقوق كودكان با انتقاد از خلأ برنامه مشخص طی سال های اخیر خاطرنشان كرد: اگر قصد دارند اقدام مؤثری انجام دهند باید این دستگاه ها برنامه عملی خویش را روی میز بگذارند و بگویند طی یكی دو سال آینده چه برنامه ای دارند و می خواهند چگونه كمك كنند تا این كودكان به عرصه تحصیل و توانمندی برگردند؟ سازمان های مردم نهاد هم دقیقاً روی همین مبحث نسبت به بهزیستی انتقاد دارند.
یزدانی در مورد اظهارات اخیر معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی در مورد همكاری دو سازمان مردم نهاد در روند ساماندهی كودكان كار و خیابان هم خاطرنشان كرد: بر طبق این اظهارات گفته شده است كه سازمان های مردم نهاد در این طرح همكاری می كنند، اما این طور نیست. تنها یك NGO در حال همكاری با سازمان بهزیستی است.
وی ادامه داد: مجموعه سازمان های مردم نهاد عضو «شبكه یاری كودكان كار و خیابان» نسبت به اقدامات سازمان مردم نهاد مذكور موضع گرفتند و در نهایت این مؤسسه از شبكه اخراج شد؛ به علت همین چنین اظهاراتی كهNGO ها در حال همكاری با بهزیستی هستند، امری غیرواقعی است.
مدیرعامل انجمن پشتیبانی از حقوق كودكان افزود: پیشنهاد ما این است كه مجموعه NGO های فعال در این عرصه علام آمادگی كنند تا همه در فرآیند تدوین یك برنامه عمل مشاركت داشته و آنرا عملیاتی كنند. به عبارت دیگر پیشنهاد ما تدوین یك برنامه عمل مشخص است كه طی آن كودكان و خانواده هایشان كمترین صدمه را ببینند. معتقدیم بهزیستی به جای برنامه های مقطعی باید یك نگاه دراز مدت تر داشته باشد و به تدوین برنامه عملی دست بزند كه با همكاری نهادهای مدنی و دولتی است.
یزدانی همینطور پیشنهاد بازدید نمایندگان سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه حقوق كودك را برای بازدید از محل نگهداری كودكان كار و خیابان بیان كرد و اظهار داشت: نمایندگان این سازمان های مردم نهاد باآنكه با كلیت برنامه موافق نیستند اما می توانند دست كم نقش نظارتی ایفا كنند.
1398/04/07
14:11:38
5.0 / 5
4564
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان