علل ازدواج دختران جوان با مردان سالمند از زبان عضو كمیسیون اجتماعی

علل ازدواج دختران جوان با مردان سالمند از زبان عضو كمیسیون اجتماعی به گزارش جوان بین یك عضو كمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: بر مبنای اطلاعات مركز ملی آمار در سال ۹۵، نرخ مشاركت اقتصادی زنان به زور به ۱۲ درصد می رسد. نرخ بیكاری فارغ التحصیلان زن هم ۶۵ درصد است. ۷۰ درصد زنان مطلقه حداقل دارای یك فرزند و تنها ۱۶ درصدشان شاغل هستند.


ناهید تاج الدین در گفتگو با ایسنا در مورد ازدواج دختران جوان با مردان سالمند در ادامه با بیان این كه « با این اوصاف طبیعی است كه شاهد دریافت مستمری از هر روشی حتی ازدواج های نامتعارف باشیم.»گفت: یكی از صدمه های نوپدید اجتماعی ازدواج دختران جوان با مردان سالمند به انگیزه دریافت مستمری سالمندان بعد از فوت است. این یك درد است كه دختری برای دریافت مستمری روی به ازدواج با مردان سالمندان بیاورد. از نظر من، این پدیده شباهت هایی با كودك همسری دارد.
این عضو كمیسیون اجتماعی مجلس ضمن بررسی مفصل علل این نوع ازدواج، اظهار نمود: بر مبنای اطلاعات مركز ملی آمار در سال ۹۵، نرخ مشاركت اقتصادی زنان به زور به ۱۲ درصد می رسد. نرخ بیكاری فارغ التحصیلان زن هم ۶۵ درصد است. ۷۰ درصد زنان مطلقه حداقل دارای یك فرزند و تنها ۱۶ درصدشان شاغل هستند. با این اوصاف طبیعی است كه شاهد دریافت مستمری از هر روشی حتی ازدواج های نامتعارف باشیم.
تاج الدین افزود: این پدیده نشان داده است مردم بحران صندوق های بازنشستگی را بحران خودشان نمی دانند. چونكه صندوق های بازنشستگی با حدود ۱۳ میلیون حقوق بگیر اینك ۷۶ درصد منابع خویش را به وسیله بودجه عمومی دولت تأمین می كند و هم اكنون صندوق های تأمین اجتماعی نیروهای مسلح، كاركنان فولاد و دیگر صندوق وضعیتی بحرانی دارند. در تمام این صندوق ها تعادل میان منابع و هزینه ها از میان رفته است.
نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به نسبت صندوق های بازنشستگی و ازدواج زنان با مردان مسّن اظهار داشت: متوسط سنِ بازنشستگی در ایران ۵۰ سال و این رقم در خیلی از كشورها، نزدیك به ۶۳ سال است. همینطور شاخص امید به زندگی در ایران ۷۶ سال به حساب می آید و این سبب می شود تا صندوق های بازنشستگی برای مدت زمان طولانی یعنی دست كم بیشتر از ۲۶ سال مجبور باشند بدون آنكه از فرد درآمدی داشته باشند به او حقوق پرداخت كنند. از سوی دیگر به لحاظ استاندارد جهانی باید نسبت پشتیبانی یعنی میزان كسور پردازان به مستمری بگیران ۵ باشد و عملاً پنج برابر مستمری بگیران، كسور پرداز داشته باشیم كه این نسبت در هیچ یك از صندوق های بازنشستگی ما برقرار نیست.
وی خاطرنشان كرد: اینكه در اوج بحران صندوق های بازنشستگی شاهد چنین صدمه هایی چون طلاق های صوری برای برقراری مستمری فرزندان اناث یا همین ازدواج دختران جوان با سالمندان برای دریافت مستمری هستیم، نشانه بحران سرمایه اجتماعی و بی اعتمادی مردم به صندوق های بازنشستگی هم هست.
تاج الدین در انتها ازدواج دختران با مردان سالمند به انگیزه دریافت مستمری یك صدمه نوپدید اجتماعی خواند و تصریح كرد: اگر شرایط را برای مشاركت اقتصادی زنان مساعد نكنیم، شاهد افزایش چنین ازدواج های سوداگرانه خواهیم بود.
منبع:

1398/04/21
14:36:56
5.0 / 5
4291
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان