ابتكار:

دختران بدون حجاب در مدارس حاضر شوند

دختران بدون حجاب در مدارس حاضر شوند جوان بین: ایسنا نوشت: معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده اظهار داشت: خانواده ها برای گفت و گو زمان نمی گذارند بطوریكه ساعت گفت و گو از دو ساعت به 20 دقیقه كاهش یافته است. سوءتفاهم افزایش و قدرت شنیداری و حل وفصل مسائل كاهش یافته است.


معصومه ابتكار در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان كه امروز در استانداری قزوین برگزار شد، با اشاره به اهمیت عدالت جنسیتی اشاره كرد: مفهوم قرآنی عدالت قسط است. فلسفه ایجاد انقلاب نیز تحقق عدالت در همه امور است. وقتی از عدالت سخن می گوییم منظور ما صرفاً مسائل اقتصادی نیست. وی ادامه داد: عدالت به معنای ایجاد فرصت برابر دسترسی به تمام خدمات و مواهب جامعه در ابعاد مختلف ازجمله سیاسی و اجتماعی است. ما بعنوان نظام جمهوری اسلامی باید مدنظر قرار دهیم كه برقراری عدالت جزو شرایط كارآمدی نظام است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه اظهار نمود: یكی از ابعاد عدالت، عدالت جنسیتی است. باید توجه داشت كه همه از نفس واحده متولد شده اند و كرامت ذاتی دارند. درواقع صحبت از نفس انسانی است كه باكرامت آفریده شده است.

وی تاكید كرد: یكی از شئون عدالت «عدالت جنسیتی» است بدین سبب باید برنامه ریزی و سیاست های ملی را به شكلی برنامه ریزی نماییم كه زنان و مردان را ببینیم. از شروع انقلاب برنامه ریزی ما برای همه بوده است و در بخش های مختلف آموزش و پرورش، بهداشت، سیاست و سایر بخش ها نیز برای همه افراد برنامه ریزی كردند.

ابتكار اضافه كرد: بودجه های آموزش و پرورش و بهداشت و دستگاه های دیگر عملاً بیشتر برای زنان در نظر گرفته شده است چونكه در بعضی زمینه ها جمعیت زنان بیشتر است اما در عمل به دلیلهای مختلف ازجمله عقب ماندگی تاریخی، نگرانی های قومی و سنتی، نگاه هایی كه با دین نسبت ندارد ولی به دین نسبت داده می شود، این اتفاق نمی افتد.

وی اشاره كرد: حضرت امام خمینی (ره) بر مسئله زنان بسیار تاكید داشتند و حوزه زنان انگار یكی از ماموریت های امام (ره) بود اما امروز فاصله هایی ایجادشده است. برای مثال اعتقادی در خصوص اینكه دسترسی خانم ها به فضاهای ورزشی باید كمتر از آقایان باشد وجود ندارد ولی عملاً این اتفاق افتاده است. معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده تاكید كرد: امروزه دختران نمی توانند در پارك های عمومی مانند پسران ورزش كنند كه یكی از دلیلهای آن اعتقاد ما به حجاب است. حجاب جزو شئون اسلامی و قانون كشور ما است.

وی ادامه داد: برخورد سلبی با این مساله درست نیست بلكه باید برخورد ایجابی داشته باشیم و با تأسیس پارك های بانوان شرایط و فضای موردنظر را فراهم نماییم همین طور یكی از وظایف ما این است كه فضاهای آموزش وپرورش را به شكلی طراحی نماییم كه دختران بدون حجاب در مدارس حضور یابند.

ابتكار تصریح كرد: حجاب در مقابل نامحرم واجب است. در مدارس ما نامحرم وجود ندارد و طراحی مناسب ساختمان بدون اشراف در آموزش وپرورش به دختران اجازه می دهد كه بدون حجاب در كلاس درس حضور یابند و به راحتی ورزش كنند.

وی تاكید كرد: اگر این واقعیت ها را نادیده بگیریم فشارهای تجمعی بر دختران تحمیل می شود و محدودیت هایی این چنینی موجب ایجاد مشكلات اجتماعی می شود. در حوزه برنامه ریزی، مسئله عدالت جنسیتی باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده اشاره كرد: عدالت جنسیتی در تمام كشورها مطرح است. در كشور ما باید دسترسی ها عادلانه باشد از طرفی زنان ما در حفظ خانواده و نسل نقش كلیدی دارند بدین سبب بطور ویژه باید مورد توجه قرار بگیرند.

وی ادامه داد: بهداشت باروری، توجه به نیازهای زنان باردار، توجه به سلامت خانواده، آموزش های قبل از ازدواج در حوزه زنان باید مورد توجه قرار بگیرد. خانواده سالم و شكوفا خانواده ای است كه نگاه درستی به سلامت و بهداشت جنسی و باروری دارد كه اغلب اوقات مورد غفلت قرارگرفته است.

ابتكار تصریح كرد: در حوزه اشتغال و برنامه سند ارتقای زنان این نیست كه دستگاه ها برنامه جدایی برای زنان در نظر بگیرند بلكه سوژه این است كه در بعضی جاها شكاف ناخواسته ای به وجود آمده است كه باید از بین برود و برای جبران آن باید تلاش شود.

وی اشاره كرد: در استان قزوین سطح عمومی فرهنگ و توجه به آموزش بالا است بطوریكه ۶۷ درصد دختران تحصیلكرده هستند. باید زنان روستایی مورد توجه قرار بگیرد تا از تسهیلات اشتغالی استفاده كنند اما هم اكنون این اتفاق افتاده است.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده اضافه كرد: در حوزه زنان سرپرست خانوار دولت به طورجدی واردشده است و در استان قزوین نیز دو طرح در حال اجرا می باشد. در توسعه اجتماعی زنان در سازمان های مردم نهاد، خیریه ها و تشكل ها پیش دستی كرده اند و فرصتی برای جامعه دارند كه با توان افزایی و پشتیبانی از نهاد مدنی از ظرفیت های زنان استفاده نمائیم.

وی ادامه داد: صنایع دستی، فرش و آشپزی صرفاً مشاغل زنانه نیست. دختران تحصیلكرده باید در حوزه استارت آپی ورود پیدا كنند و این حوزه و شركت های دانش بنیان نیز باید مورد توجه قرار بگیرد و در برنامه ریزی های مسئولان از ایده های دختران تحصیلكرده نیز استفاده گردد.

ابتكار در ادامه اظهار نمود: ما در سطح ملی وظایفی داریم و از شروع دولت فاكتورهای عدالت جنسیتی را در هشت محور اصلی آموزش، ورزش، مشاركت اقتصادی، بهداشت، مشاركت سیاسی، حقوق و مشاركت اجتماعی در ۲۵ شاخص كلی و ۱۷۰ شاخص اختصاصی مشخص كردیم.

وی ادامه داد: آبان سال قبل فاكتورهای كلی و ماه گذشته فاكتورهای اختصاصی به دستگاه های اجرایی ابلاغ گردیده است كه برنامه ها بر طبق این شاخص ها مشخص شود. سلامت، بهداشت باروری، خانواده، تعادل بین كار و خانواده مهم ترین فاكتورهای مورد توجه است.

طرح زن مسلمان اجرایی شود

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در ادامه اظهاركرد: آنچه باورهای اعتقادی و پیشرفت زنان در جامعه اسلامی را به مسائل روز پیوند می دهد و طرح زن مسلمان را محقق می كند تعادل بین كار و خانواده است. زن امروز باید مادرو همسر باشد اما این مسئولیت ها نباید مانع پیشرفت او شود.

وی ادامه داد: اگر این اتفاق بیفتد نگرانی برطرف و ازدواج جوانان بیشتر می شود. تعادل كار و خانواده می تواند توسط قوانین برقرار شود كه ازجمله آن ۹ ماه مرخصی زایمان به صورت الزامی است كه زن درعین حال می تواند شاغل و مادر باشد.

ابتكار در ادامه اظهار داشت: سوژه خانواده و فرزند آوری فقط سوژه زنان نیست و مردان نیز باید مشاركت كنند. نیاز اقتصادی خانواده اغلب موجب برگشت زنان به كار است اما در بعضی موارد علاقه زن به حضور در اجتماع است كه به كار برمی گردد بدین سبب تعادل بین كار و خانواده باید ایجاد شود.

وی اشاره كرد: استان قزوین فرهنگ دینی و پیشینه قوی دارد كه با عنایت به تحصیلات بالای دختران می تواند كمك نماید كه این كار صورت گیرد.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده اشاره كرد: فاكتورهای عدالت جنسیتی به استان ها ابلاغ گردیده و هدف سند توجه به جاهایی است كه نیاز داریم مانند ورزش، سلامت، اشتغال و در كنار آن باید به آی تی و استفاده از فناوری های نو توجه گردد چون امروز چند جوان قادرند با آپ یك میلیون شغل ایجاد كنند.

وی ادامه داد: امروز شهروندان یك كاربر هستند و نگاه ها تغییر كرده است. برنامه ریزی پنج سال پیش را نمی توانیم برای امروز استفاده نمائیم چونكه تكنولوژی روبه پیشرفت است. یكی از كارهای مهمی كه در حوزه زنان روستایی در حال انجام می باشد ایجاد شبكه در تأمین مواد اولیه و بازاریابی است.

ابتكار با اشاره به اینكه نیاز است كه همه زنان را پای كار بیاوریم و به تحقق عدالت جنسیتی بسنده نكنیم، تاكید كرد: دو طرح با وزارت كار برای اشتغال زنان سرپرست خانوار و مهارت افزایی در حوزه كسب و كار و بازاریابی وزارت كشور و یك طرح با وزارت جهاد كشاورزی برای آموزش و ترویج محصولات سالم و طرح پشتیبانی از توسعه سوادآموزی، دختران روستایی بازمانده از تحصیل را در استان عملیاتی كرده ایم.

وی ادامه داد: بی سوادی در میان سالمندان زیاد است. دختران بازمانده از تحصیل بیشتر در مناطق حاشیه ای و روستاها زندگی می كنند. پیش از انقلاب ۳۸ درصد دختران مدرسه نمی رفتند درحالی كه در شرایط كنونی این وضعیت به كمتر از چهار درصد رسیده است كه باید به صفر برسد.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده تاكیدكرد: نرخ بازماندگی از تحصیل در دختران بیشتر از پسران و قابل ملاحظه است.

اختلال ارتباطی مسئله جدی هر خانواده است

وی با اشاره به اجرای طرح تاب آوری اجتماعی زنان در قزوین اظهار نمود: هدف این طرح افزایش توان ذاتی یك جامعه برای مقابله با لطمه هاست كه طی دو مرحله اجراشده است و ۱۲ هزار و ۶۰۰ نفر ساعت آموزش دیدند و هم اكنون در این عرصه تسهیل گر داریم و باید این طرح ادامه پیدا كند.

ابتكار اضافه كرد: طرح گفت وگوی ملی خانواده یكی دیگر از طرح های استان قزوین است كه دو مرحله آن اجراز شده است. باید فرزندآوری و اهمیت خانواده را مورد تاكید قرار دهیم. لطمه های خانواده را می شناسیم و تحقیقات نشان می دهد كه اختلال ارتباطی مسئله جدی هر خانواده است.

وی تاكید كرد: این لطمه در همه خانواده وجود دارد و خانواده ها برای گفت و گو زمان نمی گذارند بطوریكه ساعت گفت و گو از دو ساعت به ۲۰ دقیقه كاهش یافته است، سوءتفاهم افزایش و قدرت شنیداری و حل وفصل مسائل كاهش یافته است.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده تصریح كرد: در فاز اول لطمه ها شناسایی شده و مهارت گفت و گو و ارتباطی مورد توجه قرارگرفته است. برای تحقق گفت وگوی ملی خانواده باید دانشگاهیان، انجمن اولیا و مربیان و سمن ها شركت نمایند تا بتوان برای تضمین سلامت خانواده اقدام نمود.

وی اشاره كرد: ارتباط فكری، عاطفی و خانوادگی مهم می باشد و در این راستا توان افزایی تشكل های مردم نهاد از دیگر طرح هایی است كه در حال اجراست.

ابتكار تاكید كرد: انتصاب ۳۰ درصدی زنان در پست های مدیریتی بسیار مهم می باشد و هم اكنون ۴۱ درصد كارمندان دولت زن هستند و بزودی كارنامه وزرا در به كارگیری بانوان توانمند تهیه خواهد شد. با حمایت استاندار قزوین و اعتماد به بانوان خوشبختانه در سپردن مسئولیت های مدیریت به زنان در این استان اقدامات خوبی شده واست شهر قزوین می تواند یك الگوی موفق در كشور باشد.

او در آخر اظهار داشت: قزوین در شكوفایی شهری بسیار موفق عمل كرده و در بین ۱۰۰ شهر جهان بعنوان پایلوت انتخاب شده است و در سایر عرصه ها هم می تواند پیشرو باشید. قزوین شایستگی این را دارد كه بعنوان نمونه در سطح دنیا معرفی شود و با معرفی فرهنگ و تمدن ما تصویری كه در دنیا نسبت به ایران به وجود آمده است را اصلاح كند. ۲۳۵۲۳۷


منبع:

1398/05/05
14:00:02
5.0 / 5
4342
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان