در ادامه سیاست افزایش جمعیت اجرا می شود

طرح جدید مجارستان در پشتیبانی از خانواده و فرزندآوری

طرح جدید مجارستان در پشتیبانی از خانواده و فرزندآوری به گزارش جوان بین دولت مجارستان در ادامه سیاست افزایش جمعیت خود به خانواده های صاحب سه فرزند و بیشتر كمك مالی می كند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، بر مبنای همین سیاست، دولت به هر زوج شهروند این كشور ۱۰ میلیون فورینت (۳۰ هزار و ۵۹۰ یورو) وام می دهد و اگر زوجی سه فرزند یا بیشتر بیاورند، این وام بعنوان كمك محسوب شده و از آنها بازپس گرفته نمی گردد.
بنا به اعلام مقام های مجاری، منبع مالی تأمین این وام كه بدون بهره است از آغاز ماه ژوئیه جاری در دسترس دولت قرار گرفته است. خانواده ها مختارند كه از این وام برای هر مصرفی كه می خواهند استفاده كنند.
مجارستان هم مانند كشورهای دیگر اروپا از كمبود شدید نیروی كار رنج می برد چونكه خیلی از شهروندان این كشور كه بالقوه نیروی كار محسوب می شوند برای درآمد بیشتر به كشورهای دیگر مهاجرت می كنند.
ویكتور اوربان، نخست وزیر مجارستان و حزب متبوع او درصددند تا به جای پذیرفتن مهاجران خارجی از راه تشویق مردم به فرزندآوری بیشتر، كمبود جمعیت در كشور را جبران كنند.
اوربان در ماه فوریه گذشته در همین رابطه اظهار داشته بود: ما نه به عدد و رقم جمعیتی، بلكه به فرزندان مجاری بیشتر نیاز داریم.
بنا بر گزارش مؤسسه پژوهشی یوروستات، در حالیكه میانگین نرخ باروری در اتحادیه اروپا ۱.۵۹ فرزند به ازای هر زن است، این نرخ الان در مجارستان از ۱.۴۹ فرزند به ازای هر زن فراتر نمی رود.
دولت مجارستان برای اجرای طرح پشتیبانی از خانواده كه اعطای وام جزئی از آن است، بودجه ای معادل ۴.۸ درصد تولید ناخالص ملی كشور را مختص كرده است. در این طرح تسهیلاتی هم برای خرید مسكن و خودرو برای خانواده های پرجمعیت در نظر گرفته شده است. مطابق این طرح همینطور خانمهایی كه چهار فرزند یا بیشتر به دنیا بیاورند، تا آخر عمر از پرداخت مالیات بر درآمد معاف می گردند.
البته شرایطی هم برای بهره مندی از این وام ها و كمك های دولتی در نظر گرفته شده همچون اینكه دست كم یكی از زوجین برای اولین بار ازدواج كرده باشد، زن حداقل ۱۸ و حداكثر ۴۰ ساله باشد و دست كم یكی از زوجین در ۱۸۰ روز اخیر بیمه و پرداخت های اجتماعی خویش را در مجارستان انجام داده باشد.
دولت همینطور برای آماده سازی زیرساخت ها همزمان با افزایش جمعیت، مقرر است شمار مهد كودك های كشور را از ۵۰ هزار هم اكنون به ۷۰ هزار تا سال ۲۰۲۲ افزایش بدهد.
بنابر گزارش یورونیوز، حزب حاكم مجارستان با این طرح قطعا به دنبال مبارزه با مهاجرت خارجی ها به این كشور است اما باید دید كه این طرح چه كمكی به بهبود روند پیر شدن جمعیت این كشور می كند.
منبع:

1398/05/09
21:45:10
5.0 / 5
4179
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان