با ارایه رویكردهای نوین زوج درمانی در جهاددانشگاهی علوم پزشكی شهیدبهشتی؛

كارگاه های ایماگوتراپی و سایكودرام برگزار می گردد

كارگاه های ایماگوتراپی و سایكودرام برگزار می گردد جوان بین: كارگاه آموزشی ˮایماگوتراپیˮ وˮ سایكودرامˮ، نگاهی جدید در روانشناسی برای حل تعارض های زوجین و غنی كردن روابط همسران، از طرف گروه پژوهشی سلامت روان جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی انجام می شود.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، حمیدرضا شهباز پور، مدیرگروه پژوهشی سلامت روان جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به برگزاری دوره ها و كارگاه های آموزشی مختلف در این واحد جهاد دانشگاهی با هدف ارتقای سطح سلامت روان جامعه، عنوان كرد: در همین راستا، نخستین كارگاه آموزشی "ایماگوتراپی و سایكودرام" با هدف آموزش رویكردهای نوین زوج درمانی ویژه دانشجویان و دانش آموختگان رشته های روانشناسی و مشاوره از ۱۲ تا ۱۵ شهریور ماه جاری برگزار می گردد.
وی با اشاره به تعریف "ایماگوتراپی"، اظهار نمود: ایماگوتراپی یا زوج درمانی مبتنی بر ایماگو، نگاهی جدید برای حل تعارض های زوجین و غنی كردن روابط همسران است كه توسط هارویل هندریكس و همسرش، هلن، ابداع شده است. در این روش، همسران شیوه نو و بدیعی را برای برقراری ارتباط و صحبت كردن آموزش می بینند كه از مزایای آن می توان به ایجاد احساس امنیت و حس پیوند و یگانگی بین زوجین اشاره نمود كه لزوما برای همسرانی كه مشكل دارند استفاده نمی گردد، بلكه برای زوجینی كه قصد دارند رابطه خود را مستحكم تر و غنی تر كنند نیز مفید می باشد.
وی با اشاره به اینكه ایماگو نقش مهمی در انتخاب همسر و تعارض های پس از ازدواج بازی می كند، اظهار داشت: از نظر ایماگوتراپیست ها زوجین حتی در شدیدترین چالش هایی كه با خود به اتاق درمان می آورند مشتاق برقراری یك ارتباط سالم و امن هستند و دعواها نشانه اشتیاق آنها برای بازگرداندن حس پیوند است. بدین سبب تكنیك و راهبرد نظریه ایماگو برای فراهم كردن زمینه این رشد، گفتگو یا دیالوگ ایماگو است.
وی افزود: این دیالوگ اصلی ­ترین مهارت ارتباطی استفاده شده برای حركت دادن زوجین به سمت برقراری ارتباط مجدد بوسیله ساختاری ایمن است كه به آنها كمك می­ كند با مشكلات و هیجانات گذشته، حال و آینده رو در رو شده و كنار بیایند. به عبارت دیگر پروسه گفتگومحور این فرصت را برای زوجین فراهم می­ آورد كه به تمایز و استقلال یكدیگر بیشتر و عمیق تر پی ببرند و همزمان با توجه به این تمایز بتوانند با یكدیگر همدلی كنند.
شهبازپور با اشاره به روش دیگر سوژه این كارگاه آموزشی "تئاتردرمانی یا سایكودرام"، اشاره كرد: در روان شناسی، تئاتردرمانی عبارت است از یك روش گروه درمانی كه خصوصیات برجسته شخصیت، ارتباطات بین فردی، تعارضات، كشمكش های روانی و اختلالات افراد توسط روش های مخصوص نمایش مورد مشاهده و بررسی قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینكه "سایكودرام" محل تلاقی روان شناسی و هنر است، افزود: سایكودرام همچون روان درمانی های بسیار موثری است كه نتایج ثمربخش آن در پیشگیری و درمان مسایل روانی و اجتماعی به اثبات رسیده است. تئاتردرمانی، نمایشنامه ای است كه سناریو را خود بازگشت كننده با كمك بقیه مراجعان كه در گروه نقش تماشاگر را دارند در صحنه بازی می كند.
وی با اشاره به اینكه سایكودرام در درمان همه نوع اختلالات كاربرد داشته و محدودیتی در این زمینه ندارد، اظهار داشت: البته موثرترین كاربرد آن برای مشكلات روابط بین فردی است چونكه در صحنه ما رابطه «من» و «تو» را به عمل می آوریم، علاوه بر این در درمان اختلالات شخصیتی و هیجانی نیز كاربرد دارد چونكه تئاتردرمانی از همه فنون و نظریه های روان شناسی كمك می گیرد.
شهباز پور افزود: تئاتردرمانی همین طور برای افرادی كه گرفتار اختلالات بعد از سانحه یا اختلالات بعد از استرس شده اند همچون برای جانبازان و كسانی كه در جنگ صدمات روحی دیده اند بسیار مفید و نتیجه بخش است.
مدیرگروه پژوهشی سلامت روان جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به بعضی از سرفصل های این كارگاه آموزشی چهار روزه، اظهار نمود: مفهوم ایماگو و تاثیر آن در انتخاب همسر، مرور خاطرات دوران كودكی و كشف ساختار ایماگو (تصویر ذهنی از خود) فرد، بررسی تاریخچه روابط صمیمانه و الگوهای ارتباطی، كشف ناكامی های اصلی دوران كودكی و نحوه واكنش به آنها، شناخت عمیق همسر، بررسی انتظارات و نیاز همسر برای ایجاد و حفظ پیوند عاطفی، شناخت زوجین از زخم های عاطفی یكدیگر، ارسال پیام های مؤثر و روشن به یكدیگر، اصلاح الگوی ارتباطی و باور های زوجین در مورد صمیمت، افزایش صمیمیت و التیام زخم های عاطفی و ایجاد چرخه های مثبت تعامل بعضی از سرفصل های كارگاه ایماگوتراپی است.
وی ادامه داد: همین طور رهیافت فلسفی سایكودرام، تغییرات عصبی شیمیایی در سایكودرام، تكنیك های گرم كردن در سایكودرام، خاصیت ها و تكنیك های رهبری گروه سایكو و اصول و مبانی نظری و عملی تكنیك های سایكو درام بعضی از عناوین و سرفصل های كارگاه سایكودرام خواهد بود.
شهبازپور با اشاره به اینكه این كارگاه آموزشی از ۱۲ تا ۱۵ شهریور ماه برگزار می شود، اظهار نمود: به شركت كنندگان در انتهای كارگاه گواهینامه معتبر جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی اعطا می شود و علاقمندان برای كسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره های ۰۲۱۴۴۴۶۱۱۳۸، ۰۹۰۳۵۳۹۱۱۰۵ و ۰۹۰۲۲۴۳۹۸۷۲ تماس بگیرند.
منبع:

1398/06/11
14:30:18
5.0 / 5
4534
تگهای خبر: آموزش , ازدواج , پزشك , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان