در قالب یك پژوهش بررسی شد

راهكارهایی برای پیش گیری از خشونت مقابل زنان

راهكارهایی برای پیش گیری از خشونت مقابل زنان جوان بین: خشونت مقابل زنان پدیده ای نگران كننده است كه در همه جوامع و همه ادوار وجود داشته است و افزایش نرخ خشونت مقابل زنان، با عنایت به آثار سوء و ماندگار آن بر روح و روان آنان و نقش مهم و كلیدی زنان در خانواده و جامعه، ارائه و بكارگیری تدابیر و اقداماتی برای پیش گیری از این پدیده را ضروری می سازد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، بعضی از گروه ها مانند زنان به سبب خاصیت های خاص زیستی و روانی استعداد بزه دیده واقع شدن را دارند و آماج مناسبی برای بزهكاران به شمار می آیند و خشونت همچون جرایمی است كه رقم بالایی از بزه دیدگی زنان را به خود مختص كرده است.
برای جلوگیری از اعمال خشونت نسبت به زنان می توان مولفه های گوناگونی از پیشگیری استفاده نمود. همچون تدابیری كه می توان با استفاده از آن میزان بزه دیدگی زنان را در مقوله خشونت كم كرد و از مورد خشونت واقع شدن زنان جلوگیری كرد، اتخاذ راهبردهای پیشگیرانه در قالب پیشگیری وضعی است.
پیشگیری وضعی نوعی پیشگیری كنشی است كه با شناسایی، حذف و خنثی كردن شرایط و موقعیت های بزه دیده زا مانع بزه دیده شدن افراد و ورود آنها به ورطه بزه دیدگی می شود. تدابیر پیشگیری وضعی برای زنان در برگیرنده حذف وضعیت جرم زا، كاهش حضور در مكان های خطرناك، تاسیس پلیس ویژه زنان و اصلاح سبك زندگی زنان است.
به منظور جست وجو پیرامون پیشگیری وضعی از خشونت مقابل زنان، تیم پژوهشگران متشكل از دكتر حسنعلی موذن زادگان(عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی) و فرشته صالحی(كارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی دانشگاه علامه طباطبایی) پژوهشی را انجام دادند.
طبق نتایج این پژوهش و بر طبق یافته های جرم شناختی و بزه دیده شناختی، زنان همواره از اقشار لطمه پذیر جامعه هستند كه بدلیل خاصیت های خاص زیستی و روانی و اجتماعی همچون ضعف جسمی، ناتوانی و سایر عوامل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بیشتر از دیگران در معرض خشونت هستند. بنا بر این این گروه لطمه پذیر نیازمند حمایت ویژه هستند.
این پژوهش یكی از روش ها برای پشتیبانی از این قشر لطمه دیده را بكار بستن تدابیر پیشگیری وضعی می داند و ادامه می دهد: خشونت مقابل زنان و بزه دیده واقع شدن آنان، به سبب نقش های چندگانه زنان در خانواده و جامعه، علاوه بر آثار مخربی كه بر زنان دارد می تواند كل اعضای خانواده و حتی جامعه را درگیر كند.
طبق نتایج، حذف وضعیت های جرم زا یكی از تكنیك های پیشگیری وضعی دانسته شده و گفته شده كه این روش زنان را مستقیماً یا غیر مستقیم از این كه آماج خوبی برای مجرمان باشند محافظت می كند و كاهش حضور در مكان های جرم زا و خطرخیز یكی از روش های مطرح شده در این بحث است. در واقع بعضی مكان ها همچون خیابان های تاریك، حاشیه شهرها و ساختمان های متروكه زمینه و فرصت مناسب برای بزه دیدگی را مهیا می سازند كه می توان با خودداری از رفت وآمد به این مكان ها جلوی بزه دیدگی را گرفت.
تردیدی وجود ندارد كه این اصل پزشكی كه "پیشگیری بهتر از درمان است" در لطمه ها و معضلات اجتماعی نیز جریان دارد و مسلما پیش گیری از بزه دیدگی و از بین بردن شرایط و فرصت های پدید آمدن آن باصرفه تر، كم هزینه تر و موثر تر از اقدامات حمایتی و درمانی یا مشتمل بر جبران خسارت بعد از وقوع لطمه بزه دیدگی است.
ارائه روش های پیشگیرانه وضعی از جرایم مقابل زنان می تواند شامل مواردی مثل دوری از قرار گرفتن در مكان های خطرناك، شركت در كلاس های دفاع شخصی و نظایر آن باشد. بسیاری از این سفارش ها در قالب روش های احتیاطی بزه دیدگان قرار می گیرند مانند قدم نزدن در مكان های خطرناك، پیاده روی نكردن در شب، عدم اعتماد بیش از اندازه به مردان، نایستادن در ایستگاه اتوبوس كم جمعیت و مهم ترین نكته اینكه بدانند در هنگام حمله چگونه عمل كنند.
بعضی از مقامات محلی با طرح مسائلی مربوط به جنسیت به پیش گیری از جرم پرداخته اند و مثلا سفارش كرده اند كه مبادرت به روشنایی خیابان ها، طرح خدمات تاكسی برای بانوانی كه به تنهایی سوار می شوند یا خدمات اتوبوس دیر وقت شبانه برای زنان در اطراف ترمینال ها، از مصادیق عملی پیشگیری وضعی محسوب می شوند.
همین طور یكی دیگر از راهكارهای موجود، ایجاد محیط های شغلی مناسب برای زنان است كه بر آن نظارت كافی وجود داشته باشد و درآن امنیت زنان تأمین و برآورده شود. در ادامه راهكاری دیگر به پیش گیری از طریق اصلاح شیوه زندگی زنان پرداخته و گفته شده است كه كوشش برای اصلاح سبك زندگی زنان و پشتیبانی از آنان همچون تدابیر دیگری است كه در جلوگیری از اعمال خشونت نسبت به زنان موثر است.
در اختتام این نكته نیز خاطرنشان شده است كه اقدامات پیشگیرانه وضعی تنها راه برای كاهش خشونت مقابل زنان نیست و تدابیر و اقدامات پیشگیرانه وضعی به تنهایی برای پشتیبانی از زنان كارآمد نبوده و پیشگیری نفی كننده سایر پیشگیری ها حتی كیفری نیست و در كنار سایر پیشگیری ها همچون پیشگیری اجتماعی، با اتخاذ تدابیر خاص خود خشونت مقابل زنان را می كاهد.
نتایج این پژوهش در شماره47 نشریه "مطالعات پیش گیری از جرم" انتشار یافته است.1398/06/20
23:11:11
5.0 / 5
4515
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان