معاون سازمان بهزیستی كشور:

بهزیستی به دنبال گرفتن ساختمان از شهرداری تهران نیست، مراكز بهاران طرح شكست خورده است

بهزیستی به دنبال گرفتن ساختمان از شهرداری تهران نیست، مراكز بهاران طرح شكست خورده است به گزارش جوان بین معاون توسعه پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی كشور تصریح كرد كه بهزیستی به دنبال گرفتن ساختمان از شهرداری تهران نیست.


فرید براتی سده در گفتگو با ایسنا، در مورد اظهارات مطرح شده از جانب برخی مدیران شهری تهران در مورد واگذاری مراكز بهاران به سازمان بهزیستی اظهاركرد: در بهزیستی اصلا و ابدا نه به دنبال این بودیم كه ساختمانی از شهرداری بگیریم و نه اساسا اعتقاد داریم كه ورود شهرداری خیلی اثربخش است. البته شهرداری ها و به خصوص شهرداری تهران طبق قانون برنامه ششم مصوب مجلس و هم مصوبات ستاد مبارزه با موادمخدر كه ریاست آن با رئیس جمهور است و وزیر كشور هم بعنوان فرد در رابطه با شهردارهای ها و شوراهای شهر در جلسات آن حضور دارد، وظایفی دارند كه باید به آنها عمل كنند.
وی با اشاره به اینكه ما منتظر نمی مانیم كه آنها وارد شوند یا نشوند، كار خودمان را انجام می دهیم، اظهاركرد: اما شهرداری ها طبق قانون وظیفه هایی بر عهده دارند كه باید به این وظایف عمل كنند. اینكه در یك جایی تصمیمی گرفته شده كه ساختمانی به بهزیستی بدهند و بعد هم سرو صدا راه می افتد تاثیری در كار ما ندارد چون ما در حال انجام وظایف و كار خودمان هستیم.
براتی سده با اشاره به ارتباطات بهزیستی با سازمان های مردم نهاد اظهار داشت: اولا ارتباط ما بعنوان بهزیستی با بخش غیردولتی و موسسات مردم نهاد فعال در حوزه اعتیاد به مراتب بیشتر از شهرداری است و برهمین اساس هم اعتماد آنها به ما هم بیشتر از اعتمادشان به شهرداری و شورای شهر در این حوزه می باشد و این قابل بررسی است.
معاون توسعه پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی كشور افزود: نكته دوم هم این است كه شهرداری تهران برای این خدمات میلیاردها تومان به بخش غیر دولتی بدهكار است و بالاخره باید این بدهی خویش را پرداخت كند.
وی با اشاره به جلسات مشترك میان رئیس وقت بهزیستی (محسنی بندپی) و معاون فرهنگی اجتماعی وقت شهرداری تهران(شجاع پوریان)، تصریح كرد: در جلسه ای كه آقایان شجاع پوریان و محسنی بندپی داشتند، بحثی پیش آمد كه شهرداری و بهزیستی در مورد مراكز توانمندسازی كار كنند و قرار شد تا همكاری مشتركی با هم داشته باشند. علت همكاری هم این بود كه با عنایت به تجربه بهاران كه موفق نبوده و میلیاردها تومان برایش هزینه شده بود، شهرداری گفته بود خیلی در این عرصه متخصص نیست و از بهزیستی خواستند كه این مراكز را بگیرد و به پروتكل های خودش عمل كنند.

براتی سده با اشاره به اینكه من فكر می كنم مشكلی وجود داشته كه شهرداری چنین اقدامی انجام داده است، اظهار داشت: وگرنه شهرداری در سال های قبل خودش وارد عمل می شد. من فكر می كنم در این دوره چون شهرداری از نظر هزینه ها گرفتار مشكل شده خواسته اند تا هزینه ها را سرشكن كنند و گردن ستاد یا بهزیستی بیاندازند.

مراكز بهاران یك طرح شكست خورده است
معاون توسعه پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی كشور با اشاره به اظهارات یكی از اعضای شورای شهر تهران در مورد مراكز بهاران اظهار داشت: یك عضو شورای شهر تهران هم كه گفته با دادن مراكز بهاران به بهزیستی كار دولتی می شود، به نظرم ایشان بهزیستی نمی شناسد، البته حوزه نه اعتیاد را می شناسد و نه بهزیستی را.
وی با اشاره به جلسات مشتركی كه با حضور نمایندگانی از بهزیستی، شهرداری تهران و دیگر دستگاه های در رابطه با حوزه اعتیاد به ریاست، جعفری دولت آبادی، دادستان وقت تهران برگزار می شد، اظهار داشت: در جلسات گوناگونی كه در زمان آقای دولت آبادی دادستان تهران كه داشتیم دائم این بحث از جانب شهرداری مطرح می شد كه ما یكسری مراكزی داریم كه تخصص آنرا نداریم و از بهریستی خواستند كه بیاید و آنرا از شهرداری بگیرد و با بخش غیر دولتی وارد عمل شوند.
براتی سده افزود: در آن جلسات قرار شد، ما وارد شویم و آنها ساختمان ها را به ما تحویل دهند و ما بدهیم به مراكز غیر دولتی. چون كه شهرداری تهران نوشته و اعلام نموده بود كه ما بودجه نداریم و بهتر است این مراكز را به بهزیستی بدهیم.
معاون توسعه پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی كشور با اشاره به اینكه در آن جلسه ستاد مبارزه با موادمخدر مخالف چنین اقدامی بود، اظهار داشت: استدلال ستاد مبارزه با موادمخدر این بود كه طبق قانون و مقررات، شهرداری خودش باید وارد عمل شده و هزینه كند. این بحث ادامه داشت تا اینكه در جلسات شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر قرار شد هشت مركز را بدهند به بهزیستی كه نشد و بعد تصمیم گرفتند كه دو تا را به كودكان كار بدهند و ما باقی را بدهند كه بازهم نشد.
وی با اشاره به اینكه طرح مراكز بهاران یك طرح شكست خورده است، اظهار داشت: در این مراكز از روز اول كار بگونه ای پیش رفت كه به اثر بخشی نرسید. اولا مشخص نشد كه این مركز برای بازتوانی معتاد است یا بناست به مراكز ماده 16 تبدیل گردد، چون هم معتاد ماده 16 درآن بود و هم معتاد بهبود یافته كه این خود یك ملغمه ای بود.
براتی افزود: نكته بعد اینكه خیلی از این معتادان داروهایی مانند متادون می خورند، اما شهرداری برای این مراكز طرحی گذاشته بود كه كسی كه متادون میخورد نباید بیاید. شهرداری چه صلاحیتی دارد كه در این مورد اظهارنظر كند، ما خیل عطیمی از معتادان متجاهر خیابانی را داریم كه متادون مصرف می كنند.
وی تصریح كرد: ما اصلا و ابدا دنبال ساختمان گرفتن از شهرداری و فشار به آنها نیستیم و در كشور با 3 میلیارد تومان، 27 مركز توانمند سازی را مدیریت می نماییم.
معاون توسعه پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی كشور افزود: اعضای شورای شهر تهران اگر می خواهند اظهارنظر كنند، اول تجربه كار و پیشینه را ببیننند و بعد بیایند به رسانه ها، مسائلشان را مطرح كنند. شهرداری طبق قانون موظف است و باید یكسری خدمات را به افراد معتاد و خصوص افرادلامكان بدهد و باید پاسخگو باشند، البته در همه جای دنیا شهرداری این خدمات را می دهند. اما اینكه نمی توانند این خدمات را بدهند، بیاند و بگویند كه نمی توانند.
وی افزود: مشكل دوستان این است كه فكر می كنند بهزیستی این خدمات را از راه بخش دولتی انجام می دهد درحالی كه تمام مراكز ما در تهران از جانب سازمان های غیر دولتی و... اداره می شود
براتی با تاكید بر اینكه اعضای شورای شهر موظفند در قبال رایی كه به آنها داده شده و من هم به آن رای داده ام، عمل كنند، اظهار داشت: شش ماه از سال قبل و شهرداری كوچكترین قدمی برای معتادان خیابانی برنداشته است و معلوم هم نیست كه می خواهند چكار كنند. این ها در جلسات مختلف مطرح می شود و بهرحال باید تعیین تكلیف كنند اما پاسخگو نیستند وهر روز توپ را به زمین دیگران می اندازند.1398/06/21
12:42:37
5.0 / 5
4632
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان