رابطه بیش فعالی كودكان با اضطراب مادران

رابطه بیش فعالی كودكان با اضطراب مادران به گزارش جوان بین محققان اظهار كردند: كودكانی كه مادر آنها در دوران حاملگی و كودكی مضطرب است، دو برابر بیشتر از سایرین احتمال مبتلا شدن به بیش فعالی را دارند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، نتایج مطالعه جدید محققان در انگلستان از آن حكایت می كند مادرانی كه در دوران حاملگی و پنج سال اول زندگی كودك خود مضطرب هستند، كودكشان دو برابر بیشتر از دیگران با علایم بیش فعالی مواجه می شوند.
محققان، این بررسی را در میان بیشتر از ۳۰۰۰ كودك انجام دادند و مدت زمان طولانی انجام این پروژه به آنها، این امكان را داد تا دریابند كه چگونه وضعیت سلامتی كودكان، هنگام بزرگسالی تغییر می كند.
نتایج این بررسی نشان داد استرس هایی كه مادر تجربه می كند، می تواند یك نسل بعد در فرزندش بروز كند.
لازم به ذكر است كه همه مادران، افزایش استرس در دوران حاملگی را تجربه می كنند.
پژوهشگران، بیشتر از ۸۷۰۰ مادر با علایم اضطراب در دوران حاملگی و پنج سال اول زندگی فرزندشان در این مطالعه را بررسی كردند. سطح این اضطراب ها به سه دسته بالا، متوسط و پایین طبقه بندی می شود.
زمانی كه فرزندان مادران مضطرب به سن هشت سالگی رسیدند محققان دریافتند كه بین آنها با سایرین تفاوتی نیست، اما زمانی كه به سن ۱۶ سالگی رسیدند، تفاوت معناداری در علایم بیش فعالی از خود نشان دادند.
مادرانی كه اضطراب متوسط تا زیاد داشتند، فرزندان آنها در سن ۱۶ سالگی دو برابر بیشتر از كسانی كه مادران آنها اضطراب كمتر داشتند، علایم بیش فعالی را نشان دادند.
البته نمی توان به صورت دقیق عنوان نمود كه علایم اضطراب دوران حاملگی و اوایل زندگی منجر به افزایش بیش فعالی می شود، بلكه عوامل دیگری مانند ژنتیك، موارد بیولوژیكی یا محیطی هم در این مورد نقش دارند.
این مطالعه نخستین بررسی در این زمینه است و برای دریافت نتایج دقیق احتیاج به مطالعه بیشتری است.
اختلال كم توجهی یا بیش فعالی، شایع ترین اختلال در سنین كودكی و بلوغ است. در این اختلال، معمولا فرد توانایی دقت و تمركز روی یك مبحث را نداشته، یادگیری در او كند است و فعالیت بدنی غیرمعمول و بسیار بالایی دارد.
1398/06/21
21:25:22
5.0 / 5
4756
تگهای خبر: بلوغ , سلامت , كودكان , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان