معرفی دو موسسه غیرقانونی عرضه دهنده مشاوره تلفنی

معرفی دو موسسه غیرقانونی عرضه دهنده مشاوره تلفنی به گزارش جوان بین رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره كشور درباره تبلیغات مشاوره های تلفنی اظهار داشت: خیلی از موسسات تبلیغات مشاوره تلفنی و اینترنتی انجام می دهند؛ در سازمان نظام روانشناسی بعنوان متولی روانشناسی و مشاوره كشور تابحال یك مجوز هم در این خصوص نداده ایم، چونكه مشاوره تلفنی را برای كار های روانشناختی و مشاوره جایز نمی دانیم. همینطور مشاوره های تلفنی موسسه «همكده» و «مسیر زندگی» غیرقانونی هستند و اگر این فعالیتها ادامه یابد از راه دادگاه های صالحه شكایت می نماییم.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، محمد حاتمی در نشستی خبری كه امروز چهارشنبه (۳ مهر) برگزار شد، ضمن تبریك شروع سال تحصیلی جدید اظهار داشت: در ۶ ماهه گذشته، ساختار سازی جدیدی واحدهای سازمان و بخشهای درونی صورت گرفت كه در این بخش بحث مسائل ساختاری استانها در اولویت قرار گرفت، با مساعدتی كه معاون اول رئیس جمهور و دولت داشتند موفق شدیم در استانها جایگاه سازمان نظام روانشناسی را ارتقاء دهیم. همین طور از دفاتر استانی كه در اختیار ما قرار خواهد گرفت بهره مند می شویم.
وی درباره نگاه جدید سازمان به آی تی محوری اظهار نمود: نگاه ما در تمام ابعاد و كارهایی كه باید در سازمان صورت گیرد را آی تی محور می نماییم و این ساختار را به وجود آورده ایم تا در آینده ای نزدیك كسی به سازمان بازگشت نكند و از شهر و خانه خود با سازمان ارتباط برقرار كنند.
حاتمی یكی از مهمترین فعالیت هایی سازمان را نظارت بر فعالیتهای روانشناسی و مشاوران كشور دانست.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره كشور در بخش دیگر درباره تبلیغات مشاوره های تلفنی بیان كرد: خیلی از موسسات تبلیغات مشاوره تلفنی و اینترنتی انجام می دهند؛ در سازمان نظام روانشناسی بعنوان متولی روانشناسی و مشاوره كشور تابحال یك مجوز هم در این خصوص نداده ایم، چونكه مشاوره تلفنی را برای كارهای روانشناختی و مشاوره جایز نمی دانیم.
وی ادامه داد: مشاوره تلفنی تنها در حد مداخله در بحران و راهنمایی قابل انجام است، در غیر این صورت كسانی كه قصد مشاوره دارند باید حضوری باشد، بنابراین این ها از نظر ما اعتبار ندارند.

حاتمی اشاره كرد: خدمات مشاوره تلفنی دو موسسه «همكده» و «مسیر زندگی» برخلاف قانون است و اگر این فعالیتها ادامه یابد بوسیله دادگاه های صالحه شكایت می نماییم.
وی ادامه داد: طی ۱۰ سال قبل مساله روانشناسی و مراجعه به روانشناس در كشور افزایش یافته و خانواده ها برای مسائل و مشكلات پای صحبت های روانشناسان می نشینند. به سبب اینكه مانند پزشكان برنامه ریزی درمورد روانشناسی یا ساماندهی در گذشته انجام نشده بود، مردم برمبنای آنچه در فضای مجازی و رسانه ها و... وجود داشت به آن بازگشت می كردند كه این مساله صدمه هایی را در پیش داشته است، چونكه افرادی بوسیله فضای مجازی تحت عنوان روانشناس خویش را با عناوین جعلی معرفی می كردند.
وی ادامه داد: بخش معاونت انتظامی برای رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای بر حسب قانون این اجازه را به سازمان نظام روانشناسی می دهد كه هم نظارت و هم مجوز صادر كند و همین طور هیاتهای بدوی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای را در سازمان تشكیل دهد و برخوردهای لازم را با متخلفان انجام دهد؛ ساختار سازی و برنامه ریزی این بخش انجام شده است به شكلی كه بخش نظارت بر فضای مجازی هم اكنون در سازمان شكل گرفته و در همین مدت كوتاه حدود هزار پرونده یا افرادی كه در فضای مجازی به صورت غیر قانونی فعالیت می نمایند برای آنها پرونده تشكیل شده است، همین طور در بعضی موارد هم به دادگاه های عمومی عرضه شدند.
حاتمی با اشاره به اینكه این مساله نیازمند توسعه بیشتر است اضافه كرد: در همین راستا در حال اجرای طرح مركز كنترل، نظارت و بازرسی هستیم. در این طرح بطور مشخص برحسب نیاز استانها حدود ۷۰۰ نفر از همكاران منتخب را آموزش خواهیم داد تا در استان های مختلف به نظارت مسائل روانشناسی و مشاوره بپردازند. كارهای اولیه این طرح انجام شده و در حال برنامه ریزی هستیم.
وی با اشاره به اینكه حدود ۳۰ هزار نفر عضو در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره كشور وجود دارد، عنوان كرد: از بین این ۳۰ هزار نفر حدود ۶ هزار نفر موفق به دریافت پروانه اشتغال شده اند یعنی ۲۴ هزار نفر در نوبت هستند كه هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره كشور اضافه كرد: بیشتر از ۲۰۰ هزار دانشجو وجود دارد كه به محض فارغ التحصیلی عضو سازمان می شوند و خواهان پروانه اشتغال هستند.
حاتمی معتقد است: سازمان نظام روانشناسی و مشاوره كشور ظرفیت و توان این میزان متقاضی را برای مصاحبه ندارد. با عنایت به اینكه با تلاش همكاران مصاحبه ها نسبت به سال قبل حدود ۳ برابر افزایش یافته است، اما باز هم این میزان پاسخگو نبوده است. بر همین مبنا طرحی آماده شده است تا در هفته های آتی به شورای مركزی عرضه شود.
وی ادامه داد: این طرح به شكلی است كه بحث توانمندسازی و نظارت جایگزین مصاحبه شود و سازمان در عرضه مجوز و پروانه مانند سابق سختگیری نكند و سختگیری خویش را بر روی نظارت فعالیت های روان شناسی قرار دهد. اگر این مساله میسر شود، فشار و نوبت دهی حذف می شود و سازمان می تواند روی كار اصلی خود یعنی نظارت و توانمندسازی روانشناسان و مشاوران متمركز شود.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره كشور افزود: در بخش اول این طرح خواسته شده است اعضای هیئت علمی دانشگاه ها بدون مصاحبه پروانه بگیرند اما در تمدید امتیازاتی را قائل شویم تا اگر كسی دوره های بازآموزی را طی كرد پروانه تمدید شود تا اعضای هیئت علمی از مصاحبه معاف شوند. بخش دوم كسانی هستند كه در مقطع دكترای تخصصی فارغ التحصیل می شوند؛ برای آنها پروانه موقت ۲ ساله صادر شود و چنانچه واحد نظارت آنها را تایید نمود و امتیازات لازم را به دست آورد پروانه شان تمدید شود.
وی با اشاره به كارشناسان ارشد روانشناسی و مشاوره اظهار نمود: در این طرح گفته شده بجای آن كه آنها پشت درهای مصاحبه باشند یك دوره شش ماهه برای آنها تعریف شود و اگر كسی توانست این دوره ۶ ماهه را با موفقیت بپیماید برای آنها پروانه موقت صادر می شود و با نظارتی كه سازمان انجام می دهد پروانه آنها تبدیل به پروانه دائمی می شود.
حاتمی همین طور با اشاره متقاضیان غیر مرتبط در این طرح اظهار داشت: دسته دیگر متقاضیان غیر مرتبط و پژوهش محور یا كسانی كه به صورت مجازی مدرك گرفته اند و سازمان هنوز به آنها پروانه نداده را شامل می شود، سازمان در این راستا ۱۲ واحد را برای آنها تعریف كند و آنها بوسیله دانشگاه های كشور این ۱۲ واحد را بگذرانند و سپس در دوره شش ماهه شركت نمایند، در صورت موفقیت پروانه موقت برای آنها صادر می شود و با نظارت سازمان، پروانه دائم می شود.
وی اشاره كرد: بر اساس این طرح باید دو بخش مهم سازمان قوی شود؛ اول بخش كمیسیون های تخصصی و دوم بخش آموزشی است.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره كشور همین طور درباره آزمونهای غیرمرتبط اظهار داشت: امسال آزمون غیر مرتبط در ۲۸ خرداد ماه انجام شد كه حدود ۹۵۰ نفر در آن شركت كردند و نتایج آن استخراج شده است و بیشتر از ۵۰ درصد قبول شده اند.1398/07/05
14:23:39
5.0 / 5
4381
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , بحران , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان