در شب انجمن پشتیبانی از حقوق كودكان چه گذشت؟، از بحث كودكان كار تا مبارزه با كودك همسری

در شب انجمن پشتیبانی از حقوق كودكان چه گذشت؟، از بحث كودكان كار تا مبارزه با كودك همسری جوان بین: انجمن پشتیبانی از حقوق كودكان در مراسمی به مناسبت بیست و پنجمین سال تاسیس این انجمن از فعالان حوزه كودك به همت مجله بخارا با عنوان «شب انجمن پشتیبانی از حقوق كودكان» در تالار ایوان شمس تهران قدردانی نمود.به گزارش جوان بین به نقل از خبر آنلاین؛ فرشید یزدانی، مدیرعامل انجمن پشتیبانی از حقوق كودكان در این مراسم اظهار داشت: انتظاراتی از نهادهای مدنی وجود دارد كه اول از همه شناخت و تبیین حوزه است. سپس بحث مطالبه گری و سخنگوی جمعیت هدف بودن و سپس اثرگذاری است. ارتباطات انجمن با قوه قضاییه و یونیسف نشان دهنده اثرگذاری آن است.
او اضافه كرد: در سال ۷۹ خیلی ها می گفتند كودك كار نداریم، اما امروزه به مباحث كودكان كار پرداخته می شود. بحث جلوگیری از ازدواج كودكان، گفتمان سازی در حوزه كودكان و اثرگذاری در زمینه زباله گردی كودكان نیز در انجمن مطرح است. رویكرد ما این است كه باید شناخت خود نسبت به حقوق كودكان را تعمیم بدهیم و عمق ببخشیم. البته انجمن نیازمند مشاركت و نظارت بیشتر است. حتما خطاهایی وجود دارد و در نتیجه به نظارت نیاز است.

همچنین مهدخت صنعتی، از بنیان گذاران انجمن پشتیبانی از حقوق كودكان، در پیامی تصویری توضیح داد: ۲۵ سال قبل دوستان زیادی به كمك آمدند تا این بنیاد غیرسیاسی راه اندازی شود. دولت ها مسئول شدند كه پیمان حقوق كودك را اجرایی كنند، اما دولت آمریكا هنوز این پیمان را اجرا نكرده است. جوانان ما خیلی خوب فكر كرده و متعهدانه رفتار می كنند. اگر قبلا با كمك دوستان ما این انجمن پا گرفت، چشم ما به نسل جوان ایران است تا كارهای مفید انجام دهد و كودكان را به كسب دانش و حق طلبی راهنمایی كند. باید قوانین به نفع كودكان باشد و بدنشان را بشناسند و از اینكه مورد تجاوز قرار بگیرند، پیشگیری كنند.
شیوا دولت آبادی، از بنیان گذاران انجمن پشتیبانی از حقوق كودكان، هم در این مراسم اظهار داشت: قدم هایی در انجمن طی شد كه برخی به سختی صورت گرفت. وقتی كلاس های روز جمعه را برای كودكان كار آغاز كردیم، علاوه بر لوح نویسی، به لقمه نانی نیاز داشتند. امیدواریم تغییرات در جامعه ما به نفع نسل ها باشد. سهم كوچك ما برای مقابله با محرومیت ها و پیدا كردن نیازها در حال انجام می باشد. خیلی از افراد برای این انجمن تلاش نموده و از عمر خود مایه گذاشتند.
حسن عشایری، استاد دانشگاه علوم پزشكی ایران هم درانتها عنوان كرد: زندگی حركت است. در انجمن های غیردولتی، حركت ذهنی اتفاق می افتد و ذهن تغییر می كند. این موهبت حتی در دانشگاه هم وجود ندارد. كار كردن در انجمن ها اتفاق می افتد. انسان دوستی موجب می شود كه افراد بتوانند به زندگی خود مدلول بدهند. انجمن هایی مثل انجمن پشتیبانی از حقوق كودكان می توانند روان سازی را هم تقویت نمایند، برای اینكه فراتر از كمكی كه به كودكان ارائه می شود، می توان به جامعه هم كمك كرد. پژوهش، آموزش و خدمات در كنار هم در این انجمن اتفاق می افتد و این در واقع یك دانشگاه كوچك است.

انجمن پشتیبانی از حقوق كودكان در سال ۱۳۷۳ در ایران تاسیس شد. در سال ۱۳۷۹ خانه كودك شوش شكل گرفت و در همان سال خدمات مشاوره تلفنی صدای یارا شروع به كار كرد. در سال ۱۳۸۲ خانه كودك ناصرخسرو تاسیس شد. سال ۱۳۸۲ پشتیبانی از كودكان زلزله زده بم و در سال ۱۳۹۱ پشتیبانی از كودكان زلزله زده آذربایجان اجرایی شد. سال ۱۳۹۲ جشنواره ورزشی حافبك برای پشتیبانی از فوتبال بچه های كار توسط انجمن برگزار و در سال ۱۳۹۶ پشتیبانی از كودكان زلزله زده كرمانشاه انجام شد. علاوه بر این در سال ۱۳۸۷ لایحه پشتیبانی از كودكان و نوجوانان در مجلس شورای اسلامی تصویب گردید و در همان سال مهد كودك سیار انجمن در كرمانشاه شروع به كار كرد. رونمایی از پروژه خود مراقبتی كودكان و اولین كنگره كودكی و رونمایی از پژوهش زباله گردی كودكی با عنوان یغمای كودكی نیز در سال ۱۳۹۷ انجام شد.
در ادامه مراسم نیز از فعالان كودك در حوزه آموزش، بهداشت و درمان، موسیقی، حقوقی و قضایی، رسانه، ورزش، مسئولیت اجتماعی سازمانی، محیط زیست و انتشارات و كتاب تقدیر به عمل آمد. فرشید یزدانی در توضیح اهدای این نشان ها و تقدیرنامه ها اظهار داشت: «امیدواریم تقدیر از حوزه ها و ترویج فعالیت در حوزه كودكان، گامی در امتداد گفتمان سازی در این حوزه باشد.»

۴۷۲۳۷


منبع:

1398/07/17
14:19:26
5.0 / 5
4528
تگهای خبر: آموزش , ازدواج , بهداشت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان